Προς το περιεχόμενο

Hardware η Software?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

musictech ειμαι μαζι σου τα ιδια λεω και γω παραπανω.

 

Κακα τα ψεματα παιδες το hardware (rompler) θα ζει μονο σε live, εξαιρεσεις βλεπω μονο σε synth τυπου alesis andromeda (a6) που ειναι true analog. Δεν ειναι τοσο δυσκολο αλωστε. Οπως τα hardware δολοφονησαν ολους τους εγχορδους μουσικους, κρουστους απο ενα studio ετσι και τα πισι δολοφονησαν εξισου ολα τα hardware πλεον.

Οσο αφορα την ποιοτητα και το πως καθεται ενα οργανο στην μιξη: Τα πραγματα παιδες ειναι απλα οταν ενας πιτσιρικας με βασικες γνωσεις προγραμματισμου καθεται και φτιαχνει ενα virtual analog που αντε το πολυ το πουλαει 30 ευρω ολοι εμεις γιατι πρεπει να εχουμε την απαιτηση να εχουμε τον ηχο ενος πραγματικου modular??? Αν ψαξουμε ομως λιγο τον χωρο και διαθεσεις και ενα μικρο ποσο τοτε εχεις πραγματικα καποια vst με ενα ηχο ΝΑΑΑΑΑΑΑΑ που λεει και ο φιλος musictech παραπανω...

 

Λοιπον και γω απο την μερια μου θα αναφερω καποια vst που χρησιμοποιω πολυ συχνα και τα θεωρω top γενικα αλλα με την προυποθεση οτι ειναι δωρεαν εχουμε και λεμε :

=====BASS-Analogoistoria=====

SYNTH1 (nord lead2 ειπαμε ή vst? :D )

ASYNTH (korg ms20 ειπαμε?)

Arcdev Mainliner x2 (με διαφορα για μενα το καλυτερά dub, drub&bass basses)

Σε οποιον αρεσει ο μαζοχισμος του modular KARMAFX μπεστ αραουντ μπαι φαρ.

Neokillerx2, freealpha ktlp

=====Atmo-padomachines====

EVM ultrasonique (αναρωτιεμαι γιατι ειναι δωρεαν ακομα)

majkens chimera (δυνατο ατμοπλοιο)

C R Y S T A L (ενα portable alesis fusion :p )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχή σας στη συζήτηση. Υστερα απο αρκετο ψάξιμο και σκέψη και φυσικά λαμβανοντας σοβαρα υποψη μου ολα αυτα που εχετε πει, κατεληξα στο τι ακριβως θα κάνω και σας το αναλυω παρακατω.Πρωτα απο ολα το σιγουρο που καταλαβα πολυ καλα ειναι οτι οτιδηποτε και αν κανεις δεν μπορεις να τα εχεις ολα, και ευκολια και ευελιξια και ηχο και αισθηση και αξιοπιστια.Ετσι λοιπον εκατσα και σκεφτηκα τι θελω να κανω?Θελω να παιζω πληκτρα σε rock συγκροτημα,θελω να ειμαι one man band οταν θα παιζω με ενα φιλο που παιζει μπουζουκι ή και μονος μου( για λαικα κ εντεχνο).Θελω να ηχογραφω στο σπιτι οτιδηποτε γουσταρω,σε επαγγελματικη βαση χωρις οποιαδηποτε πιεση χρονου.Πιο κατω οι λυσεις που κατεληξα. Ποιο ειναι το καλυτερο Hardware synth για ελληνικα? Υστερα απο ψαξιμο στο NOIZ, συμπερανα το PA 80.Το αγοραζω λοιπον και το εχω σαν βαση.Αγοραζω επισης ενα τερας PC με παρα παρα πολυ καλη καρτα ηχου,σκληρους,κονσολιτσα,καλα monitor.Μαζι με αυτα ομως αγοραζω ενα καλο midi controller και φυσικα αποκταω και οσα περισσοτερα καλα soft synths μπορω.Με ολα αυτα που ειπα εχω σπιτι (studiaka) οτι θελω.Στα Live που θα παιζω μονο απλα πλκητρα θα εχω το midi controller σε συνδιασμό με ενα καλο laptop,που το μονο που θα κανει θα ειναι να φορτωνει ηχους,και τιποτα μα απολυτως τιποτα αλλο,οποτε θα εχω και σχετικη ασφαλεια σε οτι αφορα καλληματα.Σε οτι αφορα το one-man-band,θα κουβαλαω και το midi και το PA 80 και το Laptop,και θα μοιραζω τις δουλεις αναμεσα σε PC και Synth.Οποτε θα εχω σχεδον τα παντα με το μονο αρνητικό το κουβαλημα...τι να κανουμε δεν πειραζει τουλαχιστον το αποτελεσμα πιστευω να αξιζει.Ολα αυτα θα τα κανω αφηνοντας την αγορα του PA 80 τελευταια,για να εχω πανω απο ολα φτιαξει μεσα στο μυαλο τι ακριβως θα ηθελα,μπορει να βγει καποιο καλυτερο απο το PA 80 στο μελλον.Να σημειωσω οτι και το PA 80 και το Μιdi θα ειναι 88αρια.

 

θα ηθελα και παλι να σας ευχαριστησω για τις πολυτιμες συμβουλες σας και ειμαι ανοιχτος για οποιοδηποτε σχολιο στα παραπανω...Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

2006....................................................

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ PC.........

Σιγνωμη ρε παιδια αυτο το PC τελικα τι σημαινει????

PaCman η τιποτα αλλο?????????

 

MAC bro, MAC...

Ελπιζω να σε προλαβα...

 

Εχω και 5 PaCman τα 2 64bit...

To βλεπουμε ολοι πως δεν τραβαει η δουλεια...

Παντως ειναι πολυ καλα γιατι μπορεις και γραφεις σε forum :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2006....................................................

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ PC.........

Σιγνωμη ρε παιδια αυτο το PC τελικα τι σημαινει????

PaCman η τιποτα αλλο?????????

 

MAC bro' date=' MAC...

Ελπιζω να σε προλαβα...

 

Εχω και 5 PaCman τα 2 64bit...

To βλεπουμε ολοι πως δεν τραβαει η δουλεια...

Παντως ειναι πολυ καλα γιατι μπορεις και γραφεις σε forum :lol:[/quote']

 

 

:?: :?: :?: :?:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC = Personal Computer

Το «MAC» όμως τι σημαίνει;

 

 

----------------------

Αν το Absynth και το Cube ήταν σε μορφή Hardware

όπως πχ το Neuron,

πόσο θα κόστιζαν;

 

Και πόσοι θα τα ονειρεύονταν;

Και πόσοι θα νόμιζαν πως αν τα είχαν θα έφτιαχναν «παπάδες»;

 

Τώρα όμως που είναι «τζάμπα», κοιτάνε τα Όασης, 2661 και τα Μοτιφ :x

 

Όλα είναι …. Μύθος ….

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου