Προς το περιεχόμενο

DIY overdrive. Κάποια πρόταση?


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρα κι εγώ το silicon fuzz αλλά από ότι είδα (εκ των υστέρων)  οι οδηγίες είναι μόνο στα γερμανικά. Δοκίμασα τη μετάφραση του babel fish αλλά δεν βγαίνει νόημα.

Τέλος πάντων, έχει κανείς κάποιου είδους βοήθεια πχ αναλυτικές φωτο από την πλακέτα και τη συνδεσμολογία ή κάποιες οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε συ ειναι παρα πολυ ευκολο.Κοιτας το shematic και πανω στη πλακετα τα εχει ολα γραμμενα.Πχ. πανω στην πλακετα γραφει R4.Κοιτας το schematic βρησκεις ποσο λεει οτι ειναι η R4 και κολάς μια αντισταση ιδιας τιμης με αυτη που γραφει το schematic πανω στην πλακετα στη συγκεκριμενη θεση.Τοσο απλα.Μην πανικοβαλεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν έχω ξαναασχοληθεί και φοβάμαι πως με 1-2 λάθη θα το καταστρέψω. πολλά από όσα βλέπω στο schematic δεν τα γνωρίζω. πχ στο layout συνδέει με κάτι το 2-3 και το 8-9. αυτό τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως.Κι εγω μην νομιζεις κανας γκουρου δεν ειμαι.3 πεταλακια εχω κανει και τωρα ειμαι στο 4ο.Οποτε καταλαβαινεις τι γνωσεις ΔΕΝ εχω και παρ'ολα αυτα σε παροτρύνω να ασχοληθεις γιατι ειναι τουλαχιστον διασκεδαστικο να φτιαχνεις ενα πεταλακι απο το 0 και να γλιτωνεις και τοσα λεφτα απο την τσεπη σου+οτι μαθαινεις αρκετα γρηγορα το πως γινεται η ολη διαδικασια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, το μόνο που μπορώ να καταλάβω για τον C7, είναι οτι βρίσκετε εκεί απο παλαιότερη version που έδιναν pot με άλλη τιμή απ'αυτή που δίνουν τώρα.

 

Νίκοοοοοο, Γιώργοοοο!!! Πού είστε? Δώστε μας τα φώτα σας!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι αυτο που λες φιλε william γιατι αν δεις και στην φωτογραφια του πεταλιου εκει δεν εχει βαλει τιποτα.Αλλο θεμα...στα τρανζιστορ απλα κοβω λιγο τα ποδαρακια και τα κουμπονω πανω στις βασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούν την ίδια πλακέτα και στο άλλο πετάλι τελικά.

 

The SuperOver is an overdrive with asymmetric clipping stage. The sound is very "tuby", with strong mids. It is based on the Super Overdrive SD-1. This kit uses The Screamer pcb, the schematic is quite similar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SD1 ειναι σχετικα κοντα στο κυκλωμα του tubescreamer, υπαρχουν μαλιστα αρκετα mod kit (οπως απο Monte Alumns) που φερνουν το SD1 σε tubescreamer spec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου