Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... αλλά δε θυμάμαι κανέναν να τραγούδησε King Crimson σε τέτοια talent shows. Κάτι λέει αυτό... ή όχι;

 

Tι μας λες, εδώ κάποιοι χορεύουν με Crimson την ημέρα του γάμου τους.

Έλα μωρέ με τους εμπορικούς, τους στοχεύοντες στο κοινό των parties. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωχ....φυγαμε απο Nirvana - Foo fighters και μπηκαμε στο Nirvana - King Grimson..

προ-πο εγινε το θεμα.

Προσωπικα νομιζω οτι θα φανε 2 οι king..

;D

ATIME TROLLEY!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς κόπηκε

 

Δόξα τω Θεώ...

 

 

Λέει, ότι ξόδεψες κάμποσο από τον χρόνο σου για να παρακολουθήσεις μία μ@λ@κία και μισή...

 

+1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αλλά δε θυμάμαι κανέναν να τραγούδησε King Crimson σε τέτοια talent shows. Κάτι λέει αυτό... ή όχι;

 

Tι μας λες, εδώ κάποιοι χορεύουν με Crimson την ημέρα του γάμου τους.

Έλα μωρέ με τους εμπορικούς, τους στοχεύοντες στο κοινό των parties. ;D

;D ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μας λες, εδώ κάποιοι χορεύουν με Crimson την ημέρα του γάμου τους.

 

ΟΚ, αλλά υπάρχει μία διαφορά: εσύ έψαξες για να το βρεις αυτό το βίντεο.. εγώ απλώς καθάριζα το μπαλκόνι μου. Το 21st... δεν είναι mainstream, ούτε καν όταν βγήκε δεν ήταν. Το άλλο, όπως έγραψα και πριν, το βλέπω ως ΣΤΑΝΤΑΡ (μια και λέμε για προ-πο) σε εκπομπή της Γερμανού λίαν συντόμως.

 

Το ξέρω ότι είναι λίγο "από το Γυμνάσιο" το επιχείρημα, αλλά απ' την άλλη ωραίο είναι να βγάζεις συμπεράσματα από απλά δεδομένα: όταν εγώ πήγαινα γυμνάσιο (και το 21st ήταν σχετικά καινούργιο κομμάτι), οι συμμαθητές/τριες μου ακούγανε Stairway to Heaven και Doors.. σήμερα θα ακούγανε Nirvana (οι μισοί) και Gaga (οι υπόλοιποι). Κάτι λέει, μην το αρνείστε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο αυτό το "κάτι λέει" στο οποίο επιμένεις τόσο, γιατί για μένα λέει μόνο το προφανές, δηλαδή ότι οι Crimson δεν ήταν ποτέ mainstream και ότι δεν είχαν "hits"*.

Το ότι οι Nirvana (και οι Zeppelin και οι Doors) είχαν επιτυχία, τους εξισώνει εξ ορισμού με την Κυρία Γκάγκα και τους κάνει υποδεέστερους των Crimson;

 

* Με πιθανή εξαίρεση το Epitaph που το χορεύαμε ...μπλουζ στα σχολικά πάρτι, χωρίς φυσικά να έχουμε ιδέα για τους στίχους του, που μάλλον θα μας χάλαγαν τη ρομαντική διάθεση... ;)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω πως, τα κομμάτια, γίνονται τόσο μεγάλα "hits" όσο θέλουν τα μμε και οι εταιρείες παραγωγής....

αν ήθελαν θα μπορούσαν όλοι να τραγουδάνε crimson και να μην ξέρει κανείς τον cobain....

οπότε το τι τραγουδάει το πλήθος δεν νομίζω να αποτελεί κριτήριο για το πόσο μεγάλος άνθρωπος ή μουσικός ήταν/είναι κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι λίγο "από το Γυμνάσιο" το επιχείρημα, αλλά απ' την άλλη ωραίο είναι να βγάζεις συμπεράσματα από απλά δεδομένα: όταν εγώ πήγαινα γυμνάσιο (και το 21st ήταν σχετικά καινούργιο κομμάτι), οι συμμαθητές/τριες μου ακούγανε Stairway to Heaven και Doors.. σήμερα θα ακούγανε Nirvana (οι μισοί) και Gaga (οι υπόλοιποι). Κάτι λέει, μην το αρνείστε...

 

Είναι λανθασμένη η υπόθεσή σου, ίσχυε (κατά το ήμισυ) πριν 15 χρόνια. ΔΕΝ ακούνε Nirvana οι μισοί μαθητές σήμερα, ίσως να ακούνε Tokyo Hotel. Για το πώς και γιατί χρησιμοποιούν σήμερα τα ΜΜΕ διάφορες επιτυχίες άλλων εποχών έχουμε συζητήσει πολλές φορές, η τελευταία ήταν όταν είπε το smells like teen spirit o Νίνο (βλ. λινκ στο τελος του ποστ). Αυτό που "λέει" η κατάσταση αυτή είναι οτι οι υπεύθυνοι προγράμματος προσπαθούν να πιαστούν από οπουδήποτε και αυτό που συμβαίνει είναι οτι δεν τα καταφερνουν.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159434.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σας θυμήθηκα χθες που μία κοπέλα στο Greek Idol διαγωνίστηκε τραγουδώντας το Smells Like Teen Spirit. Ευτυχώς κόπηκε, αλλά δε θυμάμαι κανέναν να τραγούδησε King Crimson σε τέτοια talent shows. Κάτι λέει αυτό... ή όχι;

 

 

 

Λέει ότι η Δημητρίου,τα κόκκινα χάλια κλπ.  είναι οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες ever  :o μιας και αυτά επιλέγουν να τραγουδάνε στα talent shows.Δεν νομίζω σε σκουπίδια εκπομπές σαν αυτές να ακούσεις το welcome home(sanitarium) ή το some girls are bigger than others!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτές οι παρατηρήσεις σας, αγαπητοί (και οι ειρωνικές), αλλά δυστυχώς "λέει" και κάτι ακόμη: ότι το υλικό και ο μύθος του Smells Like Teen Spirit, είναι απόλυτα συμβατά με την νεο-ελληνική τηλεοπτική αισθητική, και ότι συν-αξιολογούνται ως εξίσου εύπεπτα με τη Δημητρίου.

 

Σπαστικό, το ξέρω, αλλά ΕΤΣΙ είναι, και εγώ δεν πιστεύω ότι τυχαία είναι έτσι. Πιστεύω ότι ο μουσικός/καλλιτέχνης/συνθέτης/whatever κάνει πολύ συνειδητές επιλογές που τον οδηγούν κοντά (ή μακρυά) από αυτή τη συμβατότητα (π.χ. δεν έχω ακούσει τραγούδι του Πανούση σε talent show), διότι - στη τελική - με τον τηλεθεατή μόνο δύο πιθανές σχέσεις υπάρχουν: να τον προσβάλλεις ή να τον κολακεύεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου