Προς το περιεχόμενο

Cubase Απορία για γραφή παρτιτούρας


jimint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Ένας φίλος μου έχει γράψει ένα ζεϊμπέκικο και θέλουμε να το γράψουμε σε παρτιτούρα στο cubase.

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα, το συγκεκριμένο τραγούδι ξεπερνάει το μέτρο του πενταγράμμου , δεδομένου ότι ο ρυθμός ενός ζεϊμπέκικου σχεδόν πάντα χωράει σε κάθε μέτρο να γραφεί, το κομμάτι το δικό μας έχει πολλές νότες και θέλουμε να το συνεχίσουμε το μέτρο στην επόμενη γραμμή του πενταγράμμου.

Εάν αυτό δεν γίνει πέφτουν οι νότες η μία πάνω στην άλλη και γίνεται χαμός. Πως γίνεται λοιπόν στο cubase να συνεχιστεί το μέτρο στην επόμενη γραμμή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αν έχω καταλάβει καλά, βγαίνετε σε κάποιο σημείο εκτός μέτρου, και απλά δεν θέλετε να συνεχίζονται οι νότες στο επόμενο μέτρο, αλλά στο ίδιο; Θέλετε δηλαδή να μεγαλώσετε το συγκεκριμένο μέτρο για να χωράει όλες τις νότες;

Ή γενικά το κάθε μέτρο -όπως το έχετε στο χαρτί- δεν "χωράει" ακριβώς στα μέτρα του cubase?

 

Αν είναι το δεύτερο, μάλλον δεν έχετε βάλει το σωστό time signature για το κομμάτι στο cubase. Λογικά θα θέλετε 9/8, και μπορείτε να το ορίσετε από το παράθυρο "transport panel" (F2).

 

Αν πάλι είναι το πρώτο, μπορείτε να ανοίξετε το tempo track (νομίζω είναι στο μενού Project/Tempo track ή Tempo editor) και εκεί μπορείτε να βάλετε σε όποιο σημείο θέλετε, αλλαγές στους χρόνους των μέτρων ή και το τέμπο. Πχ. μπορείτε να έχετε το πρώτο μέτρο σε 9/8 στα 60BPM, το επόμενο σε 4/4 στα 120BPM, κ.ο.κ

 

Γενικά, το cubase έχει πάρα πολλές λειτουργίες για επεξεργασία παρτιτούρας, έχει ολόκληρο υπομενού με εντολές, και λογικά θα τις χρειαστείτε. Σου προτείνω να ρίξετε μια ματιά στο manual.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου