Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης για λαμπάτο ενισχυτή


Amar4nth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι διάβασα και αλλού power conditioner και AVR είναι το ίδιο πράγμα

Όχι, δεν είναι! Το AVR είναι σταθεροποιητής και πολύ συχνά, σχεδόν πάντα, έχει και power conditioner μέσα.

 

Μπες στο site της Furman και δες τα specs. Εξηγεί ακριβώς τι κάνει το κάθε μηχάνημά της.

 

grorig,

 

Έπρεπε να γράψω,

Τώρα αν βρίσκεται ή φοβάται ότι θα βρεθεί σε περιοχή που έχει πρόβλημα με το δίκτυο, ναι.

;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ότι δεν είμαι σε θέση να κάνω πειραματισμούς γι αυτό άλλωστε ζήτησα και την άποψή σας (ευχαριστώ πολύ btw), οπότε θα καταλήξω σε furman.. Πιστεύεις ότι αυτό δεν κάνει τη δουλειά μου?

 

http://www.thomann.de/gr/furman_m10x_e.htm

 

ή έστω αυτός?

 

http://www.thomann.de/gr/furman_m10lx_e.htm

 

Απ' ότι διάβασα και αλλού power conditioner και AVR είναι το ίδιο πράγμα

 

Όχι δεν είναι το ίδιο.

 

 

Θα σου πω γρήγορα και συνοπτικά γιατί πρέπει να φύγω

 

Με το Power Conditioner έχεις

 

1/ Καθαρό φιλτραρισμένο ρεύμα,αποφεύγοντας έτσι "περίεργους" θορύβους απ’τον ενισχυτή σου

 

2/ isolated outputs αποφεύγοντας προβλήματα με ground loops

 

3/ προστασία  υπερφόρτωσης, αφου υπάρχει ρελέ που κόβει το ρεύμα στα 270V αν θυμάμαι καλά ( κοίτα τα specs)

 

4/ φωτάκι  για να βλέπεις σε σκοτεινά stages ;D

 

 

Με τη σταθεροποίηση έχεις

 

1/ όλα τα παραπάνω

 

2/ σταθερή τάση που ορίζεις εσύ (πχ 230V), είτε η ΔΕΗ  δίνει 180V είτε 270V

(αυτό για να επιτευχθεί έχει μεγάλο κατασκευαστικό κόστος,γι’αυτό και η διαφορά τιμής)

 

3/ προστασία από πτώση τάσης ή διακοπή ρεύματος και ξαφνική υπερφόρτωση,αφου με ρελέ κόβεται το ρεύμα αν πέσει κατω απ’τα 170V αν πάλι θυμάμαι καλά (κοίτα τα specs  ;D)

 

 

Και τα δύο δε σου χαλάνε τον ήχο.

 

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις το φθηνό Power conditioner,για να έχεις τουλάχιστον στοιχειώδη προστασία, καλό φιλτραρισμένο ρεύμα, και μηδαμινά προβλήματα με ground loops, και όταν μπορείς να διαθέσεις χρήματα,παίρνεις τη σταθεροποίηση.

 

Πολλοί θεωρούν πολυτέλεια τη σταθεροποίηση, για μένα είναι must ,οτιδήποτε μηχάνημα και να έχεις, και επιπλέον μπορείς να τη χρησιμοποιείς  για προστασία οποιασδήποτε ευαίσθητης ηλ.συσκευής που έχεις.Μην πάρεις όμως  φθηνή, τουλάχιστον για τα μουσικά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προστασία του ενισχυτή σου σίγουρα χρειάζεσαι κάποιο σταθεροποιητή τάσης. Το δίκτυο της ΔΕΗ έχει πολλές διακυμάνσεις τάσης που μπορούν να φθείρουν ή και να καταστρέψουν μηχανήματα(τα τροφοδοτικά τους κυρίως).

 

Χρειάζεσαι ένα μηχάνημα με ικανή ισχύ για να τροφοδοτήσει το single rect. Ο ενισχυτής σου καταναλώνει max. 300W περίπου. Άρα θα χρειαστείς ένα σταθεροποιητή με ισχύ >500VA. Στα 1000VA θα είναι μια χαρά.

 

  Ηχητικά, δεν επηρεάζουν τον ενισχυτή οι σταθεροποιητές. Εντούτοις, παρατηρείται μερικές φορές ένας υψίσυχνος θόρυβος (που συχνά περνά και στο ηχητικό σύστημα)εάν χρησιμοποιείται διακοπτικός(switching) σταθεροποιητής, όπως τα νέα Ups.

Η λύση είναι να έχεις ένα "κλασσικό" σταθεροποιητή με αυτομετασχηματιστή, ρελέ ή σερβομηχανισμό(servo).

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και από τους δύο και ο υψίσυχνος θόρυβος των switching μπορεί να ενοχλήσει(ιδιαίτερα όσους ακούνε μέχρι ή πάνω από 18ΚΗΖ, τα παιδιά κλπ).

 

Οι εταιρίες tele και amarad φέρνουν καλούς σταθεροποιητές σε οκ τιμές και μπορείς να ρωτήσεις στην περιοχή σου σε καταστήματα με ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά για τα μοντέλα. Δες τις τιμές τους στο παρακάτω site:

 

 

http://www.tele.gr/HTML/CA160.HTM

 

http://www.amarad.gr/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ups υπολογιστή στον προυπολογισμό που εθεσες και είσαι έτοιμος!

πχ:

www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802550

 

το ειχα δοκιμασει(οχι το συγκεκριμενο ενα αλλο ups ths APC)

δεν κανει

μου εφαγε τον ηχο μου

 

μπασσα,,,περιπατο

νομιζω εχει να κανει με το....ημιτονο

 

εδω που τα λεμε,.,,,με την Δεη που εχουμε

η καλυτερη προστασια...ειναι να αλλαξουμε χωρα  :o

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα δοκιμασει(οχι το συγκεκριμενο ενα αλλο ups ths APC)

δεν κανει

μου εφαγε τον ηχο μου

 

μπασσα,,,περιπατο

νομιζω εχει να κανει με το....ημιτονο

 

εδω που τα λεμε,.,,,με την Δεη που εχουμε

η καλυτερη προστασια...ειναι να αλλαξουμε χωρα  :o

 

Τα switching ups έχουν το ίδιο "θέμα" που είχαν και τα τροφοδοτικά των λαμπάτων με λυχνίες πριν πολλές δεκαετίες: όταν ο ενισχυτής ζητήσει αρκετό ρεύμα, καθυστερούν να το αποδώσουν και γίνεται μια στιγμιαία πτώση τάσης, αυτό που λέμε sagging. Ο ενισχυτής ζητά μεγάλα ρεύματα στις χαμηλές συχνότητες κι άρα έχεις μείωση της ενίσχυσης στις μπάσσες.

Αυτό συμβαίνει διότι χρησιμοποιούμε οριακά μεγαλύτερο ups από την ισχύ του ενισχυτή(π.χ. 250VA ups για 100W κατανάλωσης του ενισχυτή) και λόγω της φθηνής υλοποίησης κάποιων Ups(μικροί πυκνωτές, μικροί Μ/Σ, ανεπαρκής ψύξη κλπ).

 

Οι κλασσικοί μεγάλοι μετασχηματιστές που δουλεύουν στα 50ΗΖ(πολύ χαμηλή συχνότητα) δεν έχουν τέτοια θέματα αρκεί να είναι μεγαλύτερη η ισχύς του σταθεροποιητή από την max. κατανάλωση του ενισχυτή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και το ημίτονο που μετράει! Πολλά από τα UPS μόνο ημίτονο δεν έχουν. Αυτό δημιουργεί αρκετά θέματα (όχι προβλήματα στη λειτουργία) στο τροφοδοτικό και κυρίως στο μετασχηματιστή. Ηχητικά είναι οι άλλες συχνότητες που λέει ο grorig.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι γιατί να θέλει κάποιος UPS για τον ενισχυτή κιθάρας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και το ημίτονο που μετράει! Πολλά από τα UPS μόνο ημίτονο δεν έχουν. Αυτό δημιουργεί αρκετά θέματα (όχι προβλήματα στη λειτουργία) στο τροφοδοτικό και κυρίως στο μετασχηματιστή. Ηχητικά είναι οι άλλες συχνότητες που λέει ο grorig.

+1

 

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι γιατί να θέλει κάποιος UPS για τον ενισχυτή κιθάρας!

 

UPS δεν χρειάζεται, μόνο σταθεροποίηση και Power Conditioner χρειάζονται. Τα UPS είναι απλά οκ για συσκευές που χρησιμοποιούνται για αναπαραγωγή ήχου, όχι όμως καλά (δυστυχώς γιατί είναι οικονομικά) για συσκευές που διαμορφώνουν ήχο.

 

Απ'το FAQ  της Furman

 

FAQs - Who needs a Power Conditioner?

The answer: any and every owner of quality audio/video components who wants top performance from their system.

 

 

Why?

AC power, as delivered, is contaminated with noise. Additional noise is added by your everyday appliances, computer power supplies, etc.

 

Without exception, this degrades the performance of your sensitive audio / video components.

 

Also, electrical surges and spikes have becomes common-place, occurring on a daily basis. These and other harmful AC events put valuable equipment at risk.

 

I need one because...

A good power conditioner filters and cleans incoming AC power and dramatically improves your equipment's performance. Audio sounds better and your picture looks cleaner.

 

It will increase the longevity of your connected components since contaminated AC add wear and tear to power supplies and other internal circuits.

 

A good power conditioner protects your equipment from damaging AC events such as surges, spikes, lightning and high voltage.

 

But aren't all Power Conditioners the same?

No, they are not! The average surge suppressor or power strip offers little in the way of protection and doesn't filter or clean contaminated power at all. However, Furman power conditioners always offer a high level of protection and purification.

 

 Υπάρχουν επίσης πολλά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις,και αναφέρονται στο πόσο σημαντικό είναι το καλό φιλτραρισμένο ρεύμα και για τα εφφέ,πχ πόσο καλύτερα ακούγεται ένα delay, wah, chorus κλπ

 

Στην πράξη έχω επιβεβαιώσει ότι όσα λέγονται γι'αυτό είναι αλήθεια. Δοκίμασε κι εσύ για να πεισθείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου