Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω,βέβαια,αυτό που λες,γιατί οι Nirvana διέλυσαν τις μέχρι τότε δομές της κλασικής rock,που εσύ ακούς και παίζεις,

 

εδω εισαι..... φαουλ,αυτο το ειχαν κανει απο τα late 70s οι Ramones,Sex Pistols ,Clash.....(& πιο πριν απο αυτους οι MC5 & οι Stooges).... ;D

 

oi Nirvana οντως "επαναφεραν" στις ΜΑΖΕΣ το ροκ πνευμα που ειχε χαθει εκει στις αρχες των 90s & πανω απο ολα εκαναν ΕΜΠΟΡΙΚΟ (σε αυτο τεραστια συμβολη ειχε ο...καλυτερος παραγωγος του πλανητη που ειχαν την τυχη να εχουν στα αλμπουμ τους) το grunge/alternative το οποιο μεχρι τοτε ,ναι δεν το εφηυραν οι Nirvana το ειδος..προϋπηρχε (Melvins, Mudhoney κτλ) περιοριζονταν στις πισω σειρες των ραφιων των δισκοπωλειων κοντα στην τουαλεττα.... ;D

 

προσωπικα τους ψιλοβαριομουν (αν και ειχαν ΤΡΟΜΕΡΟ ντραμμερ ο οποιος τελικα αποδειχτηκε και το μεγαλο ταλεντο στο γκρουπ)  αναμφισβήτητα ομως οντως καταφεραν το "μουσικη πριν και μετα τους NIRVANA" κατι που ελαχιστα γκρουπ εχουν καταφερει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα..."ΑΝ" και τα "διότι" φάγανε τον Παναγιώτη.

 

Κατ' αρχήν, η φράση που χρησιμοποιείς, είναι η απαρχή κάθε ολοκληρωτισμού (παραλλαγή του "πίστευε και μη ερεύνα"). Κατά δεύτερον, ως Παναγιώτης δηλώνω "μία χαρά" και πιστοποιώ ότι τα "αν", όχι μόνο δε με φάγανε, αλλά ευτυχώς μου επέτρεψαν (εδώ και είκοσι χρόνια πια..) να μπορώ να διατυπώσω προφορικό και γραπτό λόγο που να μη θυμίζει απαραιτήτως άρθρα σε ελληνικό περιοδικό.

 

Κατά τρίτον, ελπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι πως αν κάνει εκπομπή για τον Cobain η Ναταλία Γερμανού (παίζω στοίχημα ότι μέσα στα επόμενα δύο χρόνια, θα έχει κάνει), περίπου αυτά που γράφτηκαν σε αυτό το thread θα έχει να πει (το έχει ήδη κάνει για άλλους διάσημους νεκρούς από το χώρο της μουσικής), και αυτό ΕΙΝΑΙ πρόβλημα, διότι δείχνει πολύ ξεκάθαρα τη ρηχότητα της προσέγγισης.

 

Οπότε, το πραγματικό ερώτημα είναι: μήπως δε σε αδικώ καθόλου; Έχεις μία έπαρση και μία τάση για πατρονάρισμα, ξεφουρνίζοντας τσιτάτα του στυλ "είμαστε σε καλό δρόμο", έχοντας στο μεταξύ αποτύχει να καταλάβεις ότι δεν είμαστε στον ίδιο δρόμο. Εγώ περιφρονώ την αγιοποίηση οποιουδήποτε ρόκερ, εσύ τη θεωρείς δεδομένο φαινόμενο. Εσύ πιστεύεις ότι η αναφορά στον Page είναι εντός θέματος, εγώ πιστεύω ότι (κακώς) θεωρείς ότι ο κόσμος γυρνά γύρω σου και ότι επειδή σου αρέσει και ο ένας και ο άλλος υπάρχει τάχα κάτι για να διαβάσουμε εμείς. Εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να γράψεις μία πραγματεία (αλλά δε το κάνεις διότι θα είναι προσβολή στη μνήμη του Cobain να καταδεχτείς να απαντήσεις σε αυτά που γράφω), εγώ έχω γράψει πολλές φορές μακροσκελέστατα κείμενα για να εξηγήσω τις απόψεις μου και να πείσω γι' αυτές.

 

Σε κόβω για άτομο με λαμπρό μέλλον στο χώρο της ελληνικής τηλεόρασης και του ραδιοφώνου, αλλά αν τελικά κάνεις το κόπο να μας πεις και τι σημαντικό έκανε ο Page εκείνο το απόγευμα (πάω στοίχημα ότι δεν έκανε τίποτε απολύτως), θα σου είμαστε υπόχρεοι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."θαρραλέα" και κρατάω "μια πισινή" σχετικά με την δειλία όλων όσων προχώρησαν στο απονενοημένο διάβημα...

Μάλλον έχεις κριτήρια ενός "κανονικού" μυαλού. Καμμιά φορά η τρέλλα είναι μόνο μία τρίχα μακρυά και λέξεις όπως..."θαρραλέα", "μια πισινή", δειλία", δεν έχουν κανένα νόημα για τέτοια μυαλά. Συμφωνώ και εγώ με τον Trolley (για σήμερα).

 

Το θεωρώ προσβολή στη μνήμη του Kurt Cobain.Έτσι απλά.

Καλά, μην υπερβάλλεις κιόλας. Έτσι απλά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το προσωπικό γούστο, η πραγματικότητα είναι ότι οι Nirvana συγκαταλέγονται στα επιδραστικότερα γκρουπ της δυτικής ποπ/ροκ (ίσως το τελευταίο), και από αυτή την άποψη, ναι η σύγκριση με τους Beatles (και τους Stones, τους Velvets, τον Hendrix, τους Stooges, τους Zeppelin, τους Ramones, τους Floyd, τον Bowie, τους Pistols, τους Clash και μερικούς ακόμα που μου διαφεύγουν) είναι θεμιτή.

 

Προσωπικά θυμάμαι ότι όταν πρωτοβγήκε το Nevermind, είχα μείνει άφωνος γιατί δεν περίμενα ότι θα μπορούσε να βγει ένας τέτοιος δίσκος εκείνη την περίοδο, που τα πράγματα ήταν λίγο-πολύ τελματωμένα, όπως τελματωμένα ήταν και το '76, πριν ο McLaren εμπνευστεί τη "μεγάλη rock n roll απάτη".

 

Τώρα για τα συνομωσιολογικά περί του θανάτου του και την ...συνεισφορά της C. Love σε αυτόν, νομίζω ότι ξεφεύγουμε...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε maidenas που σας χρειαζετε.....!!!!

 

για αυτους που απορουν τι σημαινει αυτο ας διαβασουν το παρομοιο θεμα απο κατω...... ;D ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτους που απορουν τι σημαινει αυτο ας διαβασουν το παρομοιο θεμα απο κατω......

Το διάβασα...και ανατρίχιασα...ο maidenas ΕΙΝΑΙ ο Τρόλευς!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1ο ποστ ήθελα να τα συγχωνεύσω αυτά τα δυο, γιατί αν κάθε χρόνο που περνάει από το θάνατο κάποιου ανοίγουμε και άλλο ένα R.I.P. thread ζήτω που καήκαμε. Από την άλλη κάποιοι θέλουν να προσπαθήσουν να συζητήσουν. Γιατί να τους το στερήσουμε;

Αν παρατραβήξει θα τα ξαναδιαχωρίσω.

 

Παρεμπιπτόντως, όσον αφορά την αυτοκτονία, όλοι λέτε γενναία, δειλή πράξη και άλλα τέτοια.

Η δική μου άποψη είναι, ότι πρόκειται κατ αρχάς για εντελώς εγωιστική πράξη. Δεν έχω κανένα λόγο να θεωρώ πως αξίζει τιμής.

Ο λόγος που τιμώ τους Νιρβάνα είναι για τη μουσική που άφησαν.

Το αν αυτοκτόνησε ο Kurt Cobain, λυπάμαι γι αυτόν σαν άνθρωπο και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το σχόλιο του Superfunk για "μουσική πρίν και μετά τους Nirvana" είναι υπεραρκετό και φέρει όλο το ζουμί. Τα υπόλοιπα είναι μάλλον περιφερειακή συζήτηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το σχόλιο του Superfunk για "μουσική πρίν και μετά τους Nirvana" είναι υπεραρκετό και φέρει όλο το ζουμί.

Καλά...εάν είναι να πέρνουμε στα σοβαρά και τον Superfunk...χαθήκαμε...ακόμα περιμένω το $ στο 1,50 ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη κάποιοι θέλουν να προσπαθήσουν να συζητήσουν. Γιατί να τους το στερήσουμε;

 

Έλα ντε...

 

Από το 1ο ποστ ήθελα να τα συγχωνεύσω αυτά τα δυο, γιατί αν κάθε χρόνο που περνάει από το θάνατο κάποιου ανοίγουμε και άλλο ένα R.I.P. thread ζήτω που καήκαμε.

 

Διαφωνώ.Υπάρχουν χίλια δυό άλλα άχρηστα thread που πιάνουν χώρο και μάλλον θα πρεπε να διαγραφούν,παρά τέτοιου είδους thread που αν μη τι άλλο μας θυμίζουν καλλιτέχνες που έστω κάτι άφησαν πίσω τους...

 

Η δική μου άποψη είναι, ότι πρόκειται κατ αρχάς για εντελώς εγωιστική πράξη. Δεν έχω κανένα λόγο να θεωρώ πως αξίζει τιμής.

 

Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος,αλλά βρε Evilnye ποιός...Χριστιανός που έχει σώας τας φρένας του,είπε οτί η αυτοκτονία του -αυτή καθ΄αυτή- χρήζει τιμής...?

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου