Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης για λαμπάτο ενισχυτή


Amar4nth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ σωστά. Παρόλο που το συγκεκριμένο παρέχει κάποια προστασία, δεν ειναι σταθεροποίηση,είναι βέβαια καλύτερο απ'το τίποτα και είναι φθηνό, αλλά

 

κανονικά θα έπρεπε να πάρει αυτό:

 

http://www.thomann.de/ie/furman_p1400_ar_e.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρει τίποτα!  ;D

 

Θεωρώ πολύ σπάνια την περίπτωση να χρειάζεται κάποιος σταθεροποιητή. Φίλτρο δικτύου για παράσιτα, δεν το συζητάμε. Τώρα για υπερτάσεις, κεραυνούς, κτλ, τι να πω. Σπάνια έχω ακούσει για ενισχυτή που έπαθε κάτι λόγω δικτύου.

 

Τώρα αν βρίσκεται σε περιοχή που όντως έχει πρόβλημα με το δίκτυο, ναι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρει τίποτα!  ;D

 

Θεωρώ πολύ σπάνια την περίπτωση να χρειάζεται κάποιος σταθεροποιητή. Φίλτρο δικτύου για παράσιτα, δεν το συζητάμε. Τώρα για υπερτάσεις, κεραυνούς, κτλ, τι να πω. Σπάνια έχω ακούσει για ενισχυτή που έπαθε κάτι λόγω δικτύου.

 

Τώρα αν βρίσκεται σε περιοχή που όντως έχει πρόβλημα με το δίκτυο, ναι.

 

 

 

Ίσως αλλάξεις γνώμη,αν σε live σβήνει ο ενισχυτής σου λόγω πτώσης τάσης ή σου καεί λόγω υπερφορτωσης.Ειδικά αν πάς για live Πελοπόννησο, μαζι με τον ενισχυτή πάρε και μια σταθεροποίηση μαζί σου.(δεν κινδυνολογώ,έχουν κλάψει πολλά παιδιά, γι'αυτό το λέω}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αλλάξεις γνώμη,αν σε live σβήνει ο ενισχυτής σου λόγω πτώσης τάσης ή σου καεί λόγω υπερφορτωσης.Ειδικά αν πάς για live Πελοπόννησο, μαζι με τον ενισχυτή πάρε και μια σταθεροποίηση μαζί σου.(δεν κινδυνολογώ,έχουν κλάψει πολλά παιδιά, γι'αυτό το λέω}

Τώρα αν βρίσκεται σε περιοχή που όντως έχει πρόβλημα με το δίκτυο, ναι.

Δεν διαφωνώ!  :)

 

Αυτά που λέει δλδ είναι υπερβολικά? κάτι τέτοιο δεν κάνει?

 

http://www.hatzel.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=206

Αν, όντως, χρειάζεσαι σταθεροποιητή, πάρε σταθεροποιητή! Οι φτηνοί σταθεροποιητές πιο πιθανό να κάνουν ζημιά παρά να σε προστατέψουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα αν βρίσκεται σε περιοχή που όντως έχει πρόβλημα με το δίκτυο, ναι.

 

Αυτή είναι μια περίπτωση μόνο,δηλαδή γνωρίζει κάποιος οτι στην περιοχή που μένει ή σε κάποια σημεία που παιζει, υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα, και χρησιμοποιεί σταθεροποιητή για να λύσει τα προβλήματα που προκύπτουν.

 

Εγώ μιλάω για όλες τις περιπτώσεις,και κυρίως γι'αυτές που δεν γνωρίζει κάποιος αν η περιοχή ή το σημειο που θα παιξει, έχει πρόβλημα με το ρεύμα και οταν το ανακαλυπτει και δεν έχει σταθεροποίηση είναι αργά.

 

Σε μια καλή περίπτωση απλά ταλαιπωρουνται τα μηχανήματα και υπάρχουν εναλλαγές στον ήχο,ανάλογα με τα σκαμπανεβάσματα του ρεύματος,αλλά τελειώνεις χωρίς απώλειες

 

σε μια αλλη περίπτωση όπως είπα και πιο πριν σβήνει στιγμιαία ο ενισχυτής (και σου σπάει τα νεύρα,-ειδικά αν παίζεις κάποιο σόλο- αυτές τις στιγμές ;D)

 

και μια χειρότερη, καιγεται κάποιο μηχάνημα και αν είναι ακριβό(ά) πληρώνεις  για να το(ά) φτιάξεις, σε κάποιες περιπτώσεις όσο κοστίζει μια σταθεροποίηση

 

-Εδώ να πω ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν περισσότερα περιθώρια ανοχής με τα παιχνίδια του ρεύματος και χαλάνε πιο δύσκολα,σε αντίθεση με τα ψηφιακά (πολυεφφέ,synth) που κινδυνεύουν πολύ περισσότερο-

 

 

Αυτά που λέει δλδ είναι υπερβολικά? κάτι τέτοιο δεν κάνει?

 

http://www.hatzel.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=206

 

Φίλε μου πριν πάρω το Furman,είχα πειραματιστεί κι εγώ με διάφορες φθηνές σταθεροποιήσεις ξοδεύοντας όπως φάνηκε εκ των υστέρων άσκοπα χρήματα,αφου τελικά για κάποιους λόγους (τους πιο σημαντικούς στους ανέφερα ήδη) δεν έκαναν για τη δουλειά που τις έπαιρνα.

 

Τώρα αν θέλεις να πειραματιστείς ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα, do it,  και σου εύχομαι καλή τύχη.

Αν βρείς κάτι φθηνό και αξιόπιστο αν θέλεις πές το και σε μας να το γνωρίζουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν είμαι σε θέση να κάνω πειραματισμούς γι αυτό άλλωστε ζήτησα και την άποψή σας (ευχαριστώ πολύ btw), οπότε θα καταλήξω σε furman.. Πιστεύεις ότι αυτό δεν κάνει τη δουλειά μου?

 

http://www.thomann.de/gr/furman_m10x_e.htm

 

ή έστω αυτός?

 

http://www.thomann.de/gr/furman_m10lx_e.htm

 

Απ' ότι διάβασα και αλλού power conditioner και AVR είναι το ίδιο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου