Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος τραγουδιστής και home studio! Boήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή "κατηγορία". Είμαι αρχάριος και ενδιαφέρομαι να ηχογραφήσω κομμάτια δεν ξέρω να παίζω όργανο τραγουδάω όμως καλά ενώ κιθάρα παίζει ο πατέρας μου- μέσω από το pc μου σαν ένα μικρό home studio. Έχω αγοράσει ήδη κάποια πράγματα. Αγόρασα μόλις μία εξωτερική κάρτα ήχου Lexicon Omega version 2.0. Διαθέτω ηχεία για pc logitech G51, όπως επίσης, και ένα behringer Β212 αυτοενισχυόμενο. Αυτά απο ηχεία. Διαθέτω επίσης και μείκτη της behringer 1002 FX, αν και ξέρω ότι και η κάρτα ήχου που πήρα παίζει το ρόλο αυτό, αλλά νομίζω πως πάντα θα ήταν χρήσιμος ένας κανονικός μείκτης(πως συνδέεται στην εξωτερική κάρτα ήχου αυτός και το pc?? πέρα απο το usb) .

 

Το λογισμικό που μου δίνει είναι το steinberg cubase LE 4, και απο ότι είδα είναι περίπλοκο, τα έχω εγκαταστήσει αυτά.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω με όλα αυτά, πως συνδέονται, δηλ. πως μπορώ να περάσω τον ήχο στο pc το μόνο που κατάφερα είναι στο αυτοενισχυόμενο να ακουστεί ο ήχος του μικροφώνου-φωνής. Αρκεί, αυτο; Θα ήταν καλύτερο να τα συνδέσω στα απλά ηχεία του υπολογιστή; Και πως;

 

Γενικά, δώστε τις κατευθύνσεις που χρειάζονται για να μπορώ να ηχογραφήσω, χωρίς να με παραπέμπετε σε άλλα αρθρα καθώς κάθε περίπτωση και διαφορετική. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με όλα αυτά, ξέρω κάποια βασικά περί εισόδων-εξόδων αλλά το θέμα είναι ότι ασχολούμαι πρώτη φορά με κάτι τέτοιο.  Για το πως ηχογραφώ μέσω προγράμματος θα βρώ την άκρη κάπως απλά τωρα το θέμα είναι πριν από αυτό τι χρειάζεται να κάνω με τον εξοπλισμό που διαθέτω πως μπορώ να ηχογραφήσω τη φωνή μου, να παίξει κιθάρα ο πατέρας μου, ή να εισάγω έτοιμη μουσική midi και να τραγουδήσω πάνω σε αυτή κλπ κλπ κλπ

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;D Μπορεί να ξέχασα κάτι να πω, αλλά θα τα βρούμε... :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Η Φωνή σου -> μικρόφωνο (αν είναι πυκνωτικό πάτα το phantom power στην κάρτα σου) - > xlr mic input (στην κάρτα σου Lexicon Omega )  -> Παίξε με το ποτενσιόμετρο να ρυθμίσεις το gain (ένταση) (mic 1 πρέπει να το ονομάζει στην κάρτα σου) στο σημείο που επιθυμείς - > κλείνες τα μάτια και τραγουδάς ;D

 

Ηχεία (αυτοενισχυόμενα )-> Line Output της κάρτας σου , κλείνουν τα αυτία τους οι γείτονες (πλάκα κάνουμε ε; )  ;)

 

Αν το μικρόφωνο σου είναι κοντά στα ηχεία θα πάρεις feedback , οπότε καλλίτερα πάρε ένα ζευγάρι ακουστικά και το βάζεις στο headphone output της κάρτας σου, και κλείνεις το ηχεία όταν ηχογραφείς και ακούς από τα ακουστικά.

 

Στο cubase Le

Κάνεις ένα κανάλι audio (stereo ή mono, ό,τι γουστάρεις)-> κλείνεις ηχεία βάζεις ακουστικά  - > πατάς το κουμπί με το ηχειάκι (monitor enable) –και μετά το rec και γράφεις. Αν θες να ακούσεις τι έγραψες (ξανά πατάς το ίδιο κουμπάκι-monitor disable πλέον ) , ανοίγεις ηχεία και βγάζεις ακουστικά (αν θες ακούς και από τα ακουστικά).  

Το cubase θέλει διάβασμα, δες και το manual! Κάνε αυτά για αρχή...και εδώ είμαστε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Φωνή σου -> μικρόφωνο (αν είναι πυκνωτικό πάτα το phantom power στην κάρτα σου) - > xlr mic input (στην κάρτα σου Lexicon Omega )  -> Παίξε με το ποτενσιόμετρο να ρυθμίσεις το gain (ένταση) (mic 1 πρέπει να το ονομάζει στην κάρτα σου) στο σημείο που επιθυμείς - > κλείνες τα μάτια και τραγουδάς ;D

 

Ηχεία (αυτοενισχυόμενα )-> Line Output της κάρτας σου , κλείνουν τα αυτία τους οι γείτονες (πλάκα κάνουμε ε; )  ;)

 

Αν το μικρόφωνο σου είναι κοντά στα ηχεία θα πάρεις feedback , οπότε καλλίτερα πάρε ένα ζευγάρι ακουστικά και το βάζεις στο headphone output της κάρτας σου, και κλείνεις το ηχεία όταν ηχογραφείς και ακούς από τα ακουστικά.

 

Στο cubase Le

Κάνεις ένα κανάλι audio (stereo ή mono, ό,τι γουστάρεις)-> κλείνεις ηχεία βάζεις ακουστικά  - > πατάς το κουμπί με το ηχειάκι (monitor enable) –και μετά το rec και γράφεις. Αν θες να ακούσεις τι έγραψες (ξανά πατάς το ίδιο κουμπάκι-monitor disable πλέον ) , ανοίγεις ηχεία και βγάζεις ακουστικά (αν θες ακούς και από τα ακουστικά).  

Το cubase θέλει διάβασμα, δες και το manual! Κάνε αυτά για αρχή...και εδώ είμαστε πάλι.

 

 

Λοιπόν δεν ξέρω τι είναι πυκνωτικό μικρόφωνο πάντως είναι επαγγελματικό καθαρά, άρα είναι και το έχω ήδη συνδέσει. Επίσης, δεν χρειάζεται να κάνω κάτι για το pc, apo που παίρνει δεδομένα ώστε να τα ηχογραφήσει; Αφού η κάρτα ήχου η εξωτερική ειναι συνδεδεμένη στο αυτοενισχυόμενο ηχείο. Πως θα μπορούσα να βάλω και τα ηχεία του υπολογιστή ή δεν γίνεται αυτο (χωρίς το αυτοενισχυομενο ennoeitai);

 

Επίσης, έχω ακουστικά(απλά βέβαια 1 ζευγάρι όμως καταλαβες τι εννοω) και όντως η καλύτερη λύση είναι να κλείνω τα ηχεία για να μην ενοχλούνται οι γείτονες. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο δηλ.;; Το ηχείο μου αρκεί; Δεν θα ήταν καλύτερα να έχω συνδεδεμένα τα ηχεία του υπολογιστή ώστε να έχω ως βασική κάρτα ήχου την εξωτερική και όχι την εσωτερική; Ti symferei dil.?

 

(Πως γίνεται με τέτοιον εξοπλισμό να κάνω καραόκε, εννοώ να έχω έτοιμη μουσική, να εισάγω και να τραγουδήσω όταν δεν θα μπορεί ο πατέρας μου να με συνοδεύει με την κιθάρα).

 

Επίσης, ο μεικτης δεν χρειάζεται; Σου δίνω λινκ να με δεις στο youtube  ηχογραφούσα μεσώ της βιντεοκάμερας από το αυτοενισχυόμενο ηχείο και τον μείκτη της behringer.

 

Ως εδώ (ερμηνευμένο από εμένα).

 

Kane me add  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κάρτα σου είναι USB νομίζω Η εξωτερική (κανε disable την εσωτερική). Δούλευε με την lexicon. Έτσι θα συνδεθεί με τον υπολογιστή με USB.

Κατά τα άλλα  ό,τι είπαμε.

Ο μεικτής σε αυτή τη φάση δεν σου χρειάζεται. Μπορώ να σκεφτώ 500 χρήσεις...αλλά μάλλον θα σε μπερδέψω.

 

Ό,τι ισχύει για την φωνή ,ισχύει και για την κιθάρα. Η Κιθάρα είναι ηλεκτρική η ακουστική; Αν είναι ακουστική, με μικρόφωνο, και όπως γράφεις τη φωνή.

 

Μπορείς να κάνεις ακόμα ένα κανάλι στο cubase και να εισάγεις ένα .wav και να τραγουδάς πάνω σε αυτό (karaoke). Διάβασμα το manual του cubase καλό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και της lexicon .... τα λέει όλα αναλυτικά  ;)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ευχαριστώ. Δεύτερον, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα μανουαλ. Δεν γνωρίζω καλά αγγλικά. Μακάρι να ήταν στα ελληνικά θα μου λύνονταν όλες οι απορίες.

 

Όσο για τον μείκτη, πες μια περίπτωση, την πιο απλή που θα μπορούσε. Δεν στο λέω τυχαία, εγώ μπορεί να μην ξέρω από συνδέσεις αλλά ο πατέρας μου γνωρίζει, τα του pc δεν ξέρει εκείνος. Οπότε, αν με πεις κάποιον τρόπο, ίσως τα καταφέρουμε να συνδέσουμε και αυτόν ώστε να έχουμε καλύτερη ρύθμιση ήχου!

 

Αυτό με το wav δεν το κατάλαβα πολύ. Δηλ. κάτι κατάλαβα, είναι αρχείο μουσικής που το βρίσκεις στο νετ ως καραοκε δηλ χωρίς φωνή san mp3??; Αυτά προς το παρόν...

 

thanks kai pali!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τον μικτή δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις πάσει θυσία. Δεν σου χρειάζεται σε αυτή τη φάση (νομίζω).  Αλλά αφού επιμένεις, πάρε τέσσερις  απλές χρήσεις:

Έχεις λες τον BEHRINGER 1002FX

1η χρήση : συνδέεις είτε τα ctrl room out είτε τα aux out (cd/tape out) (παράλληλες έξοδοι ήχου είναι) του μικτή με τα line in της lexicon

-- Έτσι έχεις ακόμα δύο (όχι χωριστά βέβαια διότι η κάρτα σου έχει μόνο δύο εισόδους left και right)  κανάλια με προενίσχυση από τον μικτή (το 1 και το 2 του μίκτη έχουν pre amp).

-- Επίσης έχεις κάποια effect που τα έχει build in ο μικτής σου

-- Επίσης έχεις και loop για να βάλεις κάποιο εξωτερικό effect unit στο μέλλον

-- Επίσης από στο ctrl room out είτε  στο aux out (όποιο αφήσεις ελεύθερο διότι είπαμε μία από αυτές τις εξόδους θα τις συνδέσεις στην lexicon), το χρησιμοποιείς για τα άλλα ηχεία που έχεις (ας πούμε το passive ζεύγος/ όχι τα αυτό – ενισχυμένα ηχεία – αυτά είπαμε στην κάρτα ) για να ακούς και από ένα extra ζευγάρι ηχεία (θα χρειαστείς βέβαια ενισχυτή γι΄αυτά) κ.λ.π. κ.λ.π

Πάντως αν δεν ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά , πολύ φοβάμαι ότι από ένα σημείο και μετά θα κολλήσεις (ειδικά στο cubase) .

Αυτά αν χρησιμοποιήσεις τον μικτή πριν την είσοδο (line in) της κάρτας. Στο επόμενο κεφάλαιο  ;Dμπορεί να εξετάσουμε αν τον χρησιμοποιήσεις στην έξοδο της κάρτας (line out)(lexicon) , αλλά αυτό σίγουρα δεν σε ενδιαφέρει τώρα.  

 

Τέλος. Αρχεία χωρίς φωνή σε μορφή .wav  λίγο δύσκολο να βρεις (λέω εγώ τώρα- εκτός βέβαια αν πάρεις έτοιμα karaoke cd και τα μετατρέψεις σε .wav και κάνεις έτσι τη δουλεία σου. ). Θα βρεις πολλά midi αρχεία όμως.  Οπότε κάνεις ένα κανάλι midi στο cubase και ένα audio για το μικρόφωνο και όπως ανωτέρω εξηγήσαμε τραγουδάς από επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά νόμιζα πως με τον μίκτη ρυθμίζεις καλύτερα τον ήχο γι αυτό αλλά τώρα που το σκέφτομαι αυτό γίνεται μέσω του προγράμματος cubase ετσι? Δεν λέει να ηχογραφω για παράδειγμα και να μην έχει λίγο hall η φωνή, απλό παράδειγμα τώρα για να καταλάβεις τι εννοώ. Γιατί το δοκίμασα και ακούγεται "ξερός" ο ήχος στο ηχείο(εννοώ έκανα τεστ συνδεσμολογίας δεν ηχογράφησα ακόμα πρώτα προσπαθώ να μάθω όσα μου λες).

 

Επίσης, ναι αποτελεί προβλημα η μη γνώση αγγλικής αλλά ας φτάσω πρώτα σε κάποιο σημείο ετσι; Και όλα αυτά που λες δε νομίζω να μην μπορω να τα κάνω, σωστά;;

 

Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρότεινες άλλο πρόγραμμα ή να ξεκινήσω με αυτό και μετά βλέποντας και κάνοντας;

 

Όταν λες κάνεις ένα κανάλι μιντι και αουντιο για να καταλάβω εννοείς ότι καθε φορά που πρέπει να κάνω ηχογράφηση συγκεκριμενη πρέπει να δημιουργω κάποιο κανάλι δηλ. για το αρχείο μουσικής και για τον ήχο.....

 

Η κιθάρα είναι ακουστική αλλά από τις πολύ καλές και ακριβές...άνευ σημασίας αυτό αλλά το λέω έτσι για φιγούρα χαχαχα  :P

 

Ξέρω ότι ειμαι σπαστικός αλλά οκ! ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Όχι απλά νόμιζα πως με τον μίκτη ρυθμίζεις καλύτερα τον ήχο γι αυτό αλλά τώρα που το σκέφτομαι αυτό γίνεται μέσω του προγράμματος cubase ετσι? Δεν λέει να ηχογραφω για παράδειγμα και να μην έχει λίγο hall η φωνή, απλό παράδειγμα τώρα για να καταλάβεις τι εννοώ. Γιατί το δοκίμασα και ακούγεται "ξερός" ο ήχος στο ηχείο(εννοώ έκανα τεστ συνδεσμολογίας δεν ηχογράφησα ακόμα πρώτα προσπαθώ να μάθω όσα μου λες).

 

 

Ο ήχος σου μπορεί να «ρυθμιστεί» , EQ, Effects, κ.τ.λ είτε μέσω hardware (behringer μίκτης )είτε μέσω software (cubase) διαλέγεις και παίρνεις ό,τι σου ακούγεται καλλίτερα.

Μην περιμένεις μέσα σε ένα βράδυ και ειδικά με δικές μου συμβουλές  ;D ;D να γίνεις guru της μίξης. Θέλει αίμα, δάκρυα και ιδρώτα, όπως τραγούδησε και ο Σάκης. Ξενύχτια, υπομονή , πειραματισμό, διάβασμα και όρεξη.

 

Επίσης, ναι αποτελεί προβλημα η μη γνώση αγγλικής αλλά ας φτάσω πρώτα σε κάποιο σημείο ετσι; Και όλα αυτά που λες δε νομίζω να μην μπορω να τα κάνω, σωστά;;

 

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά σου εύχομαι να βρεις την άκρη ειλικρινά

 

Όταν λες κάνεις ένα κανάλι μιντι και αουντιο για να καταλάβω εννοείς ότι καθε φορά που πρέπει να κάνω ηχογράφηση συγκεκριμενη πρέπει να δημιουργω κάποιο κανάλι δηλ. για το αρχείο μουσικής και για τον ήχο.....

 

Ναι, κάθε φορά που θα ηχογραφείς θα πρέπει να δημιουργείς ένα κανάλι στο cubase για κάθε όργανο χωριστά. Θα σου πάρει περίπου 2 δευτερόλεπτα.

 

 

Δεν είσαι σπαστικός….απλά εγώ δεν ξέρω αν είμαι μεταδοτικός. Υπομονή και προσπάθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου