Προς το περιεχόμενο

Γνωρίζετε αυτό το μέρος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που βλέπεις ως καταστροφή, τον υγιή παρεμβατισμό του κράτους, εγώ μπορεί να τον βλέπω ευλογία.

 

μαλλον δεν καταλαβες...εκλεψε το κρατος τα αποταμιευτικα προγραμματα των ασφαλισμενων,φτωχων ανθρωπων στην πλειοψηφια τους, για να τα δωσει στην εξυπηρετηση του ΤΩΡΙΝΟΥ χρεους....και τους εδωσαν....ομολογα (yeah right...)..(σαν να παρει ο ΓΑΠ ας πουμε τις καταθεσεις ΣΟΥ απο τη τραπεζα και να σου δωσει.....ομολογα ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ δημοσιου ενα πραμα.... ;))

 

τι υγιη παρεμβατισμο του κρατους και πρασινα αλογα μου λες...? :o

 

ασε που το ιδιο το..κρατος ακομα δεν τους εχει δωσει τα λεφτα που τους ΕΚΛΕΨΕ (βασικα ΟΛΕΣ τους τις καταθεσεις) οταν χρεοκοπησαν την ΠΡΩΤΗ φορα...

 

ασε δεν παιζει......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ,ότι ο Επίκουρος θα έπρεπε να γίνει πιο σαφής και να σας εξηγήσει ,τι σημαίνει ότι το 21 έγιναν 2 επαναστάσεις ,εκ των οποίων η μία πέτυχε και η άλλη απέτυχε ,επίσης θα πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε όλοι ,τι πάει να πει κοτζαμπάσης ,που καμιά σχέση δεν έχει με το δημόσιο ,αλλά κάνει κουμάντο κατά πως τον βολεύει το δημόσιο και τους δημόσιους λειτουργούς -πολιτικούς,δικαστικούς και προχωράμε προς τα κάτω στην ιεραρχία ,μέχρι τη καθαρίστρια δημόσιας υπηρεσίας ή το σκουπιδιάρη του δήμου μας .

Όχι η συζήτηση δεν είναι πολιτική ,με τη καμία ,γιατί κανένας δε μίλησε για προλεταριάτο ,καπιταλισμό κλπ .

Συμφωνώ Επίκουρε ,είναι αργά ,δυστυχώς στη θάλασσα επικρατεί το μεγάλο ψάρι ,έλα όμως που εμείς δεν είμαστε ψάρια ,ή θηρία της ζούγκλας ?

Ισονομία? Ισοπολιτεία? μάλλον είναι ευφερέσεις ανώτερων του ανθρωπίνου ειδων .

Ας συνεχίσουμε λοιπόν το σαματά για το τεμπέλη δημόσιο ,το φοροκλέφτη έμπορο,τον επιδοτούμενο γεωργοκτηνοτρόφο και φυσικά την ιερή αυτή κάστα των μεγάλων ελλήνων επιχειρηματιών ,που πλην ελαχίστων φωτεινών-και μάλλον φτωχών σε σχέση με τους άλλους- έγιναν όλοι στις πλάτες αυτού του πράγματος που θέλει να λέγεται κράτος .........για το έθνος έχω διαφορετική αντίληψη ,μια και ακόμα μιλάμε ελληνικά ,έστω κι αυτά που μιλάμε ,έστω κι αν δε ξέρουμε τι είναι .

Τώρα ας απολαύσουμε το επαναληπτικό υπερθέαμα τύπου ρωμαικής αρρένας που λέγεται Μπαρτσα-Ρεάλ ,το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικό

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι 2 ώρες μετά και ενώ το θέμα έχει πάει αλλού:

Οι καλοί μας αγροτικοί συνεταιρισμοί, στελεχομένοι από τέρατα μορφώσεως και ευσυνειδησίας, πουλάνε το λάδι σε εξευτελιστικές τιμές σε εμπόρους, οι οποίοι στη συνέχεια το εξάγουν στην Ιταλία για να το ανακατέψουν έπειτα οι ιταλοί με χίλια δυο άλλα και να το πλασάρουν στη διεθνή αγορά ως ιταλικό...Αυτές είναι οι εξαγωγές μας.Δε μπορούμε ούτε να τυποποιήσουμε το λάδι για να το πουλήσουμε μόνοι μας...

 

Ζω στο εξωτερικό και σε πληροφορώ πως το ελληνικό λάδι και πολύ καλή φήμη έχει, και υπάρχει σαν εξαγωγή, και πολύ καλή τιμή διαθέτει. Yπενθυμίζω πως δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα για να θέσουμε ένα επιχείρημα... αυτά που λες τα έχω ακούσει και εγώ και είναι πιστευτά αλλά δεν συμβαίνουν πάντα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πιστεύω πως σκοπός της συζήτησης θα έπρεπε να είναι αυτό που κάνει την Warmoth πετυχημένη και όχι τι κάνει εμάς αποτυχημένους (όλους).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Warmoth όπως και τα Swatch ανήκουν στη δευτερογενή παραγωγή, και όχι στην πρωτογενή (αλλά και η Ελβετία βγάζει κάτι τυριά Έμενταλ). Εμείς δεν έχουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο βέβαια :) Το πλιάτσικο δεν ξεκίνησε πριν 30 χρόνια, αλλά πολύ νωρίτερα, σίγουρα μετά τον εμφύλιο (στην ουσία από το 1821.)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ,ότι ο Επίκουρος θα έπρεπε να γίνει πιο σαφής και να σας εξηγήσει ,τι σημαίνει ότι το 21 έγιναν 2 επαναστάσεις ,εκ των οποίων η μία πέτυχε και η άλλη απέτυχε ,επίσης θα πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε όλοι ,

 

Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω εγώ με τις ,ίσως περιορισμένες γνώσεις ιστορικής φύσης που έχω. Κοτζαμπάσιδες ήταν στην ουσία άτομα ευνοημένα από τους Τούρκους οι οποίοι εκτελούσαν εντολές (είσπραξη φόρων,παιδομάζωμα και δεν συμμαζεύεται).Δεν τα έκαναν οι τούρκοι αυτά αλλά Έλληνες διεκπεραιωτές. Χαρακτηριστικό είναι όταν ήλθε ο καποδίστριας να αναλάβει το νεοσύστατο τότε ελληνικό κράτος, οι κοτζαμπάσηδες τον υποδέχτηκαν πρώτα αλλά όταν τους πρότεινε τη διαμοίραση του πλούτου τους για το καλό του έθνους στράβωσαν απίστευτα.Δεν είναι τυχαίο ότι οι Μαυρομιχάληδες που τον έφαγαν ανήκαν σε μία από τις μεγαλύτερες οικογένειες κοτζαμπάσηδων.

 

Επίσης ενδεικτικό είναι ότι το βασικό στρατιωτικό σώμα των ελλήνων αποτελούνταν από κατώτερα κοινωνικά-εργατικά στρώματα που έβλεπαν διπλό συμφέρον από την απομάκρυνση των τούρκων(θα χάνονταν τα προνόμια του κλήρου και των κοτζαμπάσηδων). Το κοινωνικό στρώμα για το οποίο κάνω συζήτηση δεν προσφέρθηκε καν να βοηθήσει έστω και οικονομικά(χρειάζοταν οι Ξάνθος,τσακάλω,σκουφάς να επέμβουν ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ για να χρηματοδοτηθεί η επανάσταση).

 

Αυτά δεν στα μαθαίνουν στο σχολείο δυστυχώς...

όσο για το δημόσιο και τους κοτζαμπάσηδες και κάθε κοτζαμπάσηδες(fill the blank όσον αφορά της εν καιρώ ονομασίες τους)

 

''τι πάει να πει κοτζαμπάσης ,που καμιά σχέση δεν έχει με το δημόσιο ,αλλά κάνει κουμάντο κατά πως τον βολεύει το δημόσιο και τους δημόσιους λειτουργούς -πολιτικούς,δικαστικούς και προχωράμε προς τα κάτω στην ιεραρχία ,μέχρι τη καθαρίστρια δημόσιας υπηρεσίας ή το σκουπιδιάρη του δήμου μας .''

 

Μόνος σου απάντησες.Το δημόσιο είναι όσο υπέυθυνο για το δημοσιονομικά αδιέξοδο όσο και αυτοί που έχουν τα μέσα να το ελέγξουν (αλλά πιο πολύ το δημόσιο αυτό καθ αυτό καθώς δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του από τέτοιες επιρροές).Στο εξωτερικό ξέρεις που σε στέλνουν άμα πας να εξαπατήσεις το δημόσιο? Σε ψυχίατρο,ούτε καν φυλακή ;D Αυτά εκ μέρους μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως λίγες εκατοντάδες μέτρα μακριά απο τη warmoth είναι η USA custom guitars.

 

Σύμφωνα με την Ελληνική λογική, μάλλον κάποιος επίτροπος της περιοχής είναι μερακλής με τις partcaster και τους κόβει επιδοτήσεις.  ::)

 

Μπορεί να είναι και κανένα μέλος του δημοτικού συμβουλίου.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Warmoth λέει στο σάιτ της ότι είναι ο μόνος major guitar parts maker στις ΗΠΑ. Δεν ισχύει;

 

Συγκεκριμένα λέει:We've been crafting fine necks and bodies for over 25 years. We are the only major manufacturer of these components in the U.S.A.! The others are primarily importers. Because we build our own parts right here, we can offer you far more options and custom details.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σε όλα τα παιδιά του ΝΟΙΖ που συμμετέχουν σ' αυτή τη συζήτηση. ΜΕ χαρά βλέπω πως πολλοί από εσάς  έχετε ψαχτεί και γνωρίζετε το πως και το πότε ξεκίνησε η παρακμή.

Η ιστορία και η ιστορική γνώση είναι κοφτερό λεπίδι αλλά συνάμα και εργαλείο σκέψης και προβληματισμού. Όσοι επιχειρούν να τη βιάσουν, να την ανακατασκευάσουν σύμφωνα με τα γούστα τους, την βλέπουν σε ανύποπτο χρόνο ξαφνικά μπροστά τους να κονιορτοποιεί κάθε "διασκευαστική" τους απόπειρα.

Ξέρω πως οι καιροί είναι δύσκολοι και πως τα φράγκα δεν περισσεύουν. Κάντε όμως έναν κόπο. Πάρτε 2 βιβλιαράκια στερώντας από τον εαυτό σας ένα φτηνό πετάλι ή 2-3 σετ χορδές.

1. ΧΑΛΚΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ -ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΥΜΠΕΡΙΔΗΣ

2. ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ -ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

Και τα δύο είναι από τις εκδόσεις ΕΝΑΛΙΟΣ (με την οποία εννοείται δεν έχω καμία απολύτως σχέση).

Μέσα θα βρείτε μια πολύ πλούσια βιβλιογραφική εξιστόρηση για το τι έχει συμβεί. Εκεί θα βρείτε πράγματα που κάποιοι φρόντισαν και φροντίζουν να κρύψουν. Θα κάνετε στον εαυτό σας μεγάλη χάρη όταν με το καλό τα διαβάσετε. Πουλάνε ήδη πολύ και αυτό είναι θετικό σημάδι γιατί σημαίνει πως ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που σκέπτονται και αναζητούν ιστορικές αλήθειες. Εκεί θα βρείτε τι σημαίνει κοτζαμπάσης και προεστός, ποιοι και γιατί κυνήγησαν τον γέρο του Μωριά, το πρώτο δάνειο που πήραμε από τους Άγγλους και ποιοι το καρπώθηκαν (πέρυσι το ξοφλήσαμε) κλπ.

 

Καλή ανάγνωση σε όσους το τολμήσουν.

books.jpg.9df4e7330e554becb389a8300b68a2c0.jpg

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπενθυμίζω τα παρακάτω λόγια τα οποία ασπάζομαι

 

Μπορεί να μη φάγαμε όλοι μας αλλά κάπου φταίμε όλοι μας.

Και οι πατεράδες μας/μανάδες/παπούδες/γιαγιάδες/μπαρμπάδες.

Είναι τέλος πάντων κοινωνική ευθύνη.

Και είναι και κοινωνική ευθύνη να κάνουμε κάτι.

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου