Προς το περιεχόμενο

EKMEK - Original Songs


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν κάποιο διάστημα μπήκαμε στο στούντιο με τους Εκμέκ και ηχογραφήσαμε τρία δικά μας κομμάτια. Το ύφος μας είναι 'ethnic rock' από λάτιν ρυθμούς , μπάλκαν λικνίσματα ,παλία ρεμπέτικα μέχρι ροκ 'ν' ρολ.

 

Εδώ ένα από τα τρία τραγούδια που ηχογραφήσαμε με τίτλο 'Αχ Μαρία'

 

EKMEK - Aχ Μαρία

 

 

Έπονται και άλλα δύο ο 'τραπεζίτης' και η 'μπαλάντα της λογικής'

 

Γενικά είμαστε σε μια φάση που γράφουμε δικά μας , κάνουμε live και ψάχνουμε σιγά σιγά ένα δρόμο προς τη δισκογραφία.

 

Περιμένουμε τις απόψεις σας!

 

 

οι ΕΚΜΕΚ είναι οι:

 

Άλκης Κανίδης - κιθάρα φωνή

Αλέκος Σπανίδης - τύμπανα

Σάκης Ραπτόπουλος - Ακκορντεόν, φωνητικά

Στέργιος Γιάννος - Μπάσο (πλέον κοντραμπάσο)

Γιώργος Αβραμίδης - Τρομπέτα

Κρομμύδας Αργύρης - Ηλ. Κιθάρα ,φυσαρμόνικα, φωνητικά

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφα πράγματα!

Εγώ απλά έχω να σου πω ότι μου άρεσε πολύ και ιδιαίτερα το πρώτο μέρος και το ρεφρέν.

Τώρα αν η τρομπέτα ήταν έτσι το μπάσο γιουβέτσι και η κιθάρα θα έπρεπε να είναι 1/4 οκτάβας κάτω παραδίπλα απ' το μαγαζί του κυρ Μήτσου θα στα πουν άλλοι, εγώ δεν ξέρω...απλά μου άρεσε.

Και η Gretsch 'μορφονιά!  ;D

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά φίλε μου σ' ευχαριστούμε πολύ!

 

 

Η Gretsch ακούγεται στο κομμάτι μέσα από εναν Orange 150 W καθαρό και ένα Demeter tremulator τρεμολο pedal... και τα ρυθμικά εχουν λίγο βρωμιά από ένα Telegun Overdrive Cream...

 

:) :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου αρεσε. Νομιζω οτι στα δικα σας τα πατε καλυτερα απο τις διασκευες(τις οποιες ακουσα πριν λιγο στο myspace σας). Οχι οτι δε μου αρεσαν, αλλα αυτο το βρισκω ανωτερο παικτικα και σαν συνολικο αποτελεσμα(feeling κλπ ::)). Ωραια μελωδια, ωραιο mood και ωραια δουλεια στην ηχογραφηση.

(Ισως να το ηθελα με ακομη πιο ethnic χαρακτηρα, αλλα το θεμα ειναι πώς το θελετε εσεις :)).

By the way, το cream καλο? Δεν μπορω να το ακουσω καλα μεσα στη μιξη. Επισης η ακουστικη τι ειναι? Steel ή naylon?

Τα συγχαρητηρια μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ! Το εκτιμούμε!

 

H ακουστική είναι nylon!

 

 

Τα επόμενα κομμάτια είναι σίγουρα πιο έθνικ ειδικά ο 'τραπεζίτης'.

 

 

Εκει θα ακουσεις και το cream στο τελικό σόλο! Το cream ειναι φανταστικό πετάλι από τα παλιά  πετάλια του telegun!!

 

Λοιπόν έτοιμος προς κατέβασμα και ο τραπεζίτης και ζητούμε τις απόψεις σας!

02._O_trapezitis.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε.Αν και δεν είναι του είδους μου όπως ξέρεις ;D μπορώ να πώ πώς είναι πολύ καλή δουλειά.Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φίλο και εγώ ,πώς προτιμώ να έχουν τα δικά σας κομμάτια αυτό το ύφος παρά οι διασκευές.Σαν παραγωγή επίσεις μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου