Προς το περιεχόμενο

Hardware η Software?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Superfunk

Χαίρομαι! Οποτε μπορέσεις,πες να έρθω να το δω!

Οσο για το Β3 στο στούντιο του Στρατηγού, όταν είχα γράψει εκεί με τους Oh! My Garden το 1999, δεν υπήρχε. Τουλάχιστον δεν το είχα δει - υπήρχε αντιθέτως ένα Rhodes και ένα χαμοντοειδές που καμμία σχέση δεν είχε με τα original. Αν ξέρεις σίγουρα πως υπάρχει, πες το μπας και πεταχτώ και το δω...

Οσο για τα πεντάλ των ποδιών, είναι μεν δύσκολα, αλλά χρησιμοποιούνται κυρίως για να τονίσουν τονικά κέντρα,πέμπτες κτλ. Ελάχιστοι οργανίστες τα χρησιμοποιούν πλήρως (Joey De Francesco, Don Patterson και κυρίως η γερμανίδα Barbara Denerlein που παίζει κανονικές γραμμές bebop σε απίστευτες ταχύτητες!!!) Αν μάθεις κάποιες βασικές τεχνικές μπορεί να σε βοηθήσει στα μπάσα που παίζεις με το αριστερό χέρι

αυτά και σταματώ την χαμοντο-συζήτηση εδώ πριν μας πετροβολήσουν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα που το λες εχεις δικιο μαλλον το Α100 ηταν :oops:

 

Παντως εδω

 

http://www.toneheaven.ndirect.co.uk/hammonds_and_leslies.htm

 

θα βρεις αρκετα Ηammond αν θες να παρεις ενα για το living room σου!(ξερεις για να του βαλεις πανω & ενα βαζο με λουλουδικα!! :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
τα μόνα synths στα οποία αξίζει να ποντάρει κανείς χρόνο και ενέργεια είναι τα Virtual Synths' date=' τα οποία είναι φθηνότερα, ακούγονται τόσο καλά όσο οποιοδήποτε ψηφιακό synth και μπορεί να τα έχει ο καθένας.

 

Φιλικά[/quote']

 

Δεν το παιζω μαγκας αλα το G2X Modular πχ ποιο vst μπορει να το αντικαταστησει ?ροταω παντα φιλικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παιζω μαγκας αλα το G2X Modular πχ ποιο vst μπορει να το αντικαταστησει ?ροταω παντα φιλικα :)

 

Γεια σου φίλε. Απ' ότι είδα σε ένα άλλο thread, περιμένεις να παραλάβεις το Nord, οπότε η ερώτηση που κάνεις είναι λίγο στημένη καθώς έχεις ήδη πάρει τις αποφάσεις σου. Οπότε απλώς σου εύχομαι καλορίζικο. Τώρα στην ερώτηση για το ποιο vst είναι καλύτερο, η απάντηση είναι ότι δεν τίθεται θέμα καλύτερου ή χειρότερου. Οι άνθρωποι κάνουν πολύ συχνά αυτό το λάθος : νομίζουν ότι κάτι μπορεί να αντικατασταθεί ΜΟΝΟ από κάτι καλύτερο. Τσ, τσ, τσ....

 

Όταν πήρα το πρώτο μου cd player και έβαλα να παίξει (είχα μόνο ένα cd του Vivaldi εκείνο το απόγευμα) κόντεψαν να ματώσουν τα αυτιά μου. Είχα βλέπεις συνηθίσει να ακούω το πικάπ μου, το θρυλικό Rega Planar 3 με μία πανάκριβη κεφαλή της Ortofon. "Αμάν" είπα μέσα μου "τι μαλακία είναι ετούτη", και "πως παίζει έτσι" κλπ κλπ. Τηλεφώνησα μάλιστα σε ένα φίλο μου (ο οποίος δεν είχε πάρει ακόμη) και του λέω "ρε 'συ, τέτοια πατάτα δεν έχει ξαναγίνει, άστο μην ασχολείσαι καθόλου".

 

Λίγα χρόνια αργότερα το βινύλιο είχε ήδη παραγκωνιστεί και σήμερα έχει (επί της ουσίας) εξαφανιστεί. Βέβαια, στο μεταξύ τα CD παίζουν πολύ καλύτερα από εκείνο το πρώτο που είχα πάρει, αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι το βινύλιο καταργήθηκε όταν τα cd παίζανε χάλια και όχι μετά !!!!

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Τα vst είναι ψηφιακά synths και παίζουν τόσο καλά όσο οποιοδήποτε άλλο ψηφιακό synth. Για τους λόγους που όλοι ξέρουμε (είναι φθηνότερα, φορητότερα, αντικαθίστανται πιο εύκολα, αναβαθμίζονται κλπ) θα αντικαταστήσουν τα hardware synths πλήρως. Σίγουρα, θα συνεχίσουν να υπάρχουν hard synths στην αγορά διότι υπάρχει και η ανάγκη των καλών controllers ή των ειδικών controllers, αλλά θα είναι πολύ περιορισμένα όσον αφορά την ποικιλία τους.

 

Οι έξυπνοι κατασκευαστές hardware synths θα δώσουν βάρος στην ποιότητα κατασκευής και όχι στους ήχους ή το ενσωματωμένο sequencer ή τα μπλιμπλίκια του Oasys. H Nord, είναι κάπως ειδική περίπτωση διότι πουλάει expertise στην μίμηση των αναλογικών ήχων και συμπεριφορών - εγώ δεν μασάω από αυτά διότι έχουν περάσει και τέσσερα αναλογικά synths από τα χέρια μου, αλλά καταλαβαίνω ότι κάποιοι ελκονται από την όλη φάση, οπότε... καλορίζικο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ τα Hardware. Βεβαια τα περναω απο διαφορα hi end καλουδια πριν τα ηχογραφησω.

Δεν κανω ποστ ομως γι αυτο το λογο.

Ο λογος ειναι οτι εδω και λιγες μερες εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστη μου το TimewARP 2600

Ειναι το ARP 2600 αλλα δεν ειναι το γνωστο ARP της Arturia που ολοι ξερουμε.

Ειναι της Way out Ware οι οποιοι, απ οτι μου ειπανε ειναι και οι κατασκευαστες του πραγματικου ARP 2600.

http://www.wayoutware.com/products.html

Λοιπον την ζωντανια και την παρουσια του αναλογικου και την μουσικοτητα που εχει αυτο το soft instrument εγω προσωπικα δεν την εχω ξανακουσει απο κανενα αλλο soft και πιστευω οτι εχω ακουσει σχεδον τα παντα.

Πιστευω οτι καπως ετσι θα ακουγωνται τα soft synths της επομενης γενιάς.

Το κακο ειναι οτι το ρημαδι τραβαει πολυ επεξεργαστή.

Εχει καποιο δικιο λοιπον ο Wow! στον συλογισμο του με βαση τα cd players

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι το ρημαδι τραβαει πολυ επεξεργαστή

 

Και της Arturia τραβάει πολύ επεξεργαστή. Πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό που γράφεις, θα το ψάξω άμεσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεισφέρω στην κουβέντα και γω...

Συχνά πιάνω τον εαυτό μου να προτιμάει το Μοοg της Arturia απο το Nord Lead 2 - το βρίσκω πως "κόβει" πιο καλά σε live ανάμεσα σε ντραμς, μπάσα, κιθάρες, πως είναι πιο crunchy... Οπως βρίσκω καλύτερες προσομοιώσεις εγχόρδων από το laptop από πολλά hardweare που έχω ακούσει - όχι μόνο σε όγκο και πιστότητα, αλλά και σε ποικιλία διαφορετικών παιξιμάτων. Ωστόσο νομίζω πως ακόμη (για πόσο καιρό δεν ξέρω...) ο συνδυασμός laptop και κλασικών συνθεσάιζερ σε λάιβ και στούντιο είναι καλύτερος από την αποκλειστική χρήση μόνο του ενός ή μόνο του άλλου - τα έχω κάνει και τα δύο και καταλήγω πως ο συνδυασμός ακούγεται καλύτερος και είναι και πιο ασφαλής...

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να ξεκαθαρησουμε κατι.

Απο τι στιγμη που υπαρχουν ατομα με παρα πολυ καλες γνωσεις στη μουσικη τεχ. οπως και εσυ εγω ειμαι εδω προς το παρων για να μαθαινω

 

Τωρα δεν ξερω πως εννοεις το "στημενη".Την ερωτηση την εκανα γιατι οπως ειπες περιμενω το μηχανημα μεσ την τρελλη χαρα και ερχονται καποιοι να πουν στην ουσια οτι τσαμπα το περνεις αφου τα vst εχουν φτασει σε ενα επιπεδο πολυ καλο.Ομως Ακουσα αρκετα synth και εχω παρα πολλα vst αλα κανενα πιστευω δεν εχει,τον ογκο ?την ποιοτητα ?

αυτο το κατι που εχουν τα nord lead και τα προηγουμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι το ρημαδι τραβαει πολυ επεξεργαστή

 

Και της Arturia τραβάει πολύ επεξεργαστή. Πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό που γράφεις' date=' θα το ψάξω άμεσα.[/quote']

 

Μιλαμε για μεγαλη καταναλωση μα παρα πολυ μεγαλη σε βαθμο που τρομαζεις :)

Εχει εως 8 φωνες πολυφωνια, πανω απο τις 5 αρχιζουν τα προβληματα... αλλα αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου