Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με vht special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω τον ενισχυτή του τίτλου. Εδώ και μερικές ημέρες μου βγάζει ένα περίεργο πρόβλημα. Σε συγκεκριμένες νότες π.χ.Β,C,C#,D,D# ακούγεται θόρυβος σαν να έχει λασκάρει κάποια βίδα από μέσα, συγχρονίζεται στις συγκεκριμένες νοτες και κουδουνίζει. Στα καθαρά δεν το κάνει αλλά αν μπει κάποιο πετάλι overdrive μπροστά ο θόρυβος είναι πολύ έντονος. Το ίδιο ισχύει και όταν παίζω καθαρά σε υψηλές εντάσεις.

Που νομίζετε ότι μπορεί να οφείλεται αυτό; Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια λυχνία ή όντως έχει λασκάρει κάποια βίδα από μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι με παραξενέυει το γεγονός που ο θόρυβος δεν ακούγεται σε όλες τις νότες αλλά μόνο σε συγκεκριμένες, σαν να συγχρονίζεται δηλαδή κάτι με την εν λόγω νότα.

Αυτά τα vacuum tube dampers τι είναι και τι κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό κάνουν οι μικροφωνικές λυχνίες, συντονίζονται με κάτι μηχανικά ;)

 

Microphonic tubes have something loose inside them that, when gently tapped or otherwise vibrated (like sound from your speakers) will cause the tube to make its own sympathetic sound.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυστυχώς το πρόβλημα δεν οφείλεται στην προενισχύτρια καθώς την άλλαξα και συνεχίζει να κάνει τον συγκεκριμένο θόρυβο  >:(.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην τελική;

Δυστυχώς δεν έχω spare τελική αυτήν την στιγμή για να δοκιμάσω γι' αυτό ρωτάω. Καλά εννοείται ότι θα πάρω για να δοκιμάσω αλλά ρωτάω για να μου φύγει λίγο το άγχος, γιατί αν δεν οφείλεται στις λυχνίες τότε τον ήπιαμε... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρέψου πάντως πως δεν συντονίζει κάτι άλλο στον χώρο, βάλτον σε άλλο δωμάτιο να παίξει, αν τον έχεις πάνω σε κάτι άλλο βάλτον πάτωμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK

Να ρωτήσω φίλε μου.. Γνωρίζεις αν μπορώ να βρώ κάπου εδώ στην Ελλάδα αυτά τα Dampers;

Το ξέρω ότι ακούγεται λίγο ανέκδοτο, αλλά λέω μήπως. Επίσης, στην περίπτωση που τα έχεις παραγγείλει εσύ και σου έχουν περισσέψει, παίζει να στείλεις κ σε εμάς.. ;D Το λέω επειδή βλέπω πως στέλνει πακέτα ο τύπος με κάμποσα...

Αλλιώς αν κάποιος θέλει να παραγείλει, ας στείλει ένα ΠΜ να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε μια μαζική αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου