Προς το περιεχόμενο

Cubase SX+external audio editor


brightoutside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω external audio editor στο cubase sx3. Π.χ. για audio editing να ανοίγει αυτόματα το Soundforge. Αυτό το χρησιμοποιούσα πολύ με το cubase vst αλλά στο sx δεν βρίσκω κάποια τέτοια επιλογή.

Αν ξέρει κανείς θα βοηθήσει πολύ,

Thanx,,

Chris

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω external audio editor στο cubase sx3. Π.χ. για audio editing να ανοίγει αυτόματα το Soundforge. Αυτό το χρησιμοποιούσα πολύ με το cubase vst αλλά στο sx δεν βρίσκω κάποια τέτοια επιλογή.

Αν ξέρει κανείς θα βοηθήσει πολύ' date='

Thanx,,

Chris[/quote']

 

Πολλοι χρηστες το ζητουσαν αυτο απο το SX1 και μετα, αναμεσα τους κι εγω. Προς το παρον σε ολες τις μεταγενεστερες εκδοσεις SX1,2,3 δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν...το sx3 έχει σχεδόν τα πάντα και δεν έχει αυτό??

και να φανταστείς ότι το είχε το Vst που ήταν πριν 8ετίας!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς το SX έχει πλεον πληρες audio editing' date=' οπως και ολα τα συγχρονα audio προγραμματα, πραγμα που υστερούσε το παλιο vst.[/quote']

 

Δίκιο έχεις απλώς π.χ το soundforge έχει διάφορα επιπλέον πράγματα και θα ήταν πολύ βολικό..

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν όντως ισχύει αυτό (έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με cubase) το βρίσκω ανόητο εμπορικά σαν κίνηση...έτσι κι αλλιώς για μια απλή καταχώρηση στη registry πρόκειται...

Η πληρότητα με την εργονομία δεν είναι απολύτως συμβατές έννοιες και την δυνατότητα να χρησιμοποιεί ο καθένας τον audio editor που τον βολευει δεν την βρίσκω άχρηστη...για ψάξτε ρε παιδιά το manual μήπως απλά έχει αλλάξει κάτι στο interface ή στα ini του προγράμματος που σας διαφευγει...εξάλλου το να διατηρεί η cakewalk στο πληρέστατο (και σίγουρα με φοβερή παράλληλα εργονομία ) Sonar 5 την ευκαίρεια να χρησιμοποιείς όσους εξωτερικούς audio editor τραβάει η ψυχή σου, δεν την θεωρώ τυχαία...και με τον ανταγωνισμό που υπάρχει ανάμεσα στα δημοφιλή daw's με παραξενεύει να έμεινε η steinberg εσκεμμένα πίσω σ' αυτό το σημείο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν ειναι τυχαιο το οτι το SONAR ειναι γραμμενο μονο για PC

....και στο midi sync me hardware synth το SONAR το πατα λιγο κατω το SX

(τεσταρισμενο αυτο , και ας ειμαι user αυθεντικου CUBASE SX 3 και βαλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα τα σύγχρονα daw's έχουν παραπλήσιες δυνατότητες και οι διαφορές τους είναι στα σημεία και κυρίως στο πόσο "εύκολα" μπορείς να τα διαχειριστείς...Το θέμα είναι τι σου πάει προσωπικά και περί ...ορέξεως "εργονομικόπιτα"...

Π.χ. δεν μπορώ πια να με φανταστώ να μιξάρω ένα project με 30 plus tracks χωρίς την δυνατότητα οργάνωσης τους σε folder που μου δίνει το sonar :)

Αυτό μπορεί βέβαια να μην σου λέει τίποτα αν εσύ έχεις μάθει και δουλεύεις με τον τρόπο του cubase και καλά κάνεις...είπαμε περί ορέξεως... :wink:

 

ΥΓ.Σχετικώς άσχετο:Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης στα daw's όπως μερικές φορές γίνεται..είναι άτοπη αν παίρνει οπαδική διάσταση στυλ ολυμπιακού-παναθηναικού...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. δεν μπορώ πια να με φανταστώ να μιξάρω ένα project με 30 plus tracks χωρίς την δυνατότητα οργάνωσης τους σε folder που μου δίνει το sonar :) Αυτό μπορεί βέβαια να μην σου λέει τίποτα αν εσύ έχεις μάθει και δουλεύεις με τον τρόπο του cubase και καλά κάνεις...είπαμε περί ορέξεως... :wink:

 

Το έχει και το Cubase και το Nuendo. :) Για την ακρίβεια το είχαν περίπου ένα χρόνο πριν το Sonar. Στο γράφω γιατί ξέρω (δηλαδή εσύ μας είπες) ότι έχεις πολύ καιρό να δεις το Cubase. Σταμάτα πλέον να μας εκθέτεις εμάς τις σαραντάρες :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου