Προς το περιεχόμενο

300.000 Χιλιομετρα -5 ηπειροι με μηχανή.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ζήτησαν το παλαμάκι μας και δεν το κάναν για αυτό.

 

Ως βασικός υπεύθυνος για το ότι έγινε "της μουρλής", παρέχω εξηγήσεις.

 

Κάνεις λάθος, ζήτησαν ακριβώς το παλαμάκι μας και τον οβολό μας.

Από την αρχή ως το τέλος.

 

Και εγώ ξέρω ανθρώπους που αναλώνονται σε ανδραγαθήματα: από ταξίδια με "μηχανή", μέχρι ακραία αθλήματα, μέχρι διάφορα ημιπαράνομα πράγματα. ΔΕΝ μπαίνουν στο κόπο να στέλνουν δελτία τύπου, ούτε δίνουν συνεντεύξεις, ούτε συντηρούν δικτυακούς τόπους, ούτε τίποτε παρόμοιο.

 

Όσο κάνεις αυτό που γουστάρεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν, είσαι υπεράνω κριτικής. Όταν αποφασίζεις να "περάσεις" τη φάση σου ως κάτι που οι άλλοι θα καταναλώσουν (ραδιοφωνικώς, εκδοτικώς, φορουμικώς και ιδεολογικώς) τότε είσαι (υποτίθεται) έτοιμος να δεχτείς κριτική.

 

Μέρος της κριτικής είναι ότι όλα τα παραπάνω τα έκανες επειδή είσαι (άλλος ένας) από τους έλληνες δημοσίους υπαλλήλους που έχουν κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα τα οποία σήμερα όλοι παραδέχονται ότι λειτουργούν εις βάρος όλης της υπόλοιπης κοινότητας - κοινώς ότι τα έκανες με τα λεφτά μας, σε χρόνο που έπρεπε να κάνεις άλλα πράγματα για να δικαιολογείται η αντίληψη ότι επιτελείς λειτούργημα (πάνω στην οποία έχουν θεσμοθετηθεί τα εργασιακά σου προνόμια).

 

Οι νύξεις του τύπου "αν δεν καταλαβαίνεις, άστο" είναι για μικρά παιδάκια. Πως προκύπτει δηλαδή ότι εγώ δεν καταλαβαίνω, και δεν προκύπτει ότι κανείς σας δεν μπορεί να το εξηγήσει; Μεταφυσικό είναι το ζήτημα;

 

Και σα να μην έφταναν αυτά, έχετε και όλοι άποψη για το τι έχουμε (και δεν έχουμε) κάνει στα νιάτα μας, αν καβαλήσαμε μηχανή, με πόσο τη τρέχαμε, αν τη πήγαμε στο εξωτερικό, αν ζούσαμε με δανεικά και ένας Θεός ξέρει τι άλλο...

 

Είμαστε δηλαδή υποχρεωμένοι να συμμεριζόμαστε τις δοξασίες και τις προκαταλήψεις οποιουδήποτε ανοίγει ένα ζήτημα; Πολλώ μάλλον κάποιου που φανερά τρέφει συντεχνιακό θαυμασμό (και έχει συντεχνιακή ενημέρωση και αντίληψη) για το θέμα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι δεν είναι το ίδιο με το delivery κι ας σου λέει το αφεντικό σου ότι είναι μαγκιά.

Εξάλλου το delivery είναι λύση ανάγκης, το άλλο είναι επιλογή.

Μάλλον όμως, όπως και τον Red Τζεβελέκ, σε χαλάει ότι μπορούν να έχουν αυτή την επιλογή. Ξύδι.

 

Αν έχεις σπίτι σου χάρτη που δείχνει πέρα από τη Δράμα, δες που πήγαν.

Σαν δεις που πήγαν, μπες στο νετ να δεις συνθήκες που επικρατούν σε αυτές τις χώρες.

Σαν μάθεις, άρχισε να καταννοείς ότι δεν είμαστε το κέντρο του Σύμπαντος κι ας μας το είπε η μαμά μας.

Σαν καταννοήσεις, άρχισε να ονειρεύεσαι.

 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικό.

Θα ήταν όμως όμορφο.

 

Εχεις μπερδεψει τα αυγα κ τα πασχαλια... Χωρις πλακα... Καταρχην δεν κανω ντελιβερη κ δεν εχω αφεντικο... ουτε εχω κανει ποτε, ουτε μ ειπε κανεις οτι ειναι μαγκια το ντελιβερη ουτε το εχω κανει ποτε...

Το λες κ μονος σου ειναι θεμα επιλογης... Το κανεις για να ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ!!!!! σου προσφερει ΨΥΧΙΚΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ.

Σχολια τυπου αν εχεις σπιτι χαρτη κοιτα τον θα συνιστουσα να μην γινονται... Δεν με γνωριζεις κατι το οποιο εχει σαν αποτελεσμα να μην γνωριζεις αν γνωριζω απο γεωγραφια η σε ποια μερη εχω παει κ τι εχω δει απο συνθηκες κλπ... Οταν ειπα δεν εχω παει εξωτερικο εννοουσα με μηχανη....

Επισης δεν εδειξα πουθενα ζηλοφθονια για το ταξιδι των παιδιων... ειπα οτι καλα εκαναν κ το καναν.

Αντιταχθηκα με την δικια σας σταση να το μυθοποιειτε κ να το παρουσιαζετε σαν αθλο... γιατι δεν ειναι.

Η δικη σας αντιδραση στην απομυθοποιηση αυτου του ταξιδιου οφειλεται στο οτι εσεις βλεπετε τα δικα σας τα ονειρα κ επιθυμιες σ αυτο κ θελετε να ειναι κατι σπουδαιο για να ικανοποιησετε μια απο τις βασικες αναγκες καθε ανθρωπου, η οποια ειναι να νιωθει οτι κανει κατι μεγαλο, κατι σπουδαιο, κατι το οποιο να επιβεβαιωνει την ατομικη του υπαρξη. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ κατι το σπουδαιο... Καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ονειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις, άστο.

 

Μάλλον όμως, όπως και τον Red Τζεβελέκ, σε χαλάει ότι μπορούν να έχουν αυτή την επιλογή. Ξύδι.

 

Έχω ελαχιστοποιήσει τη συμμετοχή μου στο φόρουμ ωστόσο συνεχίζω, ως αναγνώστης, να διασκεδάζω με την αλαζονία, την αυταρέσκεια και το υφάκι σου. Βάστα γερά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα....αρχισε η ψυχαναλυση!!

Ας αρχισουμε νεο θεμα..

"Η ψυχοσυνθεση του συγχρονου Ελληνα Μοτοταξιδευτη"

Πως σας φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι ΟΠ εσυ πιστευω θα ειναι κομπλε.  :P

Γιατί, επειδή είναι ΚΑΙ εκπαιδευτικός ΚΑΙ drummer? ;D ;D

 

σε πειράζω Βαγγέλη!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε δηλαδή υποχρεωμένοι να συμμεριζόμαστε τις δοξασίες και τις προκαταλήψεις οποιουδήποτε ανοίγει ένα ζήτημα;

όχι

 

Πολλώ μάλλον κάποιου που φανερά τρέφει συντεχνιακό θαυμασμό (και έχει συντεχνιακή ενημέρωση και αντίληψη) για το θέμα;

για αυτό  σιωπούμε

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισω πρώτα μερικά πράγματα .

Δεν είμαι και δεν επεδίωξα ποτέ να γίνω δημόσιος υπάλληλος

Δεν είμαι κνίτης ,αλλά ούτε ανήκω σε κάποιο άλλο κόμμα

Δεν με συγκινεί ,ούτε μου προκαλεί θαυμασμό το κατότθωμα των συγκεκριμένων ανθρώπων με τις μηχανές.

 

.......και συνεχίζω με το θέμα

Μου τη σπάει να βλέπω συνανθρώπους μου που πάνω κάτω βρίσκονται στην ίδια μοίρα να σκοτώνονται μεταξύ τους  Τι θα πει δάσκαλοι και δημόσιοι υπάλληλοι ,τι θα πει ιδιωτιικοί υπάλληλοι ,τι ντελιβεράδες ,τι μικρομεσαίοι μαγαζάτορες και άνεργοι .Γιατί σώνει και καλά πρέπει να βγάζουμε τη χολή μας ο έννας για τον άλλο τη στιγμή που η αιτία της κακοδαιμονιας μας είναι αυτοί που-εμείς μεν ψηφίσαμε-μας δοιηκούν όλα αυτά τα χρόνια και είναι υπεύθυνοι για τη παιδεία πρώτα απ΄όλα που μας προσέφεραν και στη συνέχεια όλη αυτό το χάλι. Χάλι στη διοίηκηση του κράτους ,την ανομία,τη διαμόρφωση των χαρακτήρων μας σε τελική ανάλυση . Το να ευχόμαστε να ψωφήσει ο γάιδαρος του διπλανού μας είναι αυτό που εύχονται κι αυτοί που διοικούν. Μας κόψαν σε χίλια κομμάτια και μας παν και μας φέρνουν κατά πως τους βολεύει . Όλοι μαζί θα κλαίμε στο τέλος και φυσικά ,πάλι εγώ θα τα ρίχνω στο τεμπέλη αργόμισθο δάσκαλο που ταξιδεύει με μηχανή ,αυτός σε μένα που φοροκλέπτω,ο δείνα στο γιατρό που παίρνει το φακελάκι κλπ κλπ .

Αν αυτό σας συγκινεί και σας εκτονώνει τότε συνεχίστε ,αλλά το θέμα είναι ότι το ντουβάρι που θα στουκάρουμε είναι απέναντι σε απόσταση αναπνοής και το κράνος δε θα μας σώσει .

Λυπάμαι που άνθρωποι υποτίθεται καλλιεργημένοι -λόγο ασχολίας με τη τέχνη -αντιμετωπίζουν τη κατάσταση απλοικά . Δάσκαλοι τεμπέλιδες-ντελιβεράδες ήρωες αγωνιστές  και οι Τόληδες ,Άκηδες και λοιπές δυνάμεις σουλατσάρουν υπό την ανοχή μας και τη λεβεντοσύνη μας . Γιατί ως γνωστόν οι λεβέντες σα κααι του λόγου μας είμαστε και μαλάκες  ;D

Αυτά και συγνώμη για το θυμό μου απέναντί σας ,συνεχίστε με την ησυχία σας ,πάω να προσθέσω και αερόσακο στο μοτοσακό μου μπας και τη γλιτώσω

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κάνεις αυτό που γουστάρεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν, είσαι υπεράνω κριτικής. Όταν αποφασίζεις να "περάσεις" τη φάση σου ως κάτι που οι άλλοι θα καταναλώσουν (ραδιοφωνικώς, εκδοτικώς, φορουμικώς και ιδεολογικώς) τότε είσαι (υποτίθεται) έτοιμος να δεχτείς κριτική.

Και ποιά είναι η κριτική σου;

Ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι;

Δηλαδή από την στιγμή που είσαι δημόσιος υπάλληλος απαγορεύεται να κάνεις οτιδήποτε;

 

Και αν είσαι αντίθετος στο εγχείρημα τους γιατί τους χρηματοδοτείς; (αν και αδυνατώ να δώ την σχέση της εταιρείας σου με το συγκεκριμένο εγχείρημα)

 

Και που είναι το ζήτημα ότι ψάχνουν για χρηματοδότες (όχι "παλαμάκηδες") ή ότι έβγαλαν οδηγούς;

 

Εξάλλου ο καλύτερος οδηγός σε ένα υπέροχο ταξίδι στην Πελλοπόνησο (με αυτοκίνητο λόγω εγκυμοσύνης) που είχαμε με τη σύζυγο αλλά και φέτος στην Ήπειρο ήταν αυτός της road και του Ψημένου. Πλήρωσα τον κόπο του και την εμπειρία του. Όπως θα κανα και με οποιοδήποτε άλλο software ή consulting υπηρεσίες. Που κανε τη τρέλλα του, την πούλησε και του πα και μπράβο του και επωφελήθηκα. Το ζόρι δεν βλέπω .....

 

Και ναι δεν σου αρέσει να στο λένε (ούτε μένα) αλλά όπως δεν μπορείς να έχεις άποψη για πως είναι πάνω στη σκηνή αν δεν έχεις ανέβει πάνω στη σκηνή έτσι και δεν μπορείς να έχεις άποψη τι χρειάζεται να έχεις για να κάνεις διηπειρωτικά ταξίδια αν δεν έχεις κάνει κάτι παρόμοιο.

Πως να το κάνουμε. Δεν γίνονται όλα από το πληκτρολόγιο.  ;)

 

Έχω ελαχιστοποιήσει τη συμμετοχή μου στο φόρουμ ωστόσο συνεχίζω, ως αναγνώστης, να διασκεδάζω με την αλαζονία, την αυταρέσκεια και το υφάκι σου. Βάστα γερά!!!

Αν μου υποχεθείς ότι θα συνεχίσεις να κάνεις το πρώτο μέρος, θα συνεχίσω να εκπληρώνω το δεύτερο μέρος.

 

Για να το κλείνω από την πλευρά μου.

Δεν τους θεωρώ θεούς, ούτε ημίθεους, ούτε ήρωες.

Αλλά ναι, μπράβο τους.

Και το λεω με μεγαλύτερη ευκολία από ότι το λέω για ένα ακόμα σόλο πάνω σε ένα backing track.

Και ναι, για μένα θέλει κότσια.

Και ναι, το να γυρίσεις 300Κ χλμ πάνω σε δύο ρόδες, σε φιλόξενα και αφιλόξενα μέρη, έχει τον σεβασμό μου.

Κι ας διασκέδασαν τα γαϊδούρια την ώρα που το καναν ενώ στην Αιθιοπία πεινάγαν.

 

Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όμως όλοι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σαν παλαιος (αλλα ακομη ημιενεργος  ;D ) μοτοσυκλετιστης εγραψα πολλα χιλιομετρα εντος Ελλαδας (και λιγα στην Ιταλια αλλα δεν το μετραω ως ταξιδι μιας και τα πολλα τα εκανε... το πλοιο) ,και θεωρω οτι θελει πολλα κοτσια το να ξεκινησεις ταξιδι σε χωρες που δεν μπορεις καλα καλα να συννενοηθεις για βασικα πραγματα,και μαλιστα με μηχανη που εισαι απροστατευτος απο πολλα περισσοτερα πραγματα εκτος απο τα καιρικα φαινομενα.

Το αν εισαι εκπαιδευτικος,εισοδηματιας,υπουργος ή εφοπλιστης και εχεις εξασφαλισμενη τη ζωη σου μαγκια σου,αλλα αυτο δεν ελαφραινει τις δυσκολιες και τους κινδυνους που θα συναντησεις σε ενα τετοιο ταξιδι.

Ακομη και αν ημουν οικονομικα εξασφαλισμενος παντως,αμφιβαλλω αν θα εκανα ταξιδι εκτος της Ευρωπης (και της αισθησης ασφαλειας-συνεννοησης-πολιτισμου κλπ που μου παρεχει αυτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου