Προς το περιεχόμενο

Η ροκ κιθάρα τελειοποιήθηκε στα 80s?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η ροκ κιθάρα  δεν τελειοποιήθηκε στα 80s...απλως δυστυχως οι ιδεες και η φαντασια εγιναν φτωχοτερες απο τοτε,η <φτωχια> αυτη δεν αφορα βεβαια μονο την ροκ κιθαρα αλλα και ολους τους υπολοιπους τομεις της ζωης μας.Δυστυχως πρεπει να παραδεχτουμε οτι εμεις οι επομενες γενιες δεν εχουμε την φλογα για επανασταση και αλλαγη στα πραγματα στο βαθμο που την ειχε ο Χεντριξ,ο ο Πειτζ και οι υπολοιποι ροκ ηρωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Δυστυχως πρεπει να παραδεχτουμε οτι εμεις οι επομενες γενιες δεν εχουμε την φλογα για επανασταση και αλλαγη στα πραγματα στο βαθμο που τον ειχε ο Χεντριξ,ο ο Πειτζ και οι υπολοιποι ροκ ηρωες.

Εσύ φίλε μου, με όλο το σεβασμό αν πορευτείς στη ζωή σου έτσι και αν πιστεύεις αυτά για τη γενιά σου, δεν θα καταφέρεις τίποτα και θα είσαι άξιος της μοίρας σου. Μια χαρά μπορούμε να τα καταφέρουμε και πολύ καλύτερα καθώς έχουμε πολύ περισσότερα στη διάθεσή μας απ' ότι είχαν αυτοί. Πες το πηγές, πες το τεχνολογία πες το όπως θες...κάτι τέτοιες μικρότητες έχουν διαμορφώσει την σημερινή άποψη των προηγούμενων γενεών και μας αποκαλούν γενιά του καναπέ.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.κάτι τέτοιες μικρότητες έχουν διαμορφώσει την σημερινή άποψη των προηγούμενων γενεών και μας αποκαλούν γενιά του καναπέ.

θα προτιμουσα να μην ειχες χρησιμοποιησεις τον ορο μικροτητες >:(...κατα τα αλλα αν και διαφωνω, η αποψεις σου ειναι σεβαστες.Η μελλοντικη ιστορια(κιθαριστικη η μη) θα μας δειξει το ποιος εχει δικιο :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μελλοντικη ιστορια(κιθαριστικη η μη) θα μας δειξει το ποιος εχει δικιο :)

Θα τα πούμε σε μερικές δεκαετίες λοιπόν  ;)

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έκλεισε λοιπόν το κύκλο της η ηλεκτρική κιθάρα "καρφί" στον ενισχυτή και πόμε πια σε άλλες οδούς όπως modelling, filtering και τα παρεμφερή; Οπότε και μιλάμε για μία άλλη ηλ. κιθάρα.

Ή έχει και άλλα περιθώρια για να αναπτυχθεί όσων αφορά την τεχνική και δη το ροκ;

Μπορείς επίσης να δεις το It might get loud εκεί Page,Edge και White αναφέρονται διεξοδικά στην ηλεκτρική κιθάρα και αν διαβάσεις επίσης για παίκτες και τεχνικές ατόμων όπως ο White θα καταλάβεις πως δεν έχει τελειοποιηθεί τίποτα ούτε καν στη δεκαετία των '80s.

 

Γιατί πληθώρα κιθαριστών ψάχνει μανιωδώς κιθάρες του '50-'60 αν τελειοποιήθηκαν το '80 ;

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η άποψή μου είναι πως η ροκ ψόφησε και δεν εξελίσσετε. Τα περί τεχνικών παιξίματος ή ήχων στη κιθάρα ,όπως και σε κάθε όργανο είναι ανεξάντλητα ,όσο ανεξάντλητη ευρηματικότητα μπορεί να έχει ένας συνθέτης ή ένας οργανοπαίχτης .

Εξαιρώ  τη μέταλ και τα είδη της τα οποία δε παρακολουθώ και προσωπικά δε τα θεωρώ ροκ ,απλά μακρυνούς συγγενείς ,όπως είναι η μπλούζ για το ροκ

Η αίσθησή μου είναι ότι τίποτε νέο δε βγαίνει ,γιατί απλούστατα έκλεισε το κύκλο της στα αυτιά του κοινού που στράφηκε σε άλλα είδη με αποτέλεσμα και οι νέοι μουσικοί να μην ασχολούνται μαζί της ,εκτός κάποιων που επαναλαμβάνουν από θαυμασμό τα παλιά.

Πρόσφατα κάποιος της κλασσικής κιθάρας προσπαθούσε να μου εξηγήσει την αλλαγή στη τεχνική εκτέλεσης και χρήσης του οργάνου ,από τους σύγχρονους . Δε μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς ,γιατί δεν είναι το είδος που παρακολουθώ ,αλλά ναι η αίσθηση που μου έμεινε είναι ότι οι νεώτεροι κλασσικοί κιθαρίστες προσπαθούν να διαφοροποιηθούν από τους παλαιότερους ως προς το τρόπο παιξίματος .Η ουσία είναι ότι και αυτοί δε κάνουν κάτι νέο ,απλά εκτελούν με διαφορετική τεχνική μουσικά έργα που προυπήρχαν ή παίζουν καινούρια έργα που ουσιαστικά είναι απευθείας αναφορές σε παλιά ,μια και αυτό το είδος έπαψε να εξελίσσεται.

Αυτή την αίσθηση έχω και είναι καθαρά προσωπική . Ακούω τη τελευταία δεκαετία ,για να μη πω εικοσαετία ροκ και δε μου φαίνεται κάτι για καινούριο . Τα εφέ ή όπως άλλιώς μπορεί να λέγονται και οι τεχνικές παιξίματος δε μου κάνουν διαφορά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό μαζί σου απλά να πω πως δε πιστεύω πως το ροκ έχει πεθάνει ή είναι στα τελευταία του. Απλά δεν είναι mainstream και που ξέρεις μπορεί να επανέλθει δριμύτερο. Βέβαια δεν ενδιαφέρονται πολλοί η μουσική που τους αρέσει να είναι mainstream, αλλά όσο να' ναι βρε παιδί μου νιώθεις μία ευχαρίστηση όταν βλέπεις κόσμο να ενθουσιάζεται με την μουσική που γουστάρεις! ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα απαντούσα σε αυτούς που ισχυρίζονται ότι η ροκ έχει βαλτώσει να σταματήσουν να αγιοποιούν το παρελθόν.Καλος ο χεντριξ αλλά την περιοδο που εμφανίστηκε ο κόσμος διψούσε για μουσική η οποία μέχρι την εμφάνιση του ήταν απαράδεκτη τουλάχιστον για τα τότε μέτρα.Η μουσική και όχι μόνο το ροκ εξελλισονται με τέτοιους ρυθμούς που δεν αντιλαμβανόμαστε διαφορές καθώς υπάρχει υπερκορεσμός στην μουσική βιομηχανία.Μέσα στους 20 δίσκους που βγαίναν σε ένα χρόνο στη δεκαετία '80 έβλεπες 4 που έσπερναν.Τώρα βγαίνουν 200 μάπα και 4 καλοί με αποτέλεσμα να μη μπορείς να εστιάσεις στους καλούς δίσκους που αποδεικνύουν περίτρανα ότι το ροκ-μέταλ όχι μόνο έχει επιζήσει αλλά κινδυνολογώ να πω ότι είναι και τα μόνα είδη που βγάζουν κάποια ποιοτικά δείγματα γραφής.

Όσο για την κιθάρα ισχύει κάτι ανάλογο με guitar heroes να ξεπηδούν από παντού χωρίς να έχουν κάτι να προσφέρουν.Αλλά σε ποιον τομέα όμως να προσφέρουν?Στον τεχνικό?Όχι?Γιατί?Γιατί πολύ απλά όλες οι τεχνικές έχουν κατακτηθεί από τους βιρτουόζους.Μήπως στον συνθετικό τομέα?Και πάλι όχι αφού ΟΛΑ έχουν παιχτει πλέον.Θεωρώ η πρόκληση έχει μεταφερθει από τον κιθαρίστα/κιθάρα σε όλο το σύνολο/μπάντα.Η μουσική πλέον προοδεύει με σύνολα και όχι άτομα.Στο παράδειγμα με το τραγούδι των Whitesnake πίσω από το σόλο ακούτε να παίζεται τίποτα το φοβερο?Δεν λέω να παιχτει κάτι τεχνικό.Το τραγούδι είναι καρα-κλισε και απλά αντιγράφει την κλασσική συνταγή δημιουργία καψουρομπαλάντας,πολύ απλό.Η μουσική εξελλίσεται πλέον μέσα από τη συνεργασία των οργάνων.Πάνε οι καιροί των guitar/keyboard/κλαρίνο heroes και όποιοι προσπαθούν να εντοπίσουν καινοτομίες στο παίξιμο της κιθάρας αγνοούν ίσως το βασικότερο στοιχείο της μουσικής.Τη συνολική συνθεση και ρόλο των οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό μαζί σου απλά να πω πως δε πιστεύω πως το ροκ έχει πεθάνει ή είναι στα τελευταία του. Απλά δεν είναι mainstream και που ξέρεις μπορεί να επανέλθει δριμύτερο. Βέβαια δεν ενδιαφέρονται πολλοί η μουσική που τους αρέσει να είναι mainstream, αλλά όσο να' ναι βρε παιδί μου νιώθεις μία ευχαρίστηση όταν βλέπεις κόσμο να ενθουσιάζεται με την μουσική που γουστάρεις! ;D

Κάποτε ψάχναμε τα μαγαζιά που βάζουν ΄΄καλή -για τα αυτιά μας- μουσική΄΄

Τώρα κάθομαι σπίτι μου για να ακούσω μουσική .....................και γενικώτερα δε βγαίνω ,αυτό μάλλον είναι για πιο νεαρές ηλικίες . Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ,αν εμένα μου αρέσει κάτι ,μη σώσει και αρέσει σε κανέναν .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω να παιχτει κάτι τεχνικό.Το τραγούδι είναι καρα-κλισε και απλά αντιγράφει την κλασσική συνταγή δημιουργία καψουρομπαλάντας,πολύ απλό.

 

Καλός η κακός, εμένα με συνόδευσε σε μία καψούρα. Όσο για τον Coverdale, πιστεύω το έδεσε το γλυκό.

 

Πίσω στο θέμα της μουσικής, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου πως μία καλή μπάντα είναι κατά πολύ προτιμότερη ενός organist hero. Όμως πίστεψε με τίποτα δεν έχει παιχτεί ακόμα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου