Προς το περιεχόμενο

amplifier emulator!


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξη θα συνεργαστώ η κάρτα ήχου που έχω είναι αυτη Creative SB Live! (WDM) αλλα το γήρησα στο στερεοφωνικό γιατι η κάρτα μου είναι πάλια και δεν το βλέπω να κάνει για αυτό που θέλω

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις την έξοδο από την κιθάρα και θα την στείλεις στο line-in της κάρτας ήχου. Παράλληλα, θα χρησιμοποιήσεις το λογισμικό της κάρτας ήχου (της Live δηλαδή) προκειμένου να της "πεις" να κάνει monitor την συγκεκριμένη υποδοχή line-in στην οποία θα συνδέσεις την κιθάρα.

 

Αυτή η διαδικασία θα σου δώσει ήχο, αλλά όχι καλής ποιότητας. Για να "συνέρθει" ο ήχος, θα βάλεις ανάμεσα στην κιθάρα και το line-in της κάρτας, μία συσκευή που λέγεται DI και η οποία θα ισορροπήσει "ηλεκτρικά" το σήμα από την κιθάρα σου ώστε να είναι κατάλληλο για το line-in. Μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά DI. Ακόμη και μετά από αυτή την ενέργεια, ο ήχος θα είναι ο ξερός αδιαμόρφωτος ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου αρέσει.

 

Τέλος, αντί να κάνεις απλά monitor το σήμα της κιθάρας σου από την κάρτα ήχου, μπορείς να τρέξεις ένα πρόγραμμα όπως το Guitar Rig, το οποίο μιμείται την ηχητική συμπεριφορά ενός κανονικού ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας (και άλλων παρελκόμενων) προκειμένου να την κάνει να ακούγεται πιο κοντά σε αυτό που περιμένουμε να ακούσουμε από μία ηλεκτρική κιθάρα.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρούν ότι αυτή τη στιγμή η κάρτα ήχου σου λειτουργεί κανονικά, ότι δηλαδή την έχεις βάλει στον υπολογιστή, έχεις εγκαταστήσει τους drivers και ότι ακούς κανονικά ήχους από τα Windows ή/και παιγχνίδια κλπ.

 

Όσον αφορά την πιθανότητα να συνδέσεις την κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή του στερεοφωνικού σου, δεν σου κρύβω ότι το έχω κάνει κάποτε (πριν πολλά χρόνια) και δεν θυμάμαι σε ποια υποδοχή θα έπρεπε να στείλεις το σήμα της κιθάρας προκειμένου να ακουστεί "κάτι". Δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς όμως διότι αυτό το "κάτι" είναι ένα χάλι και μισό.

 

Αυτά - ελπίζω να μην σου είπα κάτι πολύ λάθος, διότι είμαι και νέος στο σπορ της ηλεκτρικής κιθάρας και των καρτών ήχου και των DI. Αν όντως είπα καμιά λακαμία, διορθώστε με επειγόντως εσείς οι γνώστες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου