Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Kurt Cobain...


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τί το εξαιρετικο ρε παιδια μας αφησαν οι Νιρβανα?

  Μόνο το γεγονός πως μετά τους Nirvana άλλαξε όλο το ύφος της rock,διαδόθηκε η grunge σκηνή και προχώρησε προς stoner και post rock μονοπάτια,πιστεύω πως φτάνει(και να σημειωθεί πως δεν είμαι και τρελός fan του εν λόγω συγκροτήματος).

  Καταλαβαίνω,βέβαια,αυτό που λες,γιατί οι Nirvana διέλυσαν τις μέχρι τότε δομές της κλασικής rock,που εσύ ακούς και παίζεις,αλλά αυτή δεν είναι η πεμπτουσία αυτού του μουσικού ιδιώματος,η εξέλιξη μέσα από την αποδόμηση της κλασικής φόρμας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Την ακριβή πορεία χρονικά του ποστ ροκ δεν τη θυμάμαι τώρα και πρέπει να αρχίσω να ψάχνω (τους Mogwai, σαν πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό, τους άκουγα από τον καιρό του Young Team). Για το στόνερ όμως είμαι βέβαιος πως η πορεία του μουσικά, χρονικά και από πλευράς ύφους δεν είχε απολύτως καμία σχέση με το γκραντζ.

 

Στα προηγούμενα δεν έχω να προσθέσω κάτι πρόχειρα, μιας και είναι μια τεράστια συζήτηση που δεν γίνεται στο πόδι. Όμως για τον Γκρολ που βγάζει δισκάρες... πολύ αμφιβάλλω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μόνο το γεγονός πως μετά τους Nirvana άλλαξε όλο το ύφος της rock,διαδόθηκε η grunge σκηνή και προχώρησε προς stoner και post rock μονοπάτια,πιστεύω πως φτάνει(και να σημειωθεί πως δεν είμαι και τρελός fan του εν λόγω συγκροτήματος).

   Καταλαβαίνω,βέβαια,αυτό που λες,γιατί οι Nirvana διέλυσαν τις μέχρι τότε δομές της κλασικής rock,που εσύ ακούς και παίζεις,αλλά αυτή δεν είναι η πεμπτουσία αυτού του μουσικού ιδιώματος,η εξέλιξη μέσα από την αποδόμηση της κλασικής φόρμας;

Δεν εχεις αδικο.

Το θεμα παντως για μενα ειναι(δεν πιστευω καθολου οτι το ροκ θελει ''βιρτουοζους''για να ναι το ''σωστο ροκ'')

αν σε καθαρα συνθετικο επιπεδο,ασχετως εξελιξης,ασχετως υφους,αφησαν συνθεσεις που να δικαιολογουν τη φημη τους.Μιλω σαν ακροατης της ροκ χωρις να αμφισβητω την επιρροη του γκρουπ στην όποια πορεια τελοσπαντων του στυλ.

Αυτο το απλο...

Μαλλον μπαινει ο παραγοντας γουστο και..περι ορεξεως κολοκυθοπιτα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα παντως για μενα ειναι,αν σε καθαρα συνθετικο επιπεδο,ασχετως εξελιξης,ασχετως υφους,αφησαν συνθεσεις που να δικαιολογουν τη φημη τους.

Μα η rock,που παιζόταν το '60,δεν έχει σχέση με αυτή του '70,του'80 κοκ.

Σε κάθε περίοδο αλλάζει και ο τρόπος (μουσικής) έκφρασης,με αποτέλεσμα να μη μπορεί να υπάρχει ένα και μοναδικό κριτήριο "αξιολόγησης".

Ισχύει,πάνω κάτω,αυτό που έγραψες:

μπαινει ο παραγοντας γουστο και..περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Για μένα και οι Nirvana είναι,πλέον,ξεπερασμένοι σε σχέση με το σημερινό μουσικό γίγνεσθαι.

Ωστόσο,τους θεωρώ "προπάτορες" αυτών,που ακούμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε καθαρα συνθετικο επιπεδο,ασχετως εξελιξης,ασχετως υφους,αφησαν συνθεσεις που να δικαιολογουν τη φημη τους.

 

 

Nαι, άφησαν :

 

 

(kate me panta ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος λέει ότι η αυτοκτονία είναι δειλία μάλλον δεν έχει και πολύ επαφή με την πραγματικότητα... φαντάζομαι γνωρίζετε ότι έξω από το δικό μας παραμυθένιο κόσμο υπάρχουν και άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα? Επίσης η αυτοκτονία με αλκοόλ, χάπια ή ηρωίνη δε μετράει? Ή μήπως είναι απλά ευκολο να βρίζουμε τους μακρυμάλληδες αλήτες από το γραφείο μας ? (φυσικά μόνο όσους δεν μας αρέσει η μουσική τους και μόνο μετά θάνατον...). Μάλλον το τελευταίο.

 

Για το δίσκο (for the record) Nirvana δεν ακούω, αλλά αρκετές μουσικές που μου αρέσουν σήμερα χωρίς αυτους δε θα υπήρχαν ή δε θα τις ήξερα. Freerock και εγώ κάποτε πίστευα ότι έκαναν πολύ κακό στη ροκ κιθάρα αλλά τελικά είδα ότι δεν ήταν έτσι, γύρισε το πράγμα. Ανοιξαν νέους δρόμους, άλλοι καλοί άλλοι χάλια, έτσι γίνεται πάντα. Ο,τι και να λέμε τώρα εμείς η ιστορία είναι ιστορία, άλλοι τη γράφουν εμείς σχολιάζουμε :).

 

Λίγο άκυρο πάντως το θέμα, στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πάλι αποτυχημένη πρωταπριλιά! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=blue link=topic=185351.msg550871#msg550871 date=1302042923

(kate me panta ;) )

Kαι συ δικιο εχεις,και γω δικιο εχω,ολοι δικιο εχουμε... ;D

Μακαρι να βρηκε γαληνη ο ανθρωπος στους ουρανους γιατι..

Κι αυτος δικιο ειχε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους άλλους (ούτε εσύ ξέρεις απ' ότι φαίνεται), αλλά ο Bonham πέθανε από ακούσια κατάχρηση αλκοόλ, ο Marley από καρκίνο του δέρματος, o Morrison από ανακοπή οφειλόμενη σε ακούσια κατάχρηση αλκοόλ και χαπιών κλπ.

 

Κάποιος από τους δύο μας, δεν διάβασε το μάθημά του.

 

:)

Και από πότε ο αλκοολισμός και τα ναρκωτικά δεν είναι έμμεση αυτοκτονία? Τους ποτίζανε με το ζόρι?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας να βρω στο google μια λυση με το προβλημα που ειχε προκυψει με την Lexicon Omega που εχω, βρηκα σημερα αυτο το forum. Αλλα αφου το ελυσα μονος μου, ειπα να δω λιγο τι παιζει στο forum αυτο, και αναποφευκτα το ματι μου επεσε σε τουτο το thread. Ετσι χωρις δευτερη σκεψη ειπα να αφιερωσω το 1ο μου post στον Cobain. Οι σκεψεις τοσες πολλες που δεν ξερω τι να πρωτοπω. Αν και τωρα πια θα βαλω παρα πολυ σπανια να ακουσω Nirvana, η electronica (βλεπε The Future Sound Of London) με εχει συνεπαρει τοσο πολυ τα τελευταια 10-12  χρονια, που δυσκολα υπαρχει χωρος για κατι αλλο. Οταν ομως βαζω να ακουσω το In Utero, ολες οι αναμνησεις ξαναζωντανευουν και αμεσως συνειδητοποιω για ποιο λογο ημουν τοσο αρρωστος με τον Cobain και τους Nirvana. Ειναι απο αυτες τις λιγες γλυκες στιγμες που νομιζεις οτι εχεις ξεχασει αυτο το συναισθημα, αλλα οταν αυτο ερχεται, η συγκινηση και ο ερωτας που νιωθεις γιαυτον τον ηχο ειναι απεριγραπτα. Για εναν ανθρωπο που ολο το χειμωνα ακουει σχεδον μονο J.S. Bach σε μινορε, και ολο τον υπολοιπο χρονο απο jazz, funk, field recording μεχρι IDM και dub techno, η καμια φορα και Hendrix η Sepultura (old school), ειναι ενα παραξενο συναισθημα ο Cobain να βρισκεται στην κορυφη των "ηρωων", αναμεσα σε τετοιους ανθρωπους οπως ο Miles Davis, James Brown, Jimi Hendrix, Gil Scott Heron, John Lennon η καποιο αλλο τερας. Καποιος θα πει, μαααα...πως μπορει να σταθει ο Cobain διπλα σε τετοιο τερας οπως ο Miles Davis, ουτε βιρτουοζος ητανε, ουτε μεγαλος γνωστης κιθαρας η μουσικης θεωριας. Και ομως, φτανει να ακουσει κανεις το In Utero για να συνειδητοποιησει το τεραστιο μουσικο μεγεθος και την ιδιοφυια του Cobain. Αυτος ο ηχος απλα δεν υπαρχει πουθενα αλλου στον κοσμο απο καμια απολυτως μπαντα, ακουστε προσεκτικα το συγκεκριμενο δισκο, δεν λεω μεγαλες κουβεντες, ειναι πραγματικοτητα. το δεος που προκαλουν αυτοι οι ηχοι στεκονται στο ιδιο επιπεδο διπλα σε τετοια δισκαρα οπως Dark Side Of The Moon των Pink Floyd, και αυτο που λεω δεν ειναι καθολου υπερβολη. Ο Cobain και οι Nirvana αλλαξαν για παντα την ιστορια της μουσικης, οπως το καναν και οι Sabbath μαζι με τους Led Zeppelin. Τρομερες μπαντες βγηκανε εκεινη την εποχη, και απο τις αγαπημενες μου μαλιστα, Pearl Jam, Alice In Chains, Soundgarden (ouffff), TOOL!!!, ομως τετοια τεραστια σημασια που ειχαν οι Nirvana για την μουσικη δεν μπορουν να την εχουν ποτε, ουτε αυτοι, ουτε οι Radiohead, ουτε καποιοι αλλοι, χωρις φυσικα αυτο να τους μειωνει. Απλα ο Cobain δεν πηγαινε καθολου καλα στο μυαλο του, προφανως απο καποιες βαθυτατες πληγες που δεν επουλωθηκαν ποτε, και εκει μεσα ηταν η ιδιοφυια του...

If you are going through hell, keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι η διαφαινόμενη τάση να μυθοποιηθεί η αυτοκτονία του Cobain...

 

Έχει ήδη -κακώς,πολύ κακώς- εδώ και...17 χρόνια μυθοποιηθεί.Σιγά μην περιμέναν εμένα ή εσένα να τη μυθοποιήσουμε...

 

 

επιτρέψτε μου να θεωρώ μεγαλύτερο ήρωα όποιον δεν αυτοκτονεί, και να θεωρώ την αυτοκτονία ως πράξη ύστατης απελπισίας και -τελικά- δειλίας...

 

Αν το λες με την έννοια της επιλογής,συμφωνώ.Απόλυτα.

 

Αν όχι,συνέχισε να διαβάζεις...

 

Πολλές φορές και με αφορμή τέτοια τραγικά γεγονότα,εκεί που τα...λέω-φιλοσοφώ (τρομάρα μου...) με τον εαυτό μου,τον ρωτώ:Ρε συ Σάββα,αν υποθέσουμε οτί έφτανες στο σημείο να πεις οτί θέλεις να αυτοκτονήσεις θα είχες τελικά το...θάρρος (ή τα @ρχίδια για να στο πω πιό ωμά...),να πάρεις ένα -ας πούμε- 45άρι και να τραβήξεις τη σκανδάλη...? Και...κάπου εκεί αρχίζουν τα..."θαρραλέα" και κρατάω "μια πισινή" σχετικά με την δειλία όλων όσων προχώρησαν στο απονενοημένο διάβημα...

 

"Food for thought",τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.

 

 

Αν είχαν επιζήσει, και είχαν αρχίσει οι καυγάδες, η κρεβατομουρμούρα, οι κοιλιές, τα παράπονα κλπ, τότε η σχέση τους θα ήταν για πέταμα, όπως και οι περισσότερες ανθρώπινες σχέσεις.

 

Αν ο Cobain ΔΕΝ είχε αυτοκτονήσει, τότε είναι πιθανό ότι θα έβγαζε δέκα πατάτες δίσκους και σήμερα θα τον συζητάγαμε με εντελώς άλλο τρόπο.

 

Τα..."ΑΝ" και τα "διότι" φάγανε τον Παναγιώτη.

 

Μπορεί ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα μετά να κέρδιζανε...10πλό jack-pot,το sex να γινότανε ακόμα καλύτερο,να κάνανε και καμμιά...10αριά παιδιά-κουκλιά και να ζούσανε 100+ χρόνια..."Got the life" με λίγα λόγια...

 

Μπορεί ο Kurt μετά να έβγαζε ακόμα 10 σερί εξαιρετικούς δίσκους και να του κάναμε..."τεμενάδες" 24/7... (Ακόμα και εσύ.)

 

Χίλια δυό "μπορεί"...

 

 

Οπότε τι λέω; Λέω ότι η φερόμενη ως αξία του και η αυτοκτονία του είναι ταυτόσημες έννοιες, ότι η μία δεν θα μπορούσε να υπάρχει χωρίς την άλλη

 

:o (...)

 

Διαφωνώ.Καθέτως,οριζοντίως και...διαγωνίως.Μπορώ να σου γράψω...ολόκληρη πραγματεία σχετικά με το γιατί διαφωνώ,αλλά ούτε καν θα μπω στη διαδικασία αυτή.Το θεωρώ προσβολή στη μνήμη του Kurt Cobain.Έτσι απλά.

 

 

Το δεύτερο πράγμα που με ενόχλησε είναι η ακατανόητη αναφορά του OP στη συνάντησή του με τον Page. Σόρυ κιόλας, αλλά τι σχέση έχει με τον Cobain αυτό το θέμα; Μπορούσες να ανοίξεις ένα άλλο thread.

 

Απόλυτη.Με την έννοια οτί οι δύο αυτοί μουσικοί είναι πολύ αγαπητοί σε μένα,με τη διαφορά οτί τον ένα είχα την τύχη να γνωρίσω,ενώ τον άλλο δυστυχώς όχι...Εδώ όμως,μάλλον έχεις δίκιο,ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω (και να ανοίξω ένα ξεχωριστό thread),γιατί έτσι -άθελά μου- μπορεί να "εκτροχίασα" αυτό το thread.

 

 

Έτσι, ένα thread που αφορά (και καλά) τον Cobain, έχει γίνει ένα thread για τα αγαθά της αυτοκτονίας και την (προφανώς πολύ καλή) οικονομική κατάσταση του OP.

 

Ελπίζω ότι τα πράγματα είναι τώρα σε μία σωστή προοπτική και οι συμμετέχοντες γνωρίζουν για ποια πράγματα συζητούν.

 

Με αδικείς.Έστω και άθελά σου,αλλά με αδικείς. :(

 

(Αν με γνώριζες προσωπικά,δεν θα είχες καμμία αμφιβολία γι΄αυτό... :))

 

 

Εν ολίγοις,διαφωνούμε σε αρκετά,αλλά δεν πειράζει (ίσα-ίσα),αυτό σημαίνει οτί είμαστε σε καλό δρόμο.Φοβάμαι και δεν πολυεμπιστεύομαι αυτούς που συμφωνούν σε όλα μαζί μου.Ανέκαθεν,από την πρώτη μέρα που γράφτηκα στο συγκεκριμένο forum,σε θαύμαζα για την ικανότητά-δεινότητά σου στο γραπτό λόγο,έστω και αν διαφωνούσα με κάποια...Μακάρι να είχα έστω ένα μέρος αυτής σου της ικανότητας.Τουλάχιστον προσπαθώ. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου