Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωστοσο,επειδη οι παραπανω κριτικες ειναι απο υπερ-θετικες εως διθυραμβικες και οι παραλληρισμοι-παραληρηματα(τους κατανοω αν υπηρξε εφηβικη αγαπη-πορωση)

τί το εξαιρετικο ρε παιδια μας αφησαν οι Νιρβανα?

Εγω τους θεωρω την απαρχη της καταστροφης του ροκ(edit:αυτου του ροκ που τελοσπαντων προσωπικα αγαπησα)που τωρα εχει αρχισει να συνερχεται απο το πολυεθνικο σοκ... ;D

 

πέσ'τα χρυσόστομε.....  :)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συγνωμη ...αν καταλαβα καλα..υπαρχει συγκριση μεταξυ Nirvana και Foo Fighters εδω??

Μην τρελαθουμε..

Θελει πολλα ψωμια ακομα ο Grohl..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και χωρίς ποτέ να γίνω φαν, τους θεωρώ πολύ μεγάλο συγκρότημα και τον Cobain χαρισματικό μουσικό και κιθαρίστα. Και αυτά εντελώς ανεξάρτητα από την παθολογική του κατάθλιψη που τον οδήγησε στην αυτοκτονία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα τους ψιλοβαριομουν (αν και ειχαν ΤΡΟΜΕΡΟ ντραμμερ ο οποιος τελικα αποδειχτηκε και το μεγαλο ταλεντο στο γκρουπ)  αναμφισβήτητα ομως οντως καταφεραν το "μουσικη πριν και μετα τους NIRVANA" κατι που ελαχιστα γκρουπ εχουν καταφερει...

Καταλαβα λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ...αν καταλαβα καλα..υπαρχει συγκριση μεταξυ Nirvana και Foo Fighters εδω??

Μην τρελαθουμε..

Θελει πολλα ψωμια ακομα ο Grohl..

 

 

Το θεμα ειναι φαντασου ο Κομπεην να μην καπελωνε τον Grohl. Και βεβαια το θεμα της συζητησης δεν ειναι αν ειναι καλοι ή οχι η νιρβανα. Το οτι ειναι σταθμος στην ροκ μουσικη ειναι αυτοποδεικτο και ευρεως αποδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα λαθος?

 

Δεν ξερω τι καταλαβες,εγω απλα επεσημανα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολυ-ταλεντο του Groghl (φοβερος ντραμμερ,εξαιρετος συνθετης,τραγουδιστης και κιθαριστας και εξαισιος παραγωγος)...λιγα ειναι?

 

Ακομα και εμπορικα αν το δεις τα 10 εκ αλμπουμ που εχουν πουλησει οι Foo Fighters ειναι "περισσοτερα" απο τα 25 εκ. των Nirvana (πριν το Napster & τον θανατο της δισκογραφιας)

 

Προσωπικα οι Foo Fighters μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο τους Nirvana (οι οποιοι βεβαια ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα αν και οπως ξεκαθαρα ειπα παραπανω ειχαν τεραστιο impact στη μουσικη βιομηχανια)

 

Τωρα σαν ροκ περσονα ο Cobain φυσικα και ειναι πολλα σκαλοπατια πανω απο τον Grohl μια και εχει περασει στη σφαιρα του μυθου (δικαιως ή αδικως δεν το εξεταζουμε μια και παντα το αποτελεσμα μετραει σε αυτη τη ζωη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα συμφωνησω Δημητρη.

Καλοι ντραμμερ...χιλιαδες...Frontman ΜΕ ΑΣΤΕΡΙ απο πανω του...

one in a Billion..

 

 

Δεν ξερω πως ηταν οι ισσοροπιες και οι δυναμικες της μπαντας και κανεις δεν αμφισβητει την θεση του Κομπεην στην ιστορια της ροκ. Και ειναι ακυρο να συγκρινεις καλλιτεχνικο εργο. Να το κρινεις ναι. Να το συγκρινεις ειναι πολυπλοκο.

Ομως παρατηρησε ο φιλος sf πως το "ταλεντο" στην μπαντα ηταν και ο Grohl" και εγω επαυξανω και προσθετω την υποθεση: ποσο περισσοτερα πραγματα μπορουσαν να εχουν κανει οι δυο τους μαζι. (κατι σαν fantasy league). Βεβαια τα πραγματα συνηθως ειναι ετσι γιατι δεν μπορουν να ειναι αλλιως, οποτε μαλλον ο Κομπεην ηταν προσωπικοτητα που επνιγε τον αλλο τον ερμο τον Ντραμμερ που αποδειχθηκε οτι ειχε μεγαλες συνθετικες δυνατοτητες και αυτος.  Που διαφωνεις, δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι καταλαβες,εγω απλα επεσημανα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολυ-ταλεντο του Groghl (φοβερος ντραμμερ,εξαιρετος συνθετης,τραγουδιστης και κιθαριστας και εξαισιος παραγωγος)...λιγα ειναι?

 

Προσωπικα οι Foo Fighters μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο τους Nirvana (οι οποιοι βεβαια ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα αν και οπως ξεκαθαρα ειπα παραπανω ειχαν τεραστιο impact στη μουσικη βιομηχανια)

 

Τωρα σαν ροκ περσονα ο Cobain φυσικα και ειναι πολλα σκαλοπατια πανω απο τον Grohl μια και εχει περασει στη σφαιρα του μυθου (δικαιως ή αδικως δεν το εξεταζουμε μια και παντα το αποτελεσμα μετραει σε αυτη τη ζωη)

 

Με προλαβες, (γραφεις ή σκεφτεσαι γρηγοροτερα) και ειπες ακριβως αυτα που ηθελα να πω. ΅

WTF?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου