Προς το περιεχόμενο

Η ροκ κιθάρα τελειοποιήθηκε στα 80s?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη σου πω οτι απαντηθηκε και στα 80ς απο τον Angry Anderson των Rose Tattoo.

Καραφλος ειναι καπνιζει,πινει,φτυνει και τραγουδαει και καλα.Ολα σ ενα.Μα την καραφλα μου δηλαδη.

angry-anderson-15dvn8q.jpg.1a78b307668b015d1663ef898fc76318.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Η ροκ είναι τρόπος ζωής.Όταν βλέπω έναν κοντοκουρεμένο να ροκάρει ότι και να παίζει ξενερώνω..Οι παλιοί πάνω στη σκηνή φτύνανε,καπνίζανε,πίνανε..Η αλητεία είναι απαραίτητη στη ροκ.

Επίσης οι παλιοί έβγεναν στην σκηνή έχοντας πάρει καράβια ολόκληρα ναρκωτικών.

Όχι οτι επιβραβεύω τα ναρκωτικά αλλά ροκ χωρίς ναρκωτικά δεν πάει.

Άρα μη μιλάτε μόνο για τη μουσική.Δεν είναι το παν στη ροκ.

To γεγονός ότι όλοι οι τεράστιοι "ροκάδες" όταν ήταν στη σκηνή είχαν πάρει τα πάντα όλα δε σημαίνει ότι αυτό είναι ροκ. Ελάχιστοι ήταν εκείνοι που έγραφαν και ήταν "high" παράλληλα. Η καταφυγή στα ναρκωτικά ήταν η μόνη λύση για το δικό τους μυαλό καθώς δεν είχαν τη δυνατότητα να διαχειριστούν τέτοια δόξα και φήμη σε τόσο μικρή ηλικία και άρχιζαν από τα πρώτα χρόνια που έγιναν γνωστοί να κατεβάζουν αβέρτα.

Είναι σα να μου λες ότι επειδή δεν είμαι απ' το Μισσισίπι δεν μπορώ να γράψω μπλουζ. Ούτε να παίξω. Άκου το Blues Power και γενικότερα κάποιο live από οποιονδήποτε King και θα καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Και οι σημερινοί νέοι έχουν προβλήματα. Αυτή η πλήρης απαξίωση την νέας γενιάς και απόψεις όπως το ότι μας νοιάζουν μόνο π@π@ριές του στυλ μου έκοψαν το χαρτζιλίκι και δεν μου κάθεται η γκόμενα είναι ένα τραγικό και νοσηρό φαινόμενο.

Δεν ξέρω ποια είναι η ηλικία σου αλλά μου φαίνεται ότι έχεις αρκετά στερεότυπα στο μυαλό σου.

 

 

Υ.Γ: Αν δεν κατάλαβες η πλειοψηφία των ποστ στην 5η σελίδα του thread σε ειρωνεύεται.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η κοινωνία που ζούμε έχει ακμάσει τόσο ώστε έπαψε να χρειάζεται το ροκ;Μήπως σταμάτησαν οι πόλεμοι;Μήπως οι φτωχοί εξισώθηκαν με τους πλούσιους;

Η διαφορά είναι οτι και οι καταπιεσμένοι ταίσθηκαν με mcdonalds και έτσι με γεμάτη κοιλιά έπαψαν να κάνουν όνειρα.

Το '60 που ξεκίνησε η όλη ιστορία ο κόσμος ήταν ακόμη συγκλονισμένος απο τον β' ΠΠ και ένοιωθε την ανάγκη να εκφραστεί.

Ο σημερινός αποχαυνωμένος νέος τι προβλήματα έχει;Οτι του κόψανε το χαρτζιλίκι επειδή ήρθε το ΔΝΤ;Πως να γράψει μουσική;

 

Και αν οι καινούριοι βγάζουν ακόμη ροκ γιατί οι γέροι όποτε μαζεύονται γεμίζουν στάδια ολόκληρα;

Σα να λέμε οτι θα πάει να παίξει ποδόσφαιρο ο Μαραντόνα και θα έχει περισσότερο κόσμο απο τον Μέσσι.

 

Επίσης πολλοί παραβλέπετε την εμφάνιση των σημερινών ροκ συγκροτημάτων..

Η ροκ είναι τρόπος ζωής.Όταν βλέπω έναν κοντοκουρεμένο να ροκάρει ότι και να παίζει ξενερώνω..Οι παλιοί πάνω στη σκηνή φτύνανε,καπνίζανε,πίνανε..Η αλητεία είναι απαραίτητη στη ροκ.

Επίσης οι παλιοί έβγεναν στην σκηνή έχοντας πάρει καράβια ολόκληρα ναρκωτικών.

Όχι οτι επιβραβεύω τα ναρκωτικά αλλά ροκ χωρίς ναρκωτικά δεν πάει.

Άρα μη μιλάτε μόνο για τη μουσική.Δεν είναι το παν στη ροκ.

Σαν να μας λες πως το ροκ είναι απλά άλλο ένα life style, πρέπει να εμφανίζεσαι έτσι, να ντύνεσαι έτσι και να συμπεριφέρεσαι έτσι.

Δεν βρίσκω κάποια σοβαρή διαφορά κουλτούρας απο αυτή των γονέων μας που μας ήθελαν να κουρευόμαστε έτσι να ντυνόμαστε έτσι και να συμπεριφερόμαστε έτσι. Ακριβώς τα ίδια λες, αν διαβάσω και επίσημα τον ορισμό του ροκ κάπου κάπως έτσι δηλώνω φανατικός πολέμιος του.

Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση πως το ροκ σημαίνει ελευθερία έκφρασης και τρόπου ζωής, κουρέψου όπως θες, ντύσου και φόρα ότι θες και εκφράσου όπως θες και αν θες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

 

Τα υπόλοιπα που λες περί γηπέδων που γεμίζουν απο γέρους κλπ είναι θέματα μαρκετινγκ και μουσικής βιομηχανίας και δεν απασχολούν ιδιαίτερα ούτε μου λένε και πολλά για την αξία του κάθε καλλιτέχνη. Πχ είδα και τους uriah heep στο γκαγκάριν, πόσους χωράει η αίθουσα εκεί, σημαίνει κάτι για την αξία του συγκροτήματος αυτού;

 

Οσο αφορά τους νέους η γνώμη μου είναι πως αν και σήμερα έχουν περισσότερα προβλήματα, είναι πολύ καλύτεροι σαν γενιά απο τις προηγούμενες σε όλα τα επίπεδα, τα κάνουν όλα καλύτερα, και παίζουν και καλύτερα μουσική.

Και είμαι μεγάλος στην ηλικία.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ροκ είναι τρόπος ζωής.Όταν βλέπω έναν κοντοκουρεμένο να ροκάρει ότι και να παίζει ξενερώνω..Οι παλιοί πάνω στη σκηνή φτύνανε,καπνίζανε,πίνανε..Η αλητεία είναι απαραίτητη στη ροκ.

Επίσης οι παλιοί έβγεναν στην σκηνή έχοντας πάρει καράβια ολόκληρα ναρκωτικών.Όχι οτι επιβραβεύω τα ναρκωτικά αλλά ροκ χωρίς ναρκωτικά δεν πάει.

Άρα μη μιλάτε μόνο για τη μουσική.Δεν είναι το παν στη ροκ.

Τώρα κατάλαβα γιατί ενώ παλεύω τόσα χρόνια δεν έχω καταφέρει τίποτα στη μουσική.

Είμαι κοντοκουρεμένος, δεν φτύνω, δεν πίνω (πολύ), καπνίζω 2-5 τσιγάρα, η αλητεία δεν μου πήγαινε ποτέ και δεν παίρνω ναρκωτικά. >:(

 

 

Παρ' 'ολο που είμαι παλιός. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΡΟΚ ΙΝΕ ΤΡΠΟΣ ΖΟΗΣ ΦΙΛΟΣ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΕΘΕΝΕΙ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ , ΤΟ ΨΓΙΟ , ΤΟ ΠΛΙΝΤΙΡΙΟ, ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ,ΤΗΝ ΤΟΣΤΙΕΡΑ . ΤΟ ΘΡΜΟΣΙΦΟΝΑ  ,ΤΟ ΜΑΧΟΓΚΑΝΙ ,  ΚΛΠ

 

 

 

.  -

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τελειοποιηθηκε στα '80s,απλα λατρευτηκε οσο ποτε αλλοτε

 

Οσοι φιλοι πηγαν την κουβεντα σε αλλα μονοπατια περι αλητειας,περμαναντ κ αλουμινοχαρτα στην ****τσεπη τοτε αυτο το βιντεο(μεταξυ πολλων αλλων) πιστευω θα τους αρεσει  :)

 

..παιζει τον πατο του ε?

 

ΥΓ Που πηγε το -2 καρμα ρε?

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΡΟΚ ΙΝΕ ΤΡΠΟΣ ΖΟΗΣ ΦΙΛΟΣ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΕΘΕΝΕΙ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ , ΤΟ ΨΓΙΟ , ΤΟ ΠΛΙΝΤΙΡΙΟ, ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ,ΤΗΝ ΤΟΣΤΙΕΡΑ . ΤΟ ΘΡΜΟΣΙΦΟΝΑ  ,ΤΟ ΜΑΧΟΓΚΑΝΙ ,  ΚΛΠ

 

 

 

.  -

 

''Ωσα δαιν φτανι ι αλεπου,τα κανη κρεμασταρεια''.

Παιδεια,λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει.Και οταν με το καλο καποιοι συνηθεις ''υποπτοι'' εδω μεσα φτασουν στο επιπεδο να παρουσιαστουν επι σκηνης μαζι με Scorpions και Deep Purple,τοτε μπορουν να ξεχασουν και πως να γραφουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ωσα δαιν φτανι ι αλεπου,τα κανη κρεμασταρεια''.

Παιδεια,λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει.Και οταν με το καλο καποιοι συνηθεις ''υποπτοι'' εδω μεσα φτασουν στο επιπεδο να παρουσιαστουν επι σκηνης μαζι με Scorpions και Deep Purple,τοτε μπορουν να ξεχασουν και πως να γραφουν!!!

 

Απ' ότι βλέπω πάντως το θέμα δεν φαίνεται να καταλήγει κάπου, απλά πετάει ένας μια μπούρδα και τον κράζουν οι άλλοι είτε λέει κάποιος κάτι μεγαλεπήβολο και αρχίζουν τα "all hail ταδε"...

 

 

Edit: Ως αντιπρόταση σε αυτή του blue χαρίζονται χλέπες με βούλα γιατρου από ίωση λόγω πλεονάσματος. Οι πρώτοι πέντε κερδίζουν τζάμπα LSD  για να συμπληρωθεί το ροκ σετ.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω πάντως το θέμα δεν φαίνεται να καταλήγει κάπου, απλά πετάει ένας μια μπούρδα και τον κράζουν οι άλλοι είτε λέει κάποιος κάτι μεγαλεπήβολο και αρχίζουν τα "all hail ταδε"...

Γιατί ποιο ήταν το θέμα και περιμένει κανείς να καταλήξει κάπου; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου