Προς το περιεχόμενο

amplifier emulator!


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε κάποιο πρόγραμα (ή κάποιον άλλον τρόπο) που να κάνει αυτην την δουλεια έτσι ώστε να μπορώ να ακούσω την ηλ.κιθάρα από το PC μου?

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνησε αν θέλεις: το πρόβλημα σου ξεκινάει από το πως θα συνδέσεις την κιθάρα απ'ευθείας στο PC ή το τι γίνεται μετά με το amp simulation;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημά μου είναι αν μπορώ να συνδέσω απευθείας την κιθαρα με τον PC (χωρής να μεσολαβεί καποιο preamp) και μετα να ενυσχήσω τον ήχω με κάποιο πρόγγραμα για να ακούσω την κιθάρα μέσα απο τα ηχεία του PC μου.

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω την tascam us122 και πλεον δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Πάντως για πρόγραμμα που ρωτάς δυστυχώς δεν ξέρω κάτι για να σε βοηθήσω.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημά μου είναι αν μπορώ να συνδέσω απευθείας την κιθαρα με τον PC (χωρής να μεσολαβεί καποιο preamp) και μετα να ενυσχήσω τον ήχω με κάποιο πρόγγραμα για να ακούσω την κιθάρα μέσα απο τα ηχεία του PC μου.

 

Χρειάζεσαι ένα DI box ή κάποιο προενισχυτή, μπορεί βέβαια και η κάρτα σου να διαθέτει τέτοια θύρα 'instrument'...

 

Κοίταξε σε παλιά θέματα και άρθρα στο noiz. Γενικά ένα DI box δεν είναι ιδιαίτερως ακριβό (π.χ. υπάρχουν κάποια πολύ φτηνά Behringer).

 

Από κει και πέρα, κάποιο software τύπου Guitar Rig ή Ampitube είναι αυτό που χρειάζεσαι για να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως γίνετε να ακούσω την κιθάρα μου μεσα απο το στερεοφωνικό μου?

 

Διαθέτει έναν ενυσχιτεί αλλα δεν ξέρω πόσα βατ ούτε αν αντέχει την κιθάρα το μόνο που ξέρω για το μοντέλω του είναι ότι είναι της μαρκας Technics και ο ενυσχητης είναι ο SE-CH510

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alkias φίλε μου, συγκεντρώσου και άρχισε επιτέλους να απαντάς σε αυτά που σε ρωτάνε αντί να βάζεις ακόμη περισσότερες ερωτήσεις. Σε ρώτησε ο χριστιανός ποια κάρτα έχεις στο PC. Θα του πεις ή δε θα του πεις; Τι το βάζεις ξαφνικά στην άκρη όλο το ζήτημα και ξαφνικά η απορία σου γίνεται για το αν μπορείς να ακούσεις την κιθάρα από το στερεοφωνικό (ενώ ήταν αν μπορείς να την ακούσεις μέσα από το PC;);;; Θα είχες πάρει την απάντηση που χρειάζεσαι εδώ και πολλές ώρες αν συνεργαζόσουν με αυτούς που προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για αυτό ανέφερα την κάρτα ήχου μου. Γιατί έτσι έλυσα το πρόβλημα μου. Και έτσι είναι ένας τρόπος για να λυθεί ένα σκέλος από το πρόβλημα του φίλου alkias.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου