Προς το περιεχόμενο

Η ροκ κιθάρα τελειοποιήθηκε στα 80s?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ: Η ροκ κιθάρα τελειοποιήθηκε στα 80s?

Καταρχας δεν υπαρχει τιποτα τελειο εκτος απο τα στηθια της Scarlett Johansson , ισως και τα χειλια της, ειδικα αν μπορουσαμε να κατασκευασουμε ενα σπιτικο υβριδιο, με τα στηθη της, τα χειλη της αλλα ola τα υπολοιπα απο την Natalie Portman.

 

Παντως κατι σαν την μουσικη, ενα ψωροοργανο και το παιξιμο του κλπ, κλπ, ειναι αστειο να χρησινοποιεις τον ορο "τελειοποιηθηκε". Δεν τελειωνει ποτε φιλε μου.

 

Ο μουσακας ισως ομως ειδικα στην βερσιον τουριστικου μουσακα της Πλακας ή των νησιων, εχει τελειοποιηθει σαν γαστρονομικο εδεσμα. Ειναι γενικα μια ολοκληρωμενη προταση, τουλαχιστον η κλασσικη βερσιον με μελιτσανα , πατατα-βαση και μπεσαμελ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kpeyos, εγώ δεν είπα πουθενά ροκ τεχνική, αλλά ροκ στυλ, ροκ μουσική δηλαδή με την ευρεία έννοια από AC/DC έως Metallica.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου Dnightshade πως η περισσότερη πρόοδος γίνεται στην αρχική φάση, όχι μόνο της εμφάνισης νέων μουσικών οργάνων, άλλα σε ευρεία κλίμακα παρατηρήσεων όπως η βρεφική ανάπτυξη, η αύξηση κεφαλαίου ρηξικέλευθων επιχειρήσεων, η ανάπτυξη της τεχνολογίας κτλ. Πολλές απ' αυτές τις παρατηρήσεις περιγράφονται με την αύξηση σε εκθετικό ρυθμό.

 

Έτσι κατασκεύασα αυτό τον ενδεικτικό πίνακα (μην πάτε να με φάτε, πιστεύω δεν είναι τόσο μακριά απ'την πραγματικότητα) που μπορείτε να δείτε την ανάπτυξη της τεχνικής της ροκ κιθάρας.

 

rock_exp.jpg

 

Στο "γόνατο" του γραφήματος έβαλα τον Hendrix καθώς κατά γενική ομολογία μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο άνθρωπος που άλλαξε την ροκ κιθάρα όσο κανείς άλλος.

 

Superfunk, ναι συμφωνώ πως η τεχνική είναι αχρείαστη εάν η μουσική είναι για τα μπούζινγκς (που λενε και τα Ημισκούμπρια) και μπορεί να είναι και παντελώς αδιάφορη για τον μη παίκτη. Αλλά σίγουρα έχοντας καλύτερη, η μάλλον πιο ευρεία τεχνική, μπορείς να εκφραστείς πιο ελεύθερα. Δεν είναι αναγκαίο αλλά αδιαμφισβήτητα δεν είναι κακό.

 

Αλλά θα διαφωνήσω πως η τεχνική ουδεμία σχέση δεν έχει με την εξέλιξη της μουσικής. Είναι απ'τα βασικά χαρακτηριστικά της, είναι η σύνδεση του τι θέλω να ακούσω με το πώς θα το επιτύχω.

 

Δεν λέω πως επειδή η τεχνική έχει φτάσει σε ένα ταβάνι η μουσική θα υποφέρει. Δείτε τα βιολιά που όλη η παικτική τους ανάπτυξη έχει σταματήσει αιώνες πριν. Αλλά νέα, με φρέσκα ακούσματα ορχηστρική μουσική δημιουργείται συνεχώς.

 

Κάποιος που δεν παίζει ηλεκτρική κιθάρα η/και δεν ενδιαφέρεται για το ροκ μπορεί να αγνοήσει το θέμα. Εγώ το άνοιξα για να δω τις απόψεις των φίλων της ροκ κιθάρας επί της παρατήρησης μου. Και θίγω μόνο τον τομέα της τεχνικής, δεν μονοπωλεί καμία εποχή την καλή μουσική.

 

Γι' αυτό θεωρώ πως το θέμα είναι συζητήσιμο και ενδιαφέρον.

 

Ειδικα αυτο το διαγραμμα μου θυμισε αυτο

 

 

Measuring poetry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν υπαρχει τιποτα τελειο εκτος απο τα στηθια της Scarlett Johansson , ισως και τα χειλια της, ειδικα αν μπορουσαμε να κατασκευασουμε ενα σπιτικο υβριδιο, με τα στηθη της, τα χειλη της αλλα ola τα υπολοιπα απο την Natalie Portman.

 

δεν γίνεται, δεν χρειάζεται και δεν πρέπει. Εγώ θέλω και Scarlett και Natalie. Όπως αναφέρεις και εσύ:

 

Παντως κατι σαν την μουσικη, ενα ψωροοργανο και το παιξιμο του κλπ, κλπ, ειναι αστειο να χρησιμοποιεις τον ορο "τελειοποιηθηκε". Δεν τελειωνει ποτε φιλε μου.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς η κακώς τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο karozas.

Όσοι γεννήθηκαν απο το 90 και μετά ζούνε μέσα στη μέγιστη παρακμή της μουσικής και γενικά της ανθρωπότητας...Πλέον οι νέοι ακούνε gaga και γ.....ε ηλεκτρονικά στο facebook και όλα γίνονται για την παραγωγή κέρδους..

Όσο για τη ροκ έχει πεθάνει απο το 90 κιόλας..Οι κιθάρες δε σολάρουν πια.Και αν έχει μείνει κανείς να σολάρει δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.

Αν διαφωνείς πες μου έναν ανερχόμενο ροκ κιθαρίστα το πολύ 25 ετών που να είναι ήδη αστέρας..Σκέψου οτι πολλοί κιθαρίστες των '60s '70s '80s σε αυτή την ηλικία όχι μόνο είχαν γίνει πασίγνωστοι αλλά πολλοί είχαν πεθάνει κιόλας.

 

 

Οχι πως έχει νόημα, δεν συμφωνώ ούτε σε μια τελεία απ αυτά που λες, απλά να σε ενημερώσω πως η παρακμή της κοινωνίας γέννησε το ροκ, σε μια φουλ ακμάζουσα κοινωνία δεν θα είχε εμφανιστεί τέτοια τάση ούτε με σφαίρες. Αν υπήρχε απόλυτη ελευθερία έκφρασης, αν δεν υπήρχε συντηριτισμός πουριτανισμός μικροαστισμός και ότι τελειώνει σε ισμός δεν θα υπήρχε και το ροκ σαν τρόπος ζωής πρώτα και σαν μουσική που θα εξέφραζε αντίδραση μετά.

Τα υπόλοιπα περι αστεριών και ινδαλμάτων που σολάρουν είναι παράγωγα της μηχανής του κιμά που λεγόταν μουσική βιομηχανία όπου πάτησε σε αυτή την τάση και με σκοπό το κέρδος φυσικά  άλεσε αρκετους, γι αυτό και είχαν και μεγάλη θνησιμότητα τα αστέρια εκείνης της εποχής.

Το πρόβλημα μου ποτέ δεν ήταν αν θα ζήσει η θα πεθάνει το ροκ, αν πεθάνει θα σημαίνει πως δεν το χρειαζόμαστε γιατί έχουν εκλείψει οι λόγοι που το κάνουν αναγκαίο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πως έχει νόημα, δεν συμφωνώ ούτε σε μια τελεία απ αυτά που λες, απλά να σε ενημερώσω πως η παρακμή της κοινωνίας γέννησε το ροκ, σε μια φουλ ακμάζουσα κοινωνία δεν θα είχε εμφανιστεί τέτοια τάση ούτε με σφαίρες. Αν υπήρχε απόλυτη ελευθερία έκφρασης, αν δεν υπήρχε συντηριτισμός πουριτανισμός μικροαστισμός και ότι τελειώνει σε ισμός δεν θα υπήρχε και το ροκ σαν τρόπος ζωής πρώτα και σαν μουσική που θα εξέφραζε αντίδραση μετά.

Τα υπόλοιπα περι αστεριών και ινδαλμάτων που σολάρουν είναι παράγωγα της μηχανής του κιμά που λεγόταν μουσική βιομηχανία όπου πάτησε σε αυτή την τάση και με σκοπό το κέρδος φυσικά  άλεσε αρκετους, γι αυτό και είχαν και μεγάλη θνησιμότητα τα αστέρια εκείνης της εποχής.

Το πρόβλημα μου ποτέ δεν ήταν αν θα ζήσει η θα πεθάνει το ροκ, αν πεθάνει θα σημαίνει πως δεν το χρειαζόμαστε γιατί έχουν εκλείψει οι λόγοι που το κάνουν αναγκαίο.

 

Τελικα με την μ@λ@κι@ που ειπα μαλλον αποπροσανατολισα την κουβεντα.Μακαρι ρε παιδια και η ροκ κιθαρα να συνεχισει να εξελισσεται και ο ροκ τροπος σκεψης να κανει το ιδιο.Αν κρινω απο τις αισιοδοξες αποψεις σας μαλλον θα το κανει...Ειθε να γινει ετσι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω μου το υπεδειξε φιλος και νοιζας πριν λιγο καιρο.

Ειναι ροκ?

Σιγουρα.

Παιζουν τα ιδια που εχουν χιλιοπαιχτει?

Ναι.

ΡΕ ΒΑΡΑΝΕ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ?

Ποιο ροκ πεθανε?

Το ροκ πεθανε για οσους δεν το ειχαν αναγκη ποτε.

Σορυ για την υπερβολη αλλα δεν μπορω να ακουω υπερβολες....

Οποιος θελει ροκ βρισκει της Παναγιας τα ματια.

Αν βαριομαστε και δεν ακουμε πια μουσικη,ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υπερθεματίσω σε αυτά που είπε ο freerock1974, να και λίγα ακόμα βιντεάκια, διαφόρων ροκ διακυμάνσεων.

 

 

 

 

 

 

Η γνώμη μου είναι, πως ακριβώς επειδή η ροκ δεν είναι mainstream, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πως έχει νόημα, δεν συμφωνώ ούτε σε μια τελεία απ αυτά που λες, απλά να σε ενημερώσω πως η παρακμή της κοινωνίας γέννησε το ροκ, σε μια φουλ ακμάζουσα κοινωνία δεν θα είχε εμφανιστεί τέτοια τάση ούτε με σφαίρες. Αν υπήρχε απόλυτη ελευθερία έκφρασης, αν δεν υπήρχε συντηριτισμός πουριτανισμός μικροαστισμός και ότι τελειώνει σε ισμός δεν θα υπήρχε και το ροκ σαν τρόπος ζωής πρώτα και σαν μουσική που θα εξέφραζε αντίδραση μετά.

 

Δηλαδή η κοινωνία που ζούμε έχει ακμάσει τόσο ώστε έπαψε να χρειάζεται το ροκ;Μήπως σταμάτησαν οι πόλεμοι;Μήπως οι φτωχοί εξισώθηκαν με τους πλούσιους;

Η διαφορά είναι οτι και οι καταπιεσμένοι ταίσθηκαν με mcdonalds και έτσι με γεμάτη κοιλιά έπαψαν να κάνουν όνειρα.

Το '60 που ξεκίνησε η όλη ιστορία ο κόσμος ήταν ακόμη συγκλονισμένος απο τον β' ΠΠ και ένοιωθε την ανάγκη να εκφραστεί.

Ο σημερινός αποχαυνωμένος νέος τι προβλήματα έχει;Οτι του κόψανε το χαρτζιλίκι επειδή ήρθε το ΔΝΤ;Πως να γράψει μουσική;

 

Και αν οι καινούριοι βγάζουν ακόμη ροκ γιατί οι γέροι όποτε μαζεύονται γεμίζουν στάδια ολόκληρα;

Σα να λέμε οτι θα πάει να παίξει ποδόσφαιρο ο Μαραντόνα και θα έχει περισσότερο κόσμο απο τον Μέσσι.

 

Επίσης πολλοί παραβλέπετε την εμφάνιση των σημερινών ροκ συγκροτημάτων..

Η ροκ είναι τρόπος ζωής.Όταν βλέπω έναν κοντοκουρεμένο να ροκάρει ότι και να παίζει ξενερώνω..Οι παλιοί πάνω στη σκηνή φτύνανε,καπνίζανε,πίνανε..Η αλητεία είναι απαραίτητη στη ροκ.

Επίσης οι παλιοί έβγεναν στην σκηνή έχοντας πάρει καράβια ολόκληρα ναρκωτικών.

Όχι οτι επιβραβεύω τα ναρκωτικά αλλά ροκ χωρίς ναρκωτικά δεν πάει.

Άρα μη μιλάτε μόνο για τη μουσική.Δεν είναι το παν στη ροκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου