Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος τραγουδιστής και home studio! Boήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυτιμα αυτά που λες. Πάτησα στα vst omega asio. Δεν ακούγεται απο τα ηχεία του pc. Alla απο τα ακουστικά όπως πρέπει. Λογικά αν ανοίξω το αυτο ενισχυόμενο και απο εκεί. Ένα πρόβλημα. Ακούγεται μονό, ενώ είναι στέρεο το κανάλι...."(ολο προβληματα χαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ένα πρόβλημα. Ακούγεται μονό, ενώ είναι στέρεο το κανάλι...."

Δες και αυτή τη ρύθμιση:

 

http://www.lexiconpro.com/images/misc/omega_help/bussassign.jpg

 

έχεις επιλέξει stereo out;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτή τη ρύθμιση:

 

http://www.lexiconpro.com/images/misc/omega_help/bussassign.jpg

 

έχεις επιλέξει stereo out;

 

Γενικα, το βρήκα απλά νομιζω πως φταίει ότι τα δοκιμάζω όλα στο ίδιο project που απ την αρχή δεν πήγαινε καλά με τα ηχεία του πισι κλπ κλπ. Μαλλον πρεπει να κανω καινούριο γιατί τώρα που πάτησα asio driver μου εγραψε could not be started και ανοιξε το προυπαρχον project αλλά δεν είχε σήμα. Μολις βάζω την αλλη την επιλογη τσουπ έχει σήμα! χαχαχαχαχ ;D

 

Να ρωτήσω. Ποιο το νόημα να ηχογραφείς στο ίδιο κανάλι διάφορα audio tracks? δηλ. πως το εκμεταλλευεσαι αυτο και ποτε πρεπει να κανεις καινουριο κανάλι ή να κάνεις midi kai ausio mazi??? Κι αν μπορειτε, πως αποθηκευόνται αυτά περα από το cubase? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε αθεόβοβε γιατί δεν έκανες new project. Βασικά γιατί δεν έκλεισες και δεν ξανα άνοιξες το cudase για να πάρει τις ρυθμίσεις.;;;;; 8)

Καλλίτερα Κάθε ένα όργανο ή ακόμα και κάθε μία φράση που γράφεις να την κάνεις χωριστό κανάλι.

 

Trcak 1 => Φωνή => γράφεις – Λα –Λα – ΛΑ –ΛΑ

Trcak 2 => Φωνή => γράφεις – – Ρι  – Ρι - Ρι –Ρι -

Trcak 3 => Φωνή => γράφεις Τρια – -  – -- -–- - ρο

Trcak 4 => κιθάρα => γράφεις ΤΖΟΥΜ (με πάθος παιγμένο)

 

 

 

Τα παίζεις μαζί και ακούς ΤΖΟΥΜ-τρια -λα-ρι-λα-ρι-λα-ρι-λα-ρο! (κατάλαβες τι λογική; – το ίδιο  και με τις κιθάρες

) Μα τι τρομερό παράδειγμα είναι αυτό!  :D

Αυτά όλα είναι audio . Midi = Musical Instrument Digital Interface

Για να γράψεις midi καλό είναι να έχεις κάποιο midi controller π.χ keybord ή drum pads.

 

Για να τα αποθηκεύσεις κάνε ένα φάκελο (και ονόμασέ τον) και κάνε save project to a new folder  (και όπου new folder αυτός ο φάκελος που έκανες). Θα μπουν όλα εκεί μέσα. Δηλαδή και το cubase project και ό,τι audio αρχείο έγραψες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αθεόβοβε γιατί δεν έκανες new project. Βασικά γιατί δεν έκλεισες και δεν ξανα άνοιξες το cudase για να πάρει τις ρυθμίσεις.;;;;; 8)

Καλλίτερα Κάθε ένα όργανο ή ακόμα και κάθε μία φράση που γράφεις να την κάνεις χωριστό κανάλι.

 

Trcak 1 => Φωνή => γράφεις – Λα –Λα – ΛΑ –ΛΑ

Trcak 2 => Φωνή => γράφεις – – Ρι  – Ρι - Ρι –Ρι -

Trcak 3 => Φωνή => γράφεις Τρια – -  – -- -–- - ρο

Trcak 4 => κιθάρα => γράφεις ΤΖΟΥΜ (με πάθος παιγμένο)

 

δΗΛ. εγώ έκανα 6 audio. Τι νοήμα έχουν όλα αυτά μαζί, αφού μπορουν να παιξουν ολα μαζι, μονο που εγω στο καθενα εχω ηχογραφήσει αλλο τραγούδι, δεν είναι αυτοτελή αυτά;

 

Αλλο κανάλι εννοεις νέο αουντιο ετσι? Αυτονοητα ρωτάω απλά με μπερδεψε που ειναι 6 και ολα διαφορετικά και σκεφτηκα μηπως κανω καποιο λαθος.

 

 

Τα παίζεις μαζί και ακούς ΤΖΟΥΜ-τρια -λα-ρι-λα-ρι-λα-ρι-λα-ρο! (κατάλαβες τι λογική; – το ίδιο  και με τις κιθάρες

) Μα τι τρομερό παράδειγμα είναι αυτό!  :D

Αυτά όλα είναι audio . Midi = Musical Instrument Digital Interface

Για να γράψεις midi καλό είναι να έχεις κάποιο midi controller π.χ keybord ή drum pads.

 

Για να τα αποθηκεύσεις κάνε ένα φάκελο (και ονόμασέ τον) και κάνε save project to a new folder  (και όπου new folder αυτός ο φάκελος που έκανες). Θα μπουν όλα εκεί μέσα. Δηλαδή και το cubase project και ό,τι audio αρχείο έγραψες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να συνδεσω τα ηχεια του pc. Χωρις αυτο ενισχυομενο κλπ κλπ. χρειαζοται να βάλω καλώδιο στην εξοδο της λεξικον απο εισοδο που εχει το ηχοσυστημα; Κι αν ειναι ετσι, τι καλώδιο; Αφου η λεξικον εχει μεγαλης διαμετρου οπές ενώ τα αλλα ειναι RCA nomizo.... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1ον τα «ηχεία του υπολογιστή σου»  είναι αυτοενισχυόμενα; αν όχι θα χρειαστείς ενισχυτή.

 

2ον Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς αν τα ηχεία του υπολογιστή σου έχουν α) ενσωματωμένο fix καλώδιο me rca ακροδέκτη ή β) rca inputs

αν α ) 224586jpg.jpg

αν b) 2jack-2rca.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to b). Xreiazomai enisxyti?????? Βλακεία αυτό! εγώ δεν θέλω να ακούγομαι μόνο απο τα ακουστικά μέσω λεξικον ή από το αυτοενισχυομενο της behringer θελω οταν με καποιο τρόπο αποθηκευτούν να μπορώ να τα παίξω στο πισι σαν να ειναι ενα κομματι mp3, dil san na einai ena trogoudi pou katevasa! Γι αυτο εχω εμμονη με τα ηχεια του πισι!!!! Το αλλο ειναι πολυ δυνατό και σκληρό! δεν παράγει "μαλακό" ήχο! :(

 

Γι αυτο και δεν με χαλασε οταν ειδα οτι παιζουν τα ηχεια του πισι, ενω κανονικα δεν επρεπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην πανικοβάλλεσαι. Εγώ ρώτησα γιατί δεν ξέρω τι εννοείς "ηχεία του υπολογιστή". Αν ακούς τώρα με αυτά, και τα έχεις συνδέσει στο pc σου, είναι αυτοενισχυόμενα , οπότε δεν θα χρειαστείς ενισχυτή.

 

Όταν έλεγες "ηχεία του υπολογιστή", έτσι όπως το έλεγες νόμισα ότι μιλούσαμε για laptop και ενσωματωμένα ηχεία. Είσαι οκ δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανικοβάλλεσαι. Εγώ ρώτησα γιατί δεν ξέρω τι εννοείς "ηχεία του υπολογιστή". Αν ακούς τώρα με αυτά, και τα έχεις συνδέσει στο pc σου, είναι αυτοενισχυόμενα , οπότε δεν θα χρειαστείς ενισχυτή.

 

Όταν έλεγες "ηχεία του υπολογιστή", έτσι όπως το έλεγες νόμισα ότι μιλούσαμε για laptop και ενσωματωμένα ηχεία. Είσαι οκ δεν έχεις πρόβλημα.

 

Κατάλαβες τι εννοώ;; Για τα ηχεία που φάγαμε τοσες σελίδες μιλάω, που δεν πρεπει να παίζουν και χρειαζεται να κανω τη ρύθμιση στα VST.!!! αφου ειναι μόνο μεσω usb συνδεδεμενα και δεν θα επρεπε να παιζουν κλπ κλπ κλπ.

 

αυτα ειναι: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501654

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου