Προς το περιεχόμενο

Αποπειρα σε Gypsy Jazz....


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 3 μηνες λοιπον αποφασισα να ασχοληθω με την Gypsy jazz...Πηρα λοιπον μια τσιγκανα κιθαρα και ξεκινησα να διαβαζω.(Γενικα παντα ακουγα αυτο το ειδος μουσικης αλλα ποτε δεν προσπαθησα να παιξω) . Παιζοντας λοιπον εχθες μου βγηκε αυτος ο αυτοσχειδιασμος οποτε και τον ανεβαζω για σχολιασμο και γνωμες για τα βηματα μου στην Gypsy.....Ευχαριστω και καλη ακροαση

Unknown_-_first_gypsy.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eυχομαι σε λιγο καιρο και στους Rosenberg.

 

Φιλε Mick77 το Gypsy swing(το ξερεις καλυτερα μια και το μελετας)ειναι καθαρα

θεμα του feel που βγαινει(κατι σαν τα μπλουζ-καθοτι λαικη μουσικη κι'αυτο) και οχι μονο του τι παιζεις.Και νομιζω

(ταπεινη μου γνωμη)οτι το feel που βγαινει απ' το κομματι ειναι τζιπσικο.Αρα very well done!Μ'αρεσει πολυ.Αναμενουνε το επομενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολύ  φιλε μου. Το θεμα ειναι οτι γενικα ειμαι στην κλασσικη κιθαρα και βεβαια στο blues οποτε για μενα ειναι μια προκληση η Gypsy αφου ειδα καινουργια πραγματα και φυσικα χαιρομε που σου αρεσε...Εχω αλλο ενα αυτοσχεδιασμο οπου τον φτιαχνω λιγο και τα επομενα θα ειναι covers ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακουω εναν παιχτη να δοκιμαζει,πειραματιζεται με διαφορα πραγματα,διακρινω αμεσως ενα μουσικο ευρος που φανερωνει πως με ο,τι και να καταπιαστει,θα τα καταφερει.

Μιχαλη μου,μπραβο σου,το κομματι με πηγε εκει που ηθελες και αυτο ειναι το πιο σημαντικο.

Υπαρχει αναμφιβολα μεσα σου εντονη μουσικοτητα. ;)

 

Go on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η προσπάθεια ?  :o

 

Ακούω βαρύ δεξί χέρι και κάνω μεγάλα σχέδια ;D

Να ξέρεις οτι αν πετάξεις κανεναν αρπισμό ενδιάμεσα από τις κλίμακες θα φυτρώσει μουστάκι  ;)

Και πολύ ωραίο θέμα κύριε Mick :) (και ρυθμικό)

 

 

 

ποιά κιθάρα πήρες τελικά?

 

ΥΓ. εμένα πάντως αυτά τα θέματα μ' αρέσουν τελευταία, που απαντούν στην αναζήτηση για "παλιούς καλούς σκοπούς" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω πολλά στο ύφος για να κρίνω επ αυτού πάντως είναι πολύ ωραίο.

 

 

Σε ευχαριστω και χαίρομε που σου αρεσε.

 

Οταν ακουω εναν παιχτη να δοκιμαζει,πειραματιζεται με διαφορα πραγματα,διακρινω αμεσως ενα μουσικο ευρος που φανερωνει πως με ο,τι και να καταπιαστει,θα τα καταφερει.

Μιχαλη μου,μπραβο σου,το κομματι με πηγε εκει που ηθελες και αυτο ειναι το πιο σημαντικο.

Υπαρχει αναμφιβολα μεσα σου εντονη μουσικοτητα. ;)

 

Go on!

 

Γεια σου Σταυρο σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ,εχει πολυ ψωμι και ανοιγονται δρομοι μουσικα που ουτε φανταζομουνα .Χρονια κολλημένος με κλασσικη και blues επαθα πλακα με το ειδος.

 

1η προσπάθεια ?  :o

 

Ακούω βαρύ δεξί χέρι και κάνω μεγάλα σχέδια ;D

Να ξέρεις οτι αν πετάξεις κανεναν αρπισμό ενδιάμεσα από τις κλίμακες θα φυτρώσει μουστάκι  ;)

Και πολύ ωραίο θέμα κύριε Mick :) (και ρυθμικό)

 

 

 

ποιά κιθάρα πήρες τελικά?

 

ΥΓ. εμένα πάντως αυτά τα θέματα μ' αρέσουν τελευταία, που απαντούν στην αναζήτηση για "παλιούς καλούς σκοπούς" ;D

 

Γεια χαρα Πετρο.Με το δεξι ειμαι τυχερός γιατι ειχα μαθει να παιζω ηλεκτρικη με δικο μου τροπου,οποτε ειχα μαθει λαθος !!! Στην ηλεκτρικη παιζω σχεδον τα παντα προς τα κατω και μονο σε λιγες περιπτωσεις παιζω πανω κατω.Οποτε δεν ηταν δύσκολο να μαθω την τεχνικη Gypsy στο δεξι.Βεβαια ακομα εχω δουλεια με το δεξι αλλα μελεταω οσο μπορω. 

 

Τελικα πηρα απο ebay εκεινη που σου εστειλα το λινκ.Την πηρα 290 αλλα η κιθαρα ειναι απιστευτη. Το μπρατσο ειναι λιγο ποιο μικρο απο κλασσικης οπου με εχει βολεψει απιστευτα.Ο ηχος ειναι απιστευτος,παιζει παρα πολυ δυνατά και καθαρα.Βεβαια ειναι φθηνη κατασκευαστικα αλλα το setup ειναι απιστευτο. Καπακι κεδρος ταστιερα και bridge rosewood ,πλαινα και πισω λαμινειτ.Weller ειναι η ρατσα τους,αο οτι ειδα αυτος ο τυπος φτιαχνει κιθαρες των 2000 ευρω αλλα πρεπει να εχει δωσει σε κινεζους τις προδιαγραφες και  βγαζει αυτα τα φθηνα μοντελα.Για κινεζα και για τα λεφτα της ειναι απιστευτη ,οποιος επαιξε τρελλαθηκε.

Σε ευχαριστω για το σχολιο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είσαι ωραίος!Φαίνεται η μουσικότητα σου.

Στα αυτία μου ακούγεται κάτι σαν μποσα νοβα με στοιχεία jypsy jazz.

Δές και αυτό το ραδιόφωνο,μάλλον θα σε ενδιαφέρει.

http://www.jazzradio.com/gypsyjazz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου