Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το σχόλιο του Superfunk για "μουσική πρίν και μετά τους Nirvana" είναι υπεραρκετό και φέρει όλο το ζουμί. Τα υπόλοιπα είναι μάλλον περιφερειακή συζήτηση.

 

Βέβαια, αρκεί να συμφωνείς με τον SF.

Είμαι βέβαιος ότι οι σολίστες της Φιλαρμονικής του Βερολίνου, δεν συμμερίζονται αυτή την άποψη.

 

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν σε πιάνω. Πες μου τι ακριβώς εννοείς για να σου απαντήσω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ.Υπάρχουν χίλια δυό άλλα άχρηστα thread που πιάνουν χώρο και μάλλον θα πρεπε να διαγραφούν,παρά τέτοιου είδους thread που αν μη τι άλλο μας θυμίζουν καλλιτέχνες που έστω κάτι άφησαν πίσω τους...

Και γι αυτό δεν τα συγχώνευσα.

Γενικά οποιαδήποτε πρόταση για βελτίωση του χώρου είναι καλοδεχούμενη, είτε με ποστ στο about noiz ή με πμ στους διαχειριστές. (Καλό είναι να είναι αρκετά συγκεκριμένη πρόταση)

 

Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος,αλλά βρε Evilnye ποιός...Χριστιανός που έχει σώας τας φρένας του,είπε οτί η αυτοκτονία του -αυτή καθ΄αυτή- χρήζει τιμής...?

Είδα ένα δυο ποστ τα οποία εμμέσως λένε ότι καλά έκανε και αυτοκτόνησε αφού ήταν επιλογή του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συμμεριζονται,την συμμεριζονται... ;D (εχω γνωρισει 2-3 και ειναι ολοι πανκια μεχρι το κοκαλλο.... ;D)....

 

Φυσικα να ξεκαθαρισω οτι γραφοντας "μουσική πρίν και μετά τους Nirvana" δεν υπονοω οτι σωνει και καλα εκαναν ΚΑΛΟ στη μουσικη,απλα λεω το αυτονοητο οτι δηλ. πριν τους Nirvana υπηρχε ενα εντελως διαφορετικο μουσικο και ,κυριως,εμπορικο "πεδιο" σε αυτο που γενικα ονομαζουμε "ροκ",μετα τους Nirvana αυτο αλλαξε και εγινε της μοδας η μουσικη (η παραπλησια με αυτη) που οι Nirvana επαιζαν....

 

Ακριβως το ιδιο ειχε γινει και με τους Sex Pistols,Clash,Jam κτλ....τον Presley,τους Beatles κτλ......επ'ουδενει δεν ισχυριζομαι βεβαια οτι η επιδραση της μουσικης & της παρουσιας των Nirvana ειχε την ιδια βαρυτητα (πως θα μπορουσε αλλωστε μια και υπολειπεται σε....κυβικα... ;D) με την μουσικη & την παρουσια των παραπανω αναφερομενων.... μη τρελλαθουμε κι ολας...

 

Καλά...εάν είναι να πέρνουμε στα σοβαρά και τον Superfunk...χαθήκαμε...ακόμα περιμένω το $ στο 1,50 

 

τσιγκουναρε για 7 λεπτα κανεις θεμα..... ;D

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231102877

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν τους Nirvana υπηρχε ενα εντελως διαφορετικο μουσικο και ,κυριως,εμπορικο "πεδιο" σε αυτο που γενικα ονομαζουμε "ροκ",μετα τους Nirvana αυτο αλλαξε και εγινε της μοδας η μουσικη (η παραπλησια με αυτη) που οι Nirvana επαιζαν....

 

garage-punk μπάντες υπήρχαν ήδη πάρα πολλές σε ΗΠΑ, Βρετανία, Αυστραλία και αλλού, αλλά κινούνταν στο χώρο της ανεξάρτητης σκηνής, ενώ οι Nirvana για λόγους που δεν γνωρίζω "χώθηκαν" στο χώρο του mainstream και γύρισαν πολλα κεφάλια, αφού το ύφος αυτό δεν ήταν γνωστο στο χώρο του mainstream

 

είναι χαρακτηριστικό ότι οι ασχετόπουλοι αμερικάνοι του mainstream μη γνωρίζοντας τίποτε για το ύφος αυτό θεώρησαν απαραίτητο να του βάλουν μια νέα ταμπέλα ("grunge")

 

σου λέει "αυτό μέταλ δεν είναι, hard-rock δεν είναι, κλασσικό ροκ δεν είναι, στυλ REM δεν είναι, τι είναι;;;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω. Πες μου τι ακριβώς εννοείς για να σου απαντήσω.

 

Εννοώ ότι υπάρχουν ολόκληροι κόσμοι μουσικής (και μουσικών) για τους οποίους οι Νιρβάνα απλώς δεν έχουν καμία σημασία, ούτε θετικά, ούτε αρνητικά. Όλοι το ξέρουμε (και ασφαλώς το ξέρει και ο SF), απλά νομίζω ότι μερικές φορές το ξεχνάμε.

 

Ή για να το πω αλλιώς: εγώ που δεν ακούω πλέον ροκ, σκοτίστηκα για το ρόλο που έπαιξαν οι Νιρβάνα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

garage-punk μπάντες υπήρχαν ήδη πάρα πολλές σε ΗΠΑ, Βρετανία, Αυστραλία και αλλού, αλλά κινούνταν στο χώρο της ανεξάρτητης σκηνής, ενώ οι Nirvana για λόγους που δεν γνωρίζω "χώθηκαν" στο χώρο του mainstream και γύρισαν πολλα κεφάλια, αφού το ύφος αυτό δεν ήταν γνωστο στο χώρο του mainstream

 

ακριβως αυτο εγραψα και εγω λιγο παραπανω... ;)

 

oi Nirvana οντως "επαναφεραν" στις ΜΑΖΕΣ το ροκ πνευμα που ειχε χαθει εκει στις αρχες των 90s & πανω απο ολα εκαναν ΕΜΠΟΡΙΚΟ (σε αυτο τεραστια συμβολη ειχε ο...καλυτερος παραγωγος του πλανητη που ειχαν την τυχη να εχουν στα αλμπουμ τους) το grunge/alternative το οποιο μεχρι τοτε ,ναι δεν το εφηυραν οι Nirvana το ειδος..προϋπηρχε (Melvins, Mudhoney κτλ) περιοριζονταν στις πισω σειρες των ραφιων των δισκοπωλειων κοντα στην τουαλεττα

 

αλλα και στην ιδια την προταση που "κουοταρες"...

 

υπηρχε ενα εντελως διαφορετικο μουσικο και ,κυριως,εμπορικο "πεδιο"

 

 

Εννοώ ότι υπάρχουν ολόκληροι κόσμοι μουσικής (και μουσικών) για τους οποίους οι Νιρβάνα απλώς δεν έχουν καμία σημασία, ούτε θετικά, ούτε αρνητικά.

 

για αυτο και εγραψα οτι αυτο που ειπα αφορα την "ροκ" μουσικη και μονο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προσωπικα τους ψιλοβαριομουν (αν και ειχαν ΤΡΟΜΕΡΟ ντραμμερ ο οποιος τελικα αποδειχτηκε και το μεγαλο ταλεντο στο γκρουπ)  αναμφισβήτητα ομως οντως καταφεραν το "μουσικη πριν και μετα τους NIRVANA" κατι που ελαχιστα γκρουπ εχουν καταφερει...

 

+10000000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου