Προς το περιεχόμενο

To στουδιο του Malmsteen...


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θεωρω οτι η εγωκεντρικοτητα του και η συνεχης ταση του προς εκκεντρικοτητα

υπερβαινει ο,τιδηποτε υπαρχει στον πλανητη,οπoιαδηποτε σοβαρη σταση απεναντι σε αντικειμενα,ασχετως καλλιτεχνικης,δημιουργικης η ιστορικης αξιας.

Πολυ απλα..οτιδηποτε αλλο,δεν υπαρχει γι αυτον,απλα εξυπηρετει την ικανοποιηση του ''εγω'' του.

Η πανοπλια στο τελος,αποδειξη της ευγενους του καταγωγης(αν δεν την εγραψε ο ιδιος την ταμπελα)ειναι σε περιοπτη θεση και μαλλον προσεγμενη...

Η εσκεμμενη δε επιδειξη των ''δωρων'' αλλων βιρτουοζων ειναι το αποκορυφωμα της ''εγω ειμαι και κανεις αλλος''αποψης.

Δεν πιστευω λοιπον οτι η ''συμπεριφορα'' του προς τα οργανα αξιζει αναλυσης απ τη στιγμη που μιλαμε για μια μαλλον ψυχοπαθητικη προσωπικοτητα.

 

Αν θελουμε να το δουμε ομως απ την οπτικη του ''η κιθαρα ειναι εργο τεχνης'' ή τελοσπαντων ''δημιουργημα διατηρηθεν εις τους αιωνας'' εκει δε χωραει το..

''εχω οσες θελω,ας μαμησω και μερικες''.

Υπαρχουν ζαπλουτοι που σεβονται ως κορη οφθαλμου συλλογες απο γραμματοσημα ή ελικοπτερακια.

Ο σεβασμος προς οποιοδηποτε ανθρωπινο δημιουργημα που δεν αποτελει απειλη για την ανθρωποτητα,ειναι ενδειξη πολιτισμου την οποια οι Βικινγκς δεν ειχαν.

Προφανως ο Malmsteen, αρεσκεται και σε μια τετοιου ειδους ''ιδεα''περι της προσωπικοτητας και στασης του προς τα πραγματα.

 

Ξεχασα..

 

Malmsteen guitar model

Malmsteen... cable

Malmsteen...pick

Malmsteen...strap

Malmsteen...beer

Malmsteen...hamburger

Malmsteen...shit

Malmsteen...rules

 

Τι ψαχνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Πικασο ειναι ενα εργο τεχνης που οπου υπαρχει (δηλαδη σε μουσεια κ συλλογες πολυεκατομμυριουχων) υπαρχει για να τον κοιταν, να τον θαυμαζουν, να τον μελεταν κλπ. Οχι για να τον χρησιμοποιουν-λειτουργουν.

 

Yπάρχουν άπειρα άλλα χρηστικά αντικείμενα που έχουν επίσης μεγάλη αξία, όπως αντίκες (αμάξια-πένες-ρολόγια-oυίσκι-γενικά μουσικά όργανα-σπάνια LP-νομίσματα-βιβλία-κόμικς κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν άπειρα άλλα χρηστικά αντικείμενα που έχουν επίσης μεγάλη αξία, όπως αντίκες (αμάξια-πένες-ρολόγια-oυίσκι-γενικά μουσικά όργανα-σπάνια LP-νομίσματα-βιβλία-κόμικς κλπ).

 

Δε διαφωνω. Απλα ο Μαλμστην περα των προσωπικων γουστων του καθενος πραγματικα στο περι scalloped ειμαι 100% σιγουρος οτι αυτο θεωρει φυσιολογικο. Δε ξερω αν το ξεκινησε για να ξεχωριζει απο τους αλλους (εκτος απο τον blackmore τουλαχιστον) η για καποιον αλλο λογο, αλλα στο βιντακι αυτο για παραδειγμα ηταν το τελευταιο πραγμα που με εκανε να νιωσω καπως η που δε περιμενα (Μαζι με το attitude του βεβαιως βεβαιως)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν άπειρα άλλα χρηστικά αντικείμενα που έχουν επίσης μεγάλη αξία, όπως αντίκες (αμάξια-πένες-ρολόγια-oυίσκι-γενικά μουσικά όργανα-σπάνια LP-νομίσματα-βιβλία-κόμικς κλπ).

 

Και ποιος έχει καθορίσει την αξία αυτών ? Και βάση ποιων κριτηρίων?

Και αν ο κάθε Χ Πικάσο, ζωγράφιζε πέντε πίνακες την ημέρα και οι συγκεκριμένες πένες βγαίνανε με το κιλό και σπάνιο ήταν το bic και υπήρχαν τρία εκατομμύρια σπάνια LP και το ουίσκι του μικρού αποστακτηρίου έρεε με το γαλόνι και αύριο γινόταν πόλεμος-λιμός-σεισμός-καταποντισμός και αν ζούσαμε στην Αφρική, που δεν ξέρουν ούτε τον θεό και αν και αν και αν, τι αξία θα είχαν αυτά τα άχρηστα, σε αυτές τις περιπτώσεις, αντικείμενα?

Και πιο είναι μεγαλύτερης αξίας, τώρα που εμείς μιλάμε εδώ, στην Αφρική?

Ένα λίτρο νερό ή τρεις Πικάσοι.

Ένα κιλό ρύζι ή μια Mont Blanc και τρεις Bentley μαζί?

 

Δεν είμαι στο μυαλό του Malmsteen και χ...ηκα κιόλας για το πως σκέφτεται.

Είτε από βλαχιά, είτε από χαζομάρα, είτε από τουπέ, αυτός είναι ο Μalmsteen, που βάση της λογικής που αποτιμάτε τα αντικείμενα, ο τύπος έχει επίσης μεγάλη αξία στο χρηματιστήριο αξιών των καιρών μας και στην μουσική ειδικότερα.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συλλεκτική αξία των κιθαρών του Malmsteen για τον ίδιο, έχουν τόση αξία όσο και ένα κατσαβίδι και μία πένσα για ένα μηχανικό.

Γι'αυτόν είναι εργαλεία που καλώς ή κακώς μπορεί να έχει όσες θέλει, όποτε θέλει και θα παραμείνουν εργαλεία μέχρι "να βγει στη σύνταξη" ή να αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο.

Μετά ακόμα και οι χτυπημένες '54 και '68 του ή όποιες άλλες έχει θα έχουν επιπλέον αξία, ακόμα και με τα παράσημα απ'το συγκεκριμένο βίντεο (θα έχουν να το λένε στους πλειστηριασμούς, "Η Τάδε κιθάρα ήταν στο βίντεο του Guitar World  μπλα μπλα μπλα").

 

Οπότε, οι κιθάρες του έχουν αξία για μας, όχι για εκείνον, τουλάχιστον με βάση τον τρόπο που σκεφτόμαστε εμείς.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλόσοφε, αφού σε ενημερώσω πως ο Πικάσο ήταν όντως ένας από τους πιο παραγωγικούς καλλιτέχνες στην ιστορία με τεράστιο αριθμό έργων (και πολύτιμων, επίσης), θα προσπαθήσω να σε συστήσω σε ένα αιλουροειδές με προβλήματα ακοής που τριγυρνάει κάπου εδώ - νομίζω ότι θα τα βρείτε στις οξειοσφυοκαμψιαστικές σας αναζητήσεις!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρές οι ιδιοτροπίες του μπροστα στο τεράστιο ταλέντο,αυτου του προικισμένου καλλιτέχνη.

Απλά respect και μια υπόκλιση απο μένα, όχι απο δουλοπρέπεια αλλά απο σεβασμό, στην προσφορά του στον κιθαριστικό κόσμο σε όλο τον πλανήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρές οι ιδιοτροπίες του μπροστα στο τεράστιο ταλέντο,αυτου του προικισμένου καλλιτέχνη.

Απλά respect και μια υπόκλιση απο μένα, όχι απο δουλοπρέπεια αλλά απο σεβασμό, στην προσφορά του στον κιθαριστικό κόσμο σε όλο τον πλανήτη

 

Για να μην παρεξηγηθω,και γω υποκλινομαι στο τεραστιο και μαλλον αξεπεραστο ταλεντο του στο ειδος.Αυτο ειναι αδιαμφισβητητο και καποιος πρεπει να ναι..ιδιοτροπος για να το αρνηθει.

Μ αρεσει να τον ακουω και μενω μ ανοιχτο το στομα.

Εδω μαλλον θιγονται άλλα πραγματα που δεν εχουν καμια σχεση,ουτε στοχευουν στο να μειωσουν τη μουσικη του αξια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μαζι του ειμαι... Εχει ο ανθρωπος 24891234239048123 κιθαρες... Γιατι να αγχωνεται μηπως γρατζουνιστει καμια? Η που λετε για την στρατ 54 που ηταν κ μια απο τις 10 πρωτες που φτιαχτηκε.... Λες και οι 10 πρωτες που εφτιαξαν ηταν διαφορετικες απο τις επομενες... Ολα θεμα μαρκετινγκ ειναι. Παει ο αλλος κ δινει 4000 για να παρει λες πωλ του 50.... ΚΑΙ??? Τι εγινε? Αυτη ειναι η διαφορα πιστευω... Ο Malmsteen κ ο καθε Malmsteen εχει τις κιθαρες για να παιζει κ οχι για να τις δειχνει... Συλλεκτης κιθαρων.... Ουαου!!!! Ψαρωσα... ετοιμος να πεσω για καμψεις ειμαι....  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου