Προς το περιεχόμενο

συνδεση ενισχυτη σε κονσολα-ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι δεν θα εκλαιγες και τον ενισχυτη....

 

Ακριβως, ειναι πολυ πιθανο το οτι θα εστελνες τον ενισχυτη σου για βρουβες αν το εκανες αυτο.

 

Για το επιχειρημα τους...αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παλι καλά που ρώτησα και το ξαναλέω παλι καλά!

απλά μου έλεγαν οτι η κονσόλα τραβάει ελάχιστο σήμα (όσο θέλει αυτή )και το ενισχύει και λόγο οτι τραβάει ελάχιστο σε σχέση με ένα ηχείο δεν εχει θεμα και ο ενισχυτής,δεν μπορείτε να πείτε,είχαν και επιχειρήματα

 

οπως ελεγε και ο Αλμπερτ (Αϊνσταϊν)

 

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απορία μου , ετσι για να φωτήσουμε και άλλο την υποθεση,ο ενισχυτής κινδυνεύει απο το πολύ ρεύμα που θα πρέπει να δώσει? ο κίνδυνος είναι με το που θα συνδεθεί ή μετα απο κάποια ώρα που θα αρχίσει να κουράζετε απο την ταυτόχρονη οδήγήση ηχείου-κονσόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κινδυνος εχει να κανει με το οτι ο ενισχυτης σου εχει ορισμενες εξοδους που αντιστοιχουν σε "πηνια" του μετασχηματιστη εξοδου. Η καθε εξοδος, για να λειτουργησει σωστα πρεπει να συνδεθει και στο καταλληλο φορτιο. Δηλαδη η εξοδος 4Ω πρεπει να συνδεθει σε ενα φορτιο (μεγαφωνο) 4Ω.

 

Εχωντας εσυ συνδεδεμενη την καμπινα στον ενισχυτη σου του δινεις το απαραιτητο "φορτιο". Αν πας και ξαφνικα συνδεσεις αλλη μια καμπινα στην αλλη εξοδο, κινδυνευεις να καψεις το μετασχηματιστη εξοδου (οποτε ενισχυτης τελος και ζωη σε λογου μας).

 

Ειδικα τωρα αν πας και το συνδεσεις σε εισοδο κονσολας...απλα δε γινεται. Η εξοδος αυτη "περιμενει" να την συνδεσεις σε ενα μεγαφωνο ορισμενης αντιστασης, που απο ηλεκτρονικης αποψεως, δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την εισοδο μιας κονσολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κινδυνος εχει να κανει με το οτι ο ενισχυτης σου εχει ορισμενες εξοδους που αντιστοιχουν σε "πηνια" του μετασχηματιστη εξοδου. Η καθε εξοδος, για να λειτουργησει σωστα πρεπει να συνδεθει και στο καταλληλο φορτιο. Δηλαδη η εξοδος 4Ω πρεπει να συνδεθει σε ενα φορτιο (μεγαφωνο) 4Ω.

 

Εχωντας εσυ συνδεδεμενη την καμπινα στον ενισχυτη σου του δινεις το απαραιτητο "φορτιο". Αν πας και ξαφνικα συνδεσεις αλλη μια καμπινα στην αλλη εξοδο, κινδυνευεις να καψεις το μετασχηματιστη εξοδου (οποτε ενισχυτης τελος και ζωη σε λογου μας).

 

Ειδικα τωρα αν πας και το συνδεσεις σε εισοδο κονσολας...απλα δε γινεται. Η εξοδος αυτη "περιμενει" να την συνδεσεις σε ενα μεγαφωνο ορισμενης αντιστασης, που απο ηλεκτρονικης αποψεως, δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την εισοδο μιας κονσολας.

 

χμ, μαλιστα, να ρωτησω και κάτι άλλο, ισχύει ότι αν π.χ. σε έξοδο για ηχείο 8ohm, συνδέσεις ηχείο 4ohm την πληρώνει το ηχείο ενώ αν συνδέσεις στην ίδια ηχείο 16 ohm την πληρώνει ο ενισχυτής? η και στις 2 περιπτώσεις ο ενισχυτής είναι το πρώτο θύμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απολυτη λυση σε σσχετικα οικονομικο πειπεδο !!

Κανεις οοοοτι θελεις με αυτο απο το να παρεις απ την πεταλιερα απ ευθειας σε κονσολα για λαηβ ή στο σπιτι για εγραφη ή ακουστικα, να το δουλεψεις σαν ατενιουεητορ κλπ κλπ δες το βιντεακι...Τιμη Αθηνας 90 ευρα !

 

http://www.palmergear.com/pdi09.shtml

 

TSI Distributing Presents the PALMER PDI-09 "The Junction"

 

 

 

χμμμ. πολύ ενδιαφέρον φαίνεται αυτό το pdi09-the junction... το έχει τσεκάρει κανείς σε  συνθήκες live ? εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανο το εχω τσεκαρει σε ηχογραφηση μεσω κονσολας , καρφι απο την πεταλιερα μου (αναλογικα πεταλια) καθως και σαν junction μεσω του ενισχυτη και απ εκει στην κονσολα μου. Παιζει μιαααα χαρα και με ποοολυ καλο αποτελσμα επειδη βοηθαει και παρα πολυ η προσωμοιωση καμπινας που εχει (3 επιλογες normal bright melody)...Σε λαηβ δε το εχω δοκιμασει ακομα, αλλα απο την στιγμη που μου φτανει πολυ καλος ηχος μεσω της κονσολα μου και απ εκει στα μονιτορ και στο λαηβ θα με καλυψει χαλαρα πιστευω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To attenuation αφορά στην thru έξοδο προς την καμπίνα υποθέτω... γιατί στο μάνουαλ δεν το ξεκαθαρίζει, μαλιστα γράφει πως η έξοδος αυτή είναι παράλληλη στην είσοδο, δηλαδή καθρέφτης της εισόδου...

 

επίσης στο ελάντα το βλέπω στα 120Ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι αν π.χ. σε έξοδο για ηχείο 8ohm, συνδέσεις ηχείο 4ohm την πληρώνει το ηχείο ενώ αν συνδέσεις στην ίδια ηχείο 16 ohm την πληρώνει ο ενισχυτής?

 

στην πρωτη περιπτωση κινδυνευει ο ενισχυτης,στη δευτερη δεν τρεχει τσαϊ αν και ο ηχος ειναι διαφορετικος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου