Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος τραγουδιστής και home studio! Boήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησε σε παρακαλώ να το εκφράσεις λίγο καλύτερα .... δεν κατάλαβα τίποτα  :-\

το σωστό είναι όταν δουλεύεις στο cubase ... είτε ακούς τι έγραψες , είτε ηχογραφείς να ακούς απο την έξοδο της LEXICON . ότι κι αν έχεις συνδέσει σ'αυτή .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσπάθησε σε παρακαλώ να το εκφράσεις λίγο καλύτερα .... δεν κατάλαβα τίποτα  :-\

το σωστό είναι όταν δουλεύεις στο cubase ... είτε ακούς τι έγραψες , είτε ηχογραφείς να ακούς απο την έξοδο της LEXICON . ότι κι αν έχεις συνδέσει σ'αυτή .

 

Μάλιστα. Λοιπον. Κανονικα το εχω συνδεδεμένο στο αυτοενισχυόμενο και επισης τα ακουστικά. Αυτες τις εξόδους δηλ. στη λεξικον!!!!

 

Όταν λοιπόν ανοιγω τη λέξικον την έχω ως προεπιλογή στο πρόγραμμα των windows. Άρα δεν παίζει τα αρχεία δεν έχει ήχο στις εφαρμογές αφου δεν έχει σύνδεση με το pc παρα μόνο αυτό το usb. Όμως. Την ώρα που ηχογραφώ στο cubase και ακουγεται η φωνή μου στα ακουστικά από την έξοδο της λέξικον, ακούγεται ταυτόχρονα και στα ηχεία του υπολοιγστή μου δηλ. ξαφνικά ενεργοποιούνται μόλις πατήσω το monitor enable!!!!!

 

το αυτο ενισχυομενο το εχω κλειστο καθως θελω απο τα ακουστικα να δουλέψω.

 

Αυτό εννοούσα, πως ξαφνικα ενεργοποιούνται τα ηχεία του πpc!?? kai exei plaka na anoikso to αυτο ενισχυομενο και να ακουγεται και εκει!!!! χαχαχαχαχα

 

Τώρα, το άλλο που ρώτησα είναι το εξης: θέλω να μην δουλέψω στο αυτοενισχυόμενο τελικά. αλλά να συνδέσω τη λεξικον στα ηχεία του pc, γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λοιπόν ανοιγω τη λέξικον την έχω ως προεπιλογή στο πρόγραμμα των windows

 

Αυτό είναι το ΛΑΘΟΣ σου ... μην την έχεις . όρισε την μόνο απο το device setup του cubase.

Ακυρώνεις την lexicon έτσι βρε παιδί .  Και επίσης ΜΗΝ έχεις enable το κουμπάκι που λέει monitor , δεν υπάρχει λόγος . Κανονικά πρέπει να σε ακούς και χωρίς να ειναι enable .

 

Μπορείς να ακούς απο τα ηχεία του υπολογιστή αν τα συνδέσεις στο out της omega και μόνο .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπου λέει edirol εσυ lexicon

 

Όπου λέει m-audio εσυ lexicon

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης της κάρτας σου με τον υπολογιστή παρά μόνον η USB σύνδεση. Και εγώ και ο Κώστας σε αντιμετωπίζουμε με την προϋπόθεση ότι εγκατέστησες την κάρτα σου (lexicon) (τους drivers) σωστά στον υπολογιστή σου. Σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα σωστα περί drivers!!! δεν ειμαι τοσο ασχετος μη νομίζετε! Απλά, πρωτη φορά ασχολουμαι με τέτοιο θέμα ίσως πρεπει να φέρω καποιον ειδικό. Ακούγομαι παντως και χωρίς το enable στα ακουστικά!(άρα και  στο αυτο ενισχυομενο αν το χω ανοιχτό). Απλά όταν παταω το enable ενεργοποιουνται τα ηχεία του pc! και ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΑ! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην κολλάς δεν το είπα για να σε προσβάλλω, για να κερδίσουμε χρόνο στο ρώτησα.

Μην το πατάς το enable αν είναι. Άστο.

Πήγαινε και στην καρτέλα file= > preference set up => vst => Τι βλέπεις “Auto Monitoring” ; Παίξε και με αυτό λίγο . Βάλε το στο manual (αν θυμάμαι καλά) και δες τι γίνεται και εκεί.  

 

Απλά όταν παταω το enable ενεργοποιουνται τα ηχεία του pc! και ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΑ! :o

Το αντίθετο έπρεπε να συμβάνει πάντως κανονικά. Να μπορείς να γράψεις με το monitor enable πατημένο και να ακούς τι έγραψες χωρίς να είναι πατημένο...από τα ίδια ηχεία όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όταν παταω το enable ενεργοποιουνται τα ηχεία του pc! και ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΑ! :o

 

δεν υπάρχει αυτό ... κάτι παίζ  :P

 

παίξε απο δω παίζε απο κει .... σαλάτα θα γίνει .... μη σου πω πουρές .

Εκείνο το manual τίποτα ?  ::)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.tha to kano avrio ayto pou lete alla den me xalase pou akousa ti foni mou apo ta ixeia mou, itan poly oraia! xaxaxaxaxa ;D

 

Γι αυτο αποφάσισα να βγαλω το αυτο ενισχυομενο και να συνδεσω με καποιον τρόπο τα ηχεια του pc που δεν ειναι καθόλου ασήμαντα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνε και κάτι τελευταίο.

Πας Devices - Device setup- VST multitask και αποτσέκαρε το "direct Monitoring"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D θα το κανω, αλλα να ξερετε, καταλαβα περιπου πως δουλευει το πραγμα, μπορω πλεον να πειραματιστω..... επισης, ισως φερω καποιον πιο ειδικο εναν αρμονιστα-πληκτρα που ξερει απο αυτα γνωστος του πατερα μου αλλα φοβαμαι μην περιπλεξει την κατασταση!!! αλλιως θα με λυσει ολες τις αποριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου