Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...

Καινοτομος ειναι αυτος που πρεπει να εχει πολλες γνωσεις να ειναι βιρτουοζος στο οργανο του να το ψαχνει συνεχως χωρις να ειναι κατα αναγκη γνωστος

...

 

Με συγχωρείτε .. αλλά αυτός δεν είναι καινοτόμος. Αυτός είναι geek.  ;D

 

Καινοτόμος είναι αυτός που μπορεί να προσφέρει κάτι περισσότερο από αυτά που έχει διδαχτεί. Ασφαλώς και πρέπει να εκπαιδευτεί/διαβάσει γιατί διαφορετικά "κινδυνεύει" να αναλωθεί ανακαλύπτοντας μόνος του τη ντο λα φα σολ -άδα. Εκτός αν είναι πολύ καλός... ή πολύ τυχερός.

 

Επιτυχημένος (τελικά) είναι αυτός που έχει τη "μεγάλη εικόνα" και που ξέρει που πρέπει να σταθεί: Τεχνικά, καλλιτεχνικά, επαγγελματικά, κοινωνικά και ηθικά.

 

Επιτυχημένοι καινοτόμοι... είναι αυτοί που γνωρίζουμε όλοι.

 

Ας μην αναμασάμε προφανή πράγματα. Η ζωή είναι γεμάτη από ιστορίες αραχτού λαγού - μεθοδικής χελώνας. Κοιτώντας στον τερματισμό θα δει κανείς λαγούς που έτρεξαν και χελώνες που προσπάθησαν σκληρά. Λαγός και χελώνα είναι διαφορετικά ζώα όμως.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι το ερωτημα μου ειναι πιο απλο.

Αν μπορει καποιος αυτοδιδακτος να κανει την καριερα του Hendrix  ...σημερα.

 

γιατί;

κάποιος που δεν είναι αυτοδίδακτος... μπορεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε οτι μπορει ενας αυτοδιδακτος μουσικος να κανει την καριερα ενος Hendrix η ενος ΒΒ ΚΙΝG σημερα... ή.. ηταν καθαρα ταλεντο - τυχη - συγκηριες - συγκεκριμενη εποχη - μουσικοι και μουσικες της εποχης,    ο λογος που καποιοι αυτοδιδακτοι μουσικοι αφησαν το στιγμα τους.

Ναι, μπορεί και σήμερα, αρκεί να έχει ...ταλέντο και τύχη. Η εποχή δεν έχει καμία σχέση.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι αμα εχεις ταλεντο να συνθετεις καλα τοτε εχεις πιθανοτητες για καποια καριερα και ας μην εισαι βιρτουοζος  Bassguitardrumpiano-ιστας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτυχημένοι καινοτόμοι... είναι αυτοί που γνωρίζουμε όλοι.

 

Ορθώς απέφυγες να γράψεις έστω και ένα όνομα, διότι αν έγραφες θα καθίστατο σαφές ακαριαία ότι το πρόβλημα (και ζητούμενο της συζήτησης) είναι επακριβώς ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο ορίζουμε την επιτυχία και τη καινοτομία. Μάλιστα, αυτός είναι ο γκρίζος χώρος στον οποίο ανθούν οι πεποιθήσεις περί αυτοδιδαχής.

 

Εγώ, παραδέχομαι ότι αποφάσισα εδώ και πολλά χρόνια να είμαι αυτοδίδακτος. Απέτυχα στο να είμαι επιτυχημένος (διότι λόγω επαγγελματικών προτεραιοτήτων, δεν μελέτησα και δεν προσπάθησα σρκετά), αλλά κοιτάζοντας γύρω μου και βλέποντας με τι ακριβώς καταπιάνονται οι σπουδαγμένοι της μουσικής (ειδικά οι σπουδαγμένοι ροκάδες), συμπεραίνω ότι η απόφασή μου ήταν σωστή, παρ' ότι εγώ δεν την έφερα στο φυσικό της πέρας.

 

Οπότε, τελικά συμφωνώ με τον gpiad: ειδικά στην εποχή μας είναι απόλυτα απαραίτητο να είσαι καινοτόμος (με την έννοια που έγραψε ο harilatron) αλλά το αν η το "σπούδαγμα" συμβάλλει προς αυτή τη κατεύθυνση... είναι άκρως αμφίβολλο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε οτι μπορει ενας αυτοδιδακτος μουσικος να κανει την καριερα ενος Hendrix η ενος ΒΒ ΚΙΝG σημερα... ή.. ηταν καθαρα ταλεντο - τυχη - συγκηριες - συγκεκριμενη εποχη - μουσικοι και μουσικες της εποχης,    ο λογος που καποιοι αυτοδιδακτοι μουσικοι αφησαν το στιγμα τους.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σήμερα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο του αν ένας μουσικός είναι σπουδαγμένος ή όχι. Όταν ο Hendrix άλλαξε για πάντα το πώς παίζεται και αντιμετωπίζεται η ηλεκτρική κιθάρα ήταν η δεκαετία του 60. Το όργανο ήταν μόλις 20 ετών (υπήρχαν άραγε δάσκαλοι "ηλεκτρικής κιθάρας" τότε;). Από τότε και μέχρι σήμερα, δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες, ηλεκτρικοί κιθαρίστες (αυτοδίδακτοι και μη), έχουν γίνει πρωτοπόροι και έχουν προσθέσει νέα στοιχεία στην αντιμετώπιση του παιξίματος της ηλεκτρικής κιθάρας. Είναι λογικό ότι οι δυνατότητες σιγά σιγά εξαντλούνται.

 

Όσον αφορά τους αυτοδίδακτους μουσικούς και το στίγμα που άφησαν, δε νομίζω ότι σε αριθμούς ήταν περισσότεροι από τους σπουδασμένους. Απλώς το να είσαι αυτοδίδακτος και μεγάλος είναι είδηση και προκαλεί θαυμασμό από μόνο του. Ακριβώς όπως ένα φυσικό ταλέντο στη ζωγραφική π.χ. ενός ανθρώπου που δε διδάχτηκε ποτέ σχέδιο και έγινε μεγάλος ζωγράφος. Είναι στοιχείο που εντυπωσιάζει όπως και να το κάνουμε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγει καινούριος bb king είναι καθαρά θέμα ταλέντου.Άλλωστε η τεχνική του bb king δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο,οι νότες που παίζει βγαίνουν απο την ψυχή του.

 

Απο κει και πέρα αυτοδίδακτος κανονικός δε νομίζω οτι θα ξαναυπάρξει,ούτε γνωρίζω αν ο hendrix και οι άλλοι μάθανε εντελώς μόνοι τους.

Οι σημερινοί so called αυτοδίδακτοι έχουν μάθει απο κάποιο δάσκαλο στο youtube άρα απλά αλλάζει ο τρόπος διδασκαλίας.Κατα τη γνώμη μου αυτοί δεν είναι αυτοδίδακτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν ο αυτοδίδακτος μουσικός δεν είναι τεμπέλης και δεν επιλέγει μονίμως την εύκολη οδό,τότε πιστεύω πως μπορεί να τα καταφέρει.

  Έχω την εντύπωση,πως θα πρέπει να είναι περισσότερο αυστηρός με τον εαυτό του και το χρόνο που ξοδεύει στη μουσική,από ότι ένας "ωδειακός" μουσικός και με σαφώς λιγότερο χαβαλέ(με την κακή έννοια) στην ασχολία του αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Δύο λογάκια κι εγώ.

Πιστεύω ότι το να είσαι αυτοδίδακτος έχει ένα κυρίως καλό. Δεν χρειάζεται να ακολουθείς πάντα τους κανόνες που σου επιβάλλει π.χ. ένας δάσκαλος, το ωδείο , η κλασσική παιδεία κλπ. Έχεις μία ελευθερία σε αυτό και δεν χρειάζεται να δίνεις λογαριασμό σε κάποιον. Τώρα αν το αποτέλεσμα είναι καλό αυτό είναι άλλο καπέλο.

Πάντα ζηλεύω όμως τους σπουδαγμένους μουσικούς για την ευκολία του να μπορούν να διαβάσουν νότες, να υπάρξουν σε μία ορχήστρα κλπ.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα στη ζωή :)

 

 

 

 

 

 

Απο κει και πέρα αυτοδίδακτος κανονικός δε νομίζω οτι θα ξαναυπάρξει,ούτε γνωρίζω αν ο hendrix και οι άλλοι μάθανε εντελώς μόνοι τους.

Οι σημερινοί so called αυτοδίδακτοι έχουν μάθει απο κάποιο δάσκαλο στο youtube άρα απλά αλλάζει ο τρόπος διδασκαλίας.Κατα τη γνώμη μου αυτοί δεν είναι αυτοδίδακτοι.

 

Με την λέξη αυτοδίδακτος τι εννοούμε; Ότι κάποιος πιάνει μια κιθάρα και μαθαίνει εντελώς μόνος πως να την κουρδίζει, ποια είναι τα ακκόρντα κλπ. χωρίς να έχει κανένα ερέθισμα από το περιβάλλον; Πιστεύω ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο και δε συνέβαινε ούτε πριν το youtube. Όλοι μαθαίνουν από κάπου, ακούγοντας cd, αγοράζοντας βιβλία, από φίλους κλπ.

Νομίζω ότι με τον όρο εννοούμε κάποιος που δεν έχει πάει σε ωδείο, ή δεν έχει μάθει με δάσκαλο.

Και κατά τη γνώμη και αυτό είναι πολύ δύσκολο, γιατί θέλει πολύ μεράκι και αγάπη για να μάθεις μόνος.

Τώρα το ξαναλέω πολύ θα ήθελα να είχα σπουδάσει μουσική, αλλά ίσως τότε και να έπαιζα άλλα πράγματα ανάλογα με τις κατευθύνσεις που θα μου έδιναν, οπότε δεν μετανιώνω και πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σήμερα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο του αν ένας μουσικός είναι σπουδαγμένος ή όχι. Όταν ο Hendrix άλλαξε για πάντα το πώς παίζεται και αντιμετωπίζεται η ηλεκτρική κιθάρα ήταν η δεκαετία του 60. Το όργανο ήταν μόλις 20 ετών (υπήρχαν άραγε δάσκαλοι "ηλεκτρικής κιθάρας" τότε;). Από τότε και μέχρι σήμερα, δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες, ηλεκτρικοί κιθαρίστες (αυτοδίδακτοι και μη), έχουν γίνει πρωτοπόροι και έχουν προσθέσει νέα στοιχεία στην αντιμετώπιση του παιξίματος της ηλεκτρικής κιθάρας. Είναι λογικό ότι οι δυνατότητες σιγά σιγά εξαντλούνται.

 

Όσον αφορά τους αυτοδίδακτους μουσικούς και το στίγμα που άφησαν, δε νομίζω ότι σε αριθμούς ήταν περισσότεροι από τους σπουδασμένους. Απλώς το να είσαι αυτοδίδακτος και μεγάλος είναι είδηση και προκαλεί θαυμασμό από μόνο του. Ακριβώς όπως ένα φυσικό ταλέντο στη ζωγραφική π.χ. ενός ανθρώπου που δε διδάχτηκε ποτέ σχέδιο και έγινε μεγάλος ζωγράφος. Είναι στοιχείο που εντυπωσιάζει όπως και να το κάνουμε.

η δικη μου αποψη επι του θεματος ερχεται ποιο κοντα σε αυτα που γραφει ο Jazz. Nομιζω οτι στις μερες μας, ειτε εισαι  διαβασμενος ειτε αυτοδιδακτος ειναι τρομερα δυσκολο  να κανεις την καριερα που εκαναν ολοι αυτοι οι μουσικοι τις δεκαετιες του 50 και  60 . Το πραγμα εχει υπεραναλυθει σε ολα τα μουσικα οργανα. Νομιζω οτι χωρος για καινοτομιες  υπαρχει πλεον μονο σε επιπεδο συνθεσης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου