Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια adat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας (αν γίνεται να συνοδεύονται και από προσωπική εμπειρία) όσον αφορά ποιοτικά καλώδια adat τουλάχιστον 10 μέτρων.

 

Μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανε με προσανατόλισε στα εξής καλώδια:

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Audio-Video-Cables/Turbo-X-Cable-Optical-Fibre--10M-HCOD70MM10M.htm

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/adat-toshlink/alva-ok1000-10m.html

 

http://shop.klotz-ais.com/cgi-bin/quickorder/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=1303407040-6279&ls=e&nc=&rubnum=mi.premade.home.toslink&artnum=FO_TT&file=&gesamt_zeilen=&p8=

 

Αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του σε σχέση με τις παραπάνω επιλογές ή να προτείνει κάτι καλύτερο, θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αυτά δεν είναι καλώδια με την έννοια χαλκός κλπ όπως τα κοινά καλώδια. Αυτά είναι οπτικές ίνες.

Οπότε να φανταστώ ότι η ερώτησή σου έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής και όχι με την ποιότητα στον ήχο. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη πολύ σωστά το διευκρίνισες.

Είχα σκοπό να το κάνω εγώ αλλά υπέθεσα ότι είναι αυτονόητο (ή μήπως όχι;  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... υπέθεσα ότι είναι αυτονόητο (ή μήπως όχι;  ;D)

Όχι δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Εδώ μέσα δεν διαβάζουμε μόνο εγώ κι εσύ, αλλά πολύς κόσμος που αρκετές φορές είναι ... εκτός. Οπότε όπως καταλαβαίνεις...

 

Τώρα σχετικά με αυτό που ρωτάς, αν και πολλά είναι τα μέτρα που θέλεις (10Μ), καταλαβαίνω τον λόγο, πιστεύω όμως ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα τι να σου πω, οπτική ίνα είναι. Όσο καλή και να είναι σαν κατασκευή, θέλει την προσοχή της, ειδικά στα βύσματα αλλά και κατά μήκος της, έτσι ώστε μην τσακίσει από κάνενα "ατύχημα". Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα την πιό φθηνή αλλά με καλά βύσματα.

 

Γιατί δεν ρωτάς και στην Tascam (Ελίνα), αυτοί σίγουρα θα έχουν. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

 

Υ.Γ.

Αν δεν κάνω λάθος, συγχώρεσέ με, κάποτε είχα δει κάποια βύσματα γιά οπτικές ίνες, που κόβεις μόνος σου όσα μέτρα θες οπτική ίνα και τα τοποθετείς σε αυτά τα βύσματα. Όμως δεν θυμάμαι για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί ήρθε η ώρα να αγοράσω τα καλώδια.

 

Μου έχουν μπει "ψίλοι στα αυτιά" ότι μπορεί με 10 (ίσως και 15) μέτρα μήκος να έχω πρόβλημα (συγχρονισμού, jitter και γενικότερα αξιοπιστίας).

Άλλοι λένε ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα, άλλοι λένε ότι έχει σχέση με την ποιότητα κατασκευής του καλωδίου, άλλοι λένε ότι πάνω από 5 μέτρα είναι επίφοβο.

 

Αν κάποιος έχει δουλέψει adat καλώδια τέτοιου μήκους με επιτυχία και χωρίς προβλήματα, ας δώσει τα φώτα του και τις προτάσεις του (μάρκες, τιμές κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΙΝΑ ΑΒΕΕ, 3ης Σεπτεμβρίου 59, 10433, Αθήνα, τηλ. 210-8830311 έως 14

 

Έχω υπόψη μου την Ελίνα, αλλά πρώτον δε φέρνει καθόλου καλώδια adat (τουλάχιστον όχι στο μήκος που θέλω) και δεύτερον θα ήθελα κάποιος που το έχει κάνει να μου πει τη γνώμη του.

Οι άνθρωποι στην Ελίνα δεν έχουν σχετική εμπειρία (όχι γενικά, μιλάω για τα adat καλώδια).

 

Όπως και να 'χει σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παναγιώτη θεωρητικά τουλάχιστον οι οπτικές ινες μπορούν να μεταφέρουν απροβλημάτιστα δεδομένα σε τεράστιες αποστάσεις. Υποθέτω πως το adat protocol δεν θα διαφέρει....

 

Η ποιότητα κατασκευής (του περιβλήματος κατά βάση) σίγουρα παίζει ρόλο καθώς τα συγκεκριμένα καλώδια είναι επιρεπή στα "τσακίσματα" οπότε αν πρόκειται να ακολουθήσεις "δύσκολες" διαδρομές είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις πιο στιβαρά και με κατάλληλη επένδυση καλώδια. Επίσης στα φθηνότερα καλώδια (όπως αυτά που συνήθως συνοδεύουν τις αντίστοιχες συσκευές) τα ακροφύσια είναι κακής ποιότητας και χαλάνε εύκολα.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά διαφορετικά είδη και σίγουρα στο ηχητικό μέρος δεν υπήρχε κάποια διαφορά κάτι που δεν ίσχυε και στην αντοχή στον χρόνο....

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη θεωρητικά τουλάχιστον οι οπτικές ινες μπορούν να μεταφέρουν απροβλημάτιστα δεδομένα σε τεράστιες αποστάσεις. Υποθέτω πως το adat protocol δεν θα διαφέρει....

 

Η ποιότητα κατασκευής (του περιβλήματος κατά βάση) σίγουρα παίζει ρόλο καθώς τα συγκεκριμένα καλώδια είναι επιρεπή στα "τσακίσματα" οπότε αν πρόκειται να ακολουθήσεις "δύσκολες" διαδρομές είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις πιο στιβαρά και με κατάλληλη επένδυση καλώδια. Επίσης στα φθηνότερα καλώδια (όπως αυτά που συνήθως συνοδεύουν τις αντίστοιχες συσκευές) τα ακροφύσια είναι κακής ποιότητας και χαλάνε εύκολα.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά διαφορετικά είδη και σίγουρα στο ηχητικό μέρος δεν υπήρχε κάποια διαφορά κάτι που δεν ίσχυε και στην αντοχή στον χρόνο....

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η θεωρία δίνει technical maximum μέχρι 10 μέτρα.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/TOSLINK

 

Copy από το παραπάνω link:

TOSLINK may use inexpensive 1 mm plastic optical fiber, or it can use higher quality multistrand plastic optical fibers or even quartz glass optical fibers, depending on the desired bandwidth and application. TOSLINK cables are usually limited to 5 meters in length, with a technical maximum[1] of 10 meters, for reliable transmission without the use of a signal booster. However, it is very common for interfaces on newer consumer electronics (satellite receivers and PCs with optical outputs) to easily run over 30 meters on even low-cost ($0.75/m) TOSLINK cables.

 

Όσο για την αντοχή στο χρόνο, πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Τα καλώδια θα είναι μέσα σε ανεξάρτητο καναλάκι σχεδόν σε ευθεία (3 μικρές στροφές θα κάνουν).

 

Θα πάρω ότι πιο ποιοτικό βρώ (ποιοτικά ακροφύσια και ει δυνατόν glass και όχι πλαστικό) κι ο Θεός βοηθός.

Το πολύ πολύ να μη μου κάνουν και ή θα μπω σε νέα έξοδα (προέκταση multi) ή θα κάνω πατέντα να μειώσω το απαιτούμενο μήκος σε 5 μέτρα(μη ρωτήσεις πως, δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου