Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πιο λογο κανετε παραθεση ολο το μηνυμα σατανικα πλασματα ? Για να μου φευγει εμενα το χερι με το κινητο ? Ε ? Τελος παντων,ηταν ειναι και θα ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους μουσικους που υπηρξαν ποτε ! Μεχρι το 2012 τουλαχιστον εως οταν πεθανουμε ολοι δηλαδη ! Cheers :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε θα έμπαινα στο κόπο (άλλωστε είναι σαφές ποιο είναι το ύφος του thread), αλλά υπάρχουν δύο ζητήματα που με ενόχλησαν.

 

Το πρώτο είναι η διαφαινόμενη τάση να μυθοποιηθεί η αυτοκτονία του Cobain: επιτρέψτε μου να θεωρώ μεγαλύτερο ήρωα όποιον δεν αυτοκτονεί, και να θεωρώ την αυτοκτονία ως πράξη ύστατης απελπισίας και -τελικά- δειλίας. Το μόνο που θα χρειαζόταν για να αποφευχθεί (όπως είπε και ο Leonard Cohen, στη συνέντευξη που είχε βάλει ο kostri και οι πιο πολλοί δεν παρακολουθήσατε) θα ήταν λίγη "καλή συντροφιά", την οποία δυστυχώς ο άνθρωπος δεν είχε, προφανώς.

 

Ο λόγος που ο "Ρωμαίος και Ιουλιέτα" θεωρείται ως η τέλεια ερωτική ιστορία, είναι ακριβώς ότι οι ήρωες τα κακαρώνουν στο τέλος. Αν είχαν επιζήσει, και είχαν αρχίσει οι καυγάδες, η κρεβατομουρμούρα, οι κοιλιές, τα παράπονα κλπ, τότε η σχέση τους θα ήταν για πέταμα, όπως και οι περισσότερες ανθρώπινες σχέσεις.

 

Αντίστοιχα, αν ο Cobain ΔΕΝ είχε αυτοκτονήσει, τότε είναι πιθανό ότι θα έβγαζε δέκα πατάτες δίσκους και σήμερα θα τον συζητάγαμε με εντελώς άλλο τρόπο. Αλλά και το να θρηνώ επειδή δεν θα ακούσω ποτέ τους δίσκους που δε θα βγάλει ποτέ, ε.. με συγχωρείτε κιόλας αλλά είναι αστείο.

 

Οπότε τι λέω; Λέω ότι η φερόμενη ως αξία του και η αυτοκτονία του είναι ταυτόσημες έννοιες, ότι η μία δεν θα μπορούσε να υπάρχει χωρίς την άλλη και αυτό είναι ένα εξαιρετικά άρρωστο και επικίνδυνο μήνυμα προς όλα τα νέα παιδιά που ίσως αποφασίσουν ότι ήρθε η ώρα να τινάξουν τα μυαλά τους στον αέρα επειδή "δεν περνάνε καλά".

 

Αίσχος.

 

Το δεύτερο πράγμα που με ενόχλησε είναι η ακατανόητη αναφορά του OP στη συνάντησή του με τον Page. Σόρυ κιόλας, αλλά τι σχέση έχει με τον Cobain αυτό το θέμα; Μπορούσες να ανοίξεις ένα άλλο thread (αν και μέχρι τώρα, δεν μας έχεις πει και τίποτε το ενδιαφέρον από τη συνάντηση, ώστε να δικαιολογείται η αναφορά σου σε αυτήν). Έτσι, ένα thread που αφορά (και καλά) τον Cobain, έχει γίνει ένα thread για τα αγαθά της αυτοκτονίας και την (προφανώς πολύ καλή) οικονομική κατάσταση του OP.

 

Ελπίζω ότι τα πράγματα είναι τώρα σε μία σωστή προοπτική και οι συμμετέχοντες γνωρίζουν για ποια πράγματα συζητούν.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα, αν ο Cobain ΔΕΝ είχε αυτοκτονήσει, τότε είναι πιθανό ότι θα έβγαζε δέκα πατάτες δίσκους και σήμερα θα τον συζητάγαμε με εντελώς άλλο τρόπο. Αλλά και το να θρηνώ επειδή δεν θα ακούσω ποτέ τους δίσκους που δε θα βγάλει ποτέ, ε.. με συγχωρείτε κιόλας αλλά είναι αστείο.

Πρόλαβε κι έβγαλε μία.

Ευτυχώς που βγάζει δισκάρες ο ¨ντράμμερ¨. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω μαζι σου Trolley{εχω αρχισει και χαλαω..}

Η αυτοκτονια σαν λυση { οποιας μορφης προβληματων}αποτελει για μενα την υψιστη μορφη δειλιας και φυγοπονιας.. Ελπιζω να μην θεωρηθηκε σαν μια αποπειρα μυθοποιησης  προς την αυτοκτονια οπως χαρακτηριστικα το λες..

Ηταν απλα ενα σημειωμα που ειχα βρει παλια σε ενα site και μου ειχε κανει εντυπωση..πως ο ιδιος προσπαθουσε να εξηγησει τους λογους που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πω... πιστεύω ότι η Courtney πρέπει να πρόλαβε να σνίφαρε κανα πόδι και κανα 2 πλευρά, μια σκωταριά κανά 2-3 κιλά παίδια από ότι απέμεινε... μετά έπεσε τέζα.

 

Με απόλυτους όρους ιατρικής αντιστοιχίας ιστού/gr=sqrt[log10σταχτη/ο-kelvin/ρυθμό αποτέφρωσης/ρυθμός σνιφαρίσματος-άνεμος+/- βάρος δοχείου] να πέφτω έξω κανά 2νεφρά άντε βάλε και κανά 1/2 πνεμόνι να μαστε μέσα! ;D ;D ;D

 

Ωρέ με τις σκωταριές μου άνοιξε και η όρεξη έρχεται και Πάσχα...

 

RIP

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι η διαφαινόμενη τάση να μυθοποιηθεί η αυτοκτονία του Cobain: επιτρέψτε μου να θεωρώ μεγαλύτερο ήρωα όποιον δεν αυτοκτονεί, και να θεωρώ την αυτοκτονία ως πράξη ύστατης απελπισίας και -τελικά- δειλίας.

 

Σόρυ φίλε αλλά εδώ έκανες τρελό φάουλ κατ'εμέ... Ναι σίγουρα η αυτοκτονία είναι δειλία αλλά το να κατηγορείς τον Curt επειδή έκανε άμεσα αυτό που ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι κάναν έμμεσα το θεωρώ λάθος... Μηδενίζεις αυτόματα τον Morrison, τον Bon Scott, τον Bohnam, την Joplin, τον Hendrix, τον Johny Thunders (αν δεν απατώμαι), τον Staley, τον Bob Marley... Οι επιλογές που κάνανε στη ζωή τους ή για το θάνατό τους δεν κάνει το έργο τους ένα τίποτα... Ο Curt έκανε κάτι που είχε να γίνει από το woodstock... Και αυτό δεν είναι εύκολο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ φίλε αλλά εδώ έκανες τρελό φάουλ κατ'εμέ... Ναι σίγουρα η αυτοκτονία είναι δειλία αλλά το να κατηγορείς τον Curt επειδή έκανε άμεσα αυτό που ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι κάναν έμμεσα το θεωρώ λάθος... Μηδενίζεις αυτόματα τον Morrison, τον Bon Scott, τον Bohnam, την Joplin, τον Hendrix, τον Johny Thunders (αν δεν απατώμαι), τον Staley, τον Bob Marley... Οι επιλογές που κάνανε στη ζωή τους ή για το θάνατό τους δεν κάνει το έργο τους ένα τίποτα... Ο Curt έκανε κάτι που είχε να γίνει από το woodstock... Και αυτό δεν είναι εύκολο...

 

Δεν ξέρω για τους άλλους (ούτε εσύ ξέρεις απ' ότι φαίνεται), αλλά ο Bonham πέθανε από ακούσια κατάχρηση αλκοόλ, ο Marley από καρκίνο του δέρματος, o Morrison από ανακοπή οφειλόμενη σε ακούσια κατάχρηση αλκοόλ και χαπιών κλπ.

 

Κάποιος από τους δύο μας, δεν διάβασε το μάθημά του.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP στον ανθρωπο,καλλιτεχνη.

Δε με νοιαζει να πω την αληθεια γιατι και πως πεθανε.

Ο καθενας οριζει το κορμι του.

Περισσοτερο με νοιαζει που πεθαινουν απο την πεινα τα παιδακια στον κοσμο και δεν το οριζουν.

Ωστοσο,επειδη οι παραπανω κριτικες ειναι απο υπερ-θετικες εως διθυραμβικες και οι παραλληρισμοι-παραληρηματα(τους κατανοω αν υπηρξε εφηβικη αγαπη-πορωση)

τί το εξαιρετικο ρε παιδια μας αφησαν οι Νιρβανα?

Εγω τους θεωρω την απαρχη της καταστροφης του ροκ(edit:αυτου του ροκ που τελοσπαντων προσωπικα αγαπησα)που τωρα εχει αρχισει να συνερχεται απο το πολυεθνικο σοκ... ;D

Ισως ειμαι παλιομοδιτης.

Ισως να πεφτω πολυ εξω,δεν ξερω,επιφυλλασομαι αλλα...

Οχι και Βeatles ρε παιδια.Ουτε τηρουμενων των αναλογιων...

Συχωρατε με τον αδαη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου