Προς το περιεχόμενο

Hardware η Software?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

1. Pc με περισσότερες τεχνικές δυνατότητες και λιγότερο ποιοτικό Ήχο ή

2. Music Workstation με λιγότερες τεχνικές δυνατότητες' date=' αλλά, ποιοτικό, κορυφαίο και επαγγελματικό Ήχο;[/quote']

 

Ο ήχος του PC είναι πλέον στη χειρότερη περίπτωση εφάμιλλος με τον ήχο ενός ψηφιακού workstation και αναβαθμίζεται πολύ πιο συχνά με νέες βιβλιοθήκες.

 

Από'κει και πέρα, και εγώ είμαι υπέρ του hardware :) Είναι πιο "μουσικό".

 

 

Γεράσιμος

 

Ένσταση! :) Δηλαδή, αν στην χειρότερη περίπτωση ο ήχος ενός pc είναι ίσος σε ποιότητα με ό,τι hardware analog ή digital synthesiser κυκλοφορεί, στην καλύτερη περίπτωση τί είναι ο ήχος ενός pc συγκρινόμενος πάντα με ένα hardware analog ή digital synthesiser?

Κατά την άποψή μου και την μέχρι τώρα εμπειρία μου, δεν έχει βάση αυτό που λες, μιας και δεν γίνεται η soft μορφή ενός μηχανήματος να είναι καλύτερη από την hard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(...) στην καλύτερη περίπτωση τί είναι ο ήχος ενός pc συγκρινόμενος πάντα με ένα hardware analog ή digital synthesiser?

 

...καλύτερος :)

 

Κατά την άποψή μου και την μέχρι τώρα εμπειρία μου' date=' δεν έχει βάση αυτό που λες, μιας και δεν γίνεται η soft μορφή ενός μηχανήματος να είναι καλύτερη από την hard.[/quote']

 

Σαφώς και γίνεται. Ένα hard synth (ψηφιακό πάντα) βασίζεται σε έναν επεξεργαστή πάνω στον οποίο τρέχουν αλγόριθμοι που παράγουν τους ήχους (και με την υποστήριξη βιβλιοθηκών - samples). Οι ίδιοι αλγόριθμοι τρέχουν (γρηγορότερα και με πιο βαριές βιλβιοθήκες) και σε ένα τυπικό PC. Δεν αλλάζει κάτι. Ίσα-ίσα που πολλές φορές η ευκολία προγραμματισμού ενός PC δημιουργεί νέες προοπτικές. Το αντίστροφο βέβαια δεν ισχύει: πολλά soft synth δεν μπορούν να τρέξουν και δεν υπάρχουν σε hard μορφή.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια νομιζω οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Απ τη μια εχουμε ενα μηχανημα με διαφορο hardware που τρεχει XP και plugins, και απ την αλλη εχουμε ένα αυτονομο μουσικο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προσωπικά, μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει καμιά παραγωγή που να βασίστηκε αποκλειστικά στην χρήση του pc και να έχει ξεπεράσει σε ποιότητα τα hardware μουσικά μηχανήματα. Κάθε φορά που ακούω ένα μουσικό κομάτι που δημιουργήθηκε εξ ολοκλήρου σε pc, το καταλαβαίνω αμέσως, μιας και η ηχητική ποιότητα ενός pc φτάνει μόλις το 40% περίπου των αυθετικών hardware συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς ανόμοια. Είναι ένα πολύ κοινό δίλλημα που έχουν/είχαν αρκετοί. Τώρα που το θυμήθηκα, παλιότερα είχε συζητηθεί 2-3 φορές και το "hard-disk recorder ή PC". Οι προβληματισμοί είναι κοινοί σε μεγάλο βαθμό.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προσωπικά' date=' μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει καμιά παραγωγή που να βασίστηκε αποκλειστικά στην χρήση του pc και να έχει ξεπεράσει σε ποιότητα τα hardware μουσικά μηχανήματα. Κάθε φορά που ακούω ένα μουσικό κομάτι που δημιουργήθηκε εξ ολοκλήρου σε pc, το καταλαβαίνω αμέσως, μιας και η ηχητική ποιότητα ενός pc φτάνει μόλις το 40% περίπου των αυθετικών hardware συσκευών.[/quote']

 

Τοτε μαλλον δεν ακους πολυ μουσική! :lol:

Η τεραστια πλειοψηφια των παραγωγων στην εποχη μας γινονται αποκλειστικα σε pc... :wink:

 

Και ΕΥΤΥΧΩΣ δηλ. γιατι πλεον και οι "φτωχοι" μπορουν να εχουν εξαιρετικο ηχο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεραστια πλειοψηφια των παραγωγων στην εποχη μας γινονται αποκλειστικα σε pc... :wink:

 

Και ΕΥΤΥΧΩΣ δηλ. γιατι πλεον και οι "φτωχοι" μπορουν να εχουν εξαιρετικο ηχο :wink:

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μας αναφέρεις ενδεικτικά 5-6 μουσικές παραγωγές από την - σύμφωνα με σένα - τεράστια πλειοψηφία παραγωγών τόσο της ελληνικής όσο και της ξένης μουσικής σκηνής, όπου να μην έχει χρησιμοποιηθεί κανένα "ζωντανό" μουσικό όργανο, κανένα hardware synthesiser, κανένα hard μέσο εγγραφής και γενικότερα η όλη παραγωγή να είναι 100% soft ? Αφού ακούσω τις συγκεκριμένες παραγωγές που θα προτείνεις, θα επανέλθω με σχόλια.

Και επειδή - σύμφωνα με σένα - δεν ακούω πάρα πολλή μουσική, αλλά και επειδή - πάλι σύμφωνα με σένα - η τεράστια πλειοψηφία γίνεται αποκλειστικά με pc, ελπίζω να μην μου αναφέρεις παραγωγές που έχουν πολύ μικρό κοινό, πχ 1 με 2 εκατομμύρια άτομα παγκοσμίως, αλλά, γνωστές στο ευρύ κοινό παραγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεραστια πλειοψηφια των παραγωγων στην εποχη μας γινονται αποκλειστικα σε pc... icon_wink.gif

 

Και ΕΥΤΥΧΩΣ δηλ. γιατι πλεον και οι "φτωχοι" μπορουν να εχουν εξαιρετικο ηχο

 

Συμφωνω στο οτι και εμεις οι φτωχοι μπορουμε να εχουμε περισοτερα εργαλεια στα χερια μας αλλα απο την αλλη ειμαι χαλαρα υπερ των hard synths. Εχω ενα πολυ καλο home studio και ειμαι ευτυχης που εχω αυτη την δυνατοτητα πια οπως ολοι μας. Αλλα οταν φτανει η ωρα να γραψω τα πληκτρα το κανω απο τα οργανα μου. Εχω κανει πολλες ηχογραφησεις και με τους δυο τροπους και η ποιοτητα ειναι σαφως υπερ του hardware, κατα τη γνωμη μου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα.

Εννοούσα οτι το 99% των στουντιων :D παγκοσμιως ειναι pc based δηλ. η συντριπτικη πλειοψηφια των παραγωγων γινεται σε Pro tools-Sonar-Samplitude και οχι με αναλογικο τροπο.

Το αν χρησιμοποιουνται virtual synths η οχι ειναι αλλουνου παππά ευαγγέλιο (αν και εκει παλι τα vs βασιλευουν)

Παντως υπάρχουν και μουσικες που τα ΠΑΝΤΑ ειναι virtual (hip-hop,dance) :wink:

 

α,και κατι ακομα οταν διπλα στη φραση μας βαζουμε smileys αυτο σημαινει οτι ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα.

Εννοούσα οτι το 99% των στουντιων :D παγκοσμιως ειναι pc based δηλ. η συντριπτικη πλειοψηφια των παραγωγων γινεται σε Pro tools-Sonar-Samplitude και οχι με αναλογικο τροπο.

Το αν χρησιμοποιουνται virtual synths η οχι ειναι αλλουνου παππά ευαγγέλιο (αν και εκει παλι τα vs βασιλευουν)

Παντως υπάρχουν και μουσικες που τα ΠΑΝΤΑ ειναι virtual (hip-hop' date='dance) :wink:[/quote']

 

 

Τώρα έγινες πιο ξεκάθαρος! Μιας και δεν υπάρχει ούτε ένα σοβαρό studio που να ξεκινά και να τελειώνει σε ένα pc ένα project. To pc είναι απλά ένα μέρος της όλης παραγωγής και όχι το άλφα και το ωμέγα. Τώρα συμφωνούμε.

Μιας και μόνο οι hobbistes βασίζονται αποκλειστικά στο pc αυτό καθ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου