Προς το περιεχόμενο

Κέρδος εμπόρων-αξίζει να ανοίξεις μαγαζι?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πιο ειναι το κέρδος των εμπόρων μουσικών οργάνων.δηλαδή ποσο πιο φτηνά αγοράζουν τα μουσικά όργανα?σε παλιότερο θεμα ειχα διαβάσει 30% αλλά αν ισχύει αυτό είναι 30%σε σχεση με την λιανική(retail) η 30 σε σχεση με τι λεγόμενη street price?φυσικα παντα υπάρχει καί η σχετική περαιτερω εκπτωση στο diller αναλογα με τις παραγγελίες γενικα θεωρείται ακυρη μια τέτοια επένδυση σε καιρούς ιντερνετικού shopping thomann,dv,musicstore κτλπ?αλλα και καιρούς κρίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι επί του ερωτήματος οπότε sorry αλλά δεν μπορώ να απαντήσω.

 

Θα ήθελα όμως να σημειώσω ότι γενικά είναι κακή ιδέα να ανοίξεις οποιοδήποτε κατάστημα χωρίς να έχεις κάποια σοβαρή γνώση γύρω από την αγορά στην οποία πρόκειται να κινηθείς.

Και εννοείται όχι από την πλευρά του καταναλωτή αλλά από την πλευρά του επιχειρηματία, η οποία άλλωστε είναι και πολύ πιο περίπλοκη.

 

Το λέω γιατί από τα λεγόμενά σου συμπεραίνω ότι δεν είσαι γνώστης οπότε ίσως δεν θα έπρεπε καν να μπαίνεις σε σκέψεις επιχειρηματικότητας πριν φροντίσεις να αποκτήσεις σαφή εικόνα του χώρου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τ'αφηνεις καλυτερα να πας για κανα μπανακι λεω εγω? ;D

 

Λιγοτερα θα σου κοστισει.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τ'αφηνεις καλυτερα να πας για κανα μπανακι λεω εγω? ;D

 

Λιγοτερα θα σου κοστισει.....

 

Μα γιατί το λες αυτό εκανα φάουλ στο ποσοστο ?Δεν εχω ψαξει το θεμα του κερδους μονο..

εχω το χωρο,no rent και θέλω να κάνω και 2 προβάδικα μουσική παίζω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου αλλα ειναί καθαρα θέμα τύχης το να βγάλεις λεφτα από τη μουσική εκτός αν παίζεις στα μπουζούκιΑ δέν θα πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη έκπτωση στην τιμή χονδρικής (και συνεπώς στο περιθώριο κέρδους του μεταπωλητή) αλλά αυτό μεταβάλεται ανάλογα με το προιόν....συνήθως η έκπτωση (σε σχέση με την προτεινόμενη τιμή λιανικής που καθορίζει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος και όχι με το street price....) διαμορφώνεται από 10-15% έως 30-35% ή και 40% σε συγκεκριμένα προιόντα.

 

Στους υπολογισμούς σου θα πρέπει να προσθέσεις την τιμολογιακή πολιτική κάθε αντιπροσώπου (υποθέτω μετρητά για "πρωτοεμφανιζόμενο" dealer) αλλά και το κόστος των συναλλαγών μέσω τραπέζης (δόσεις).

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tnx για την απαντηση δλδ ο thomann με πόσο αγοράζει και έχει σε προιόντα fender 25% για λιανική ?προφανώς και το κόστος τον δόσεων ειναι σημαντικό αν θες να παιξεις μπάλα...με τον νάκα να προσφέρει 12 άτοκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θέλεις να γίνεις επιχειρηματίας το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιο αντιπρόσωπο, που θα σου εξηγήσει πως και με τι ποσό μπορείς να αγοράσεις χονδρική. Το ποσοστό κέρδους μπορεί να "παίξει" ανάλογα με τις ποσότητες που θα αγοράσεις. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αν πάρεις 3 Stratocaster αντι για 30, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.

Καλή επιτυχία!

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως θα δοκίμαζα κάτι με μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους. Οπως τα καλσόν π.χ.  ;D Εχω την εντύπωση πως στα ρούχα δεν ισχύει το 30%. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου