Προς το περιεχόμενο

hackintosh; Η εναλλακτική λύση;


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "hackintosh" δεν είναι λειτουργικό σύστημα, δεν αποτελεί καμία εναλλακτική λύση και δεν υπάρχει κανένας που να το έστησε και να λειτούργησε σωστά: στη καλύτερη περίπτωση, απλώς ψιλοκρασάρει μέχρι το επόμενο update, όπου και σταματά να λειτουργεί οπότε τελειώνει η υπόθεση.

 

το hackintosh ειναι η εγκατασταση του osx σε συμβατο pc hardware. ουσιαστικα η εγκατασταση vanilla ειναι το osx με ενα διαχειριστή εκκίνησης (bootloader) που ξεγελάει το os και του επιτρεπει να ξεκινησει σε pc. αυτο γίνεται λόγω bios/efi

αποτελει κατεμε εναλλακτική λύση απλά δεν ειναι mac

εγω το εστεισα λειτουργει κανονικότατα και κάνω και updates  ;D

ενα hackintosh με ΙΔΙΑ χαρακτηριστικα με mackintosh δεν ειναι καλύτερο απο mackintosh

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το τεχνικόν του πράγματος και για να εξηγηθεί καλύτερα και το νομικό. Πειρατεία και σπάσιμο δεν υφίσταται. Δεν αλλοιώνεις με κάποιο τρόπο το λογισμικό της Apple το οποίο επαναλαμβάνω πρέπει να είναι αγορασμένο. Αυτό που πειράζεις είναι το pc σου σε Low-level (καμία σχέση με το λειτουργικό). Κάνεις το pc σου να φαίνεται σαν να έχει τσιπάκι smc που έχουν τα mac. Και έτσι το λειτουργικό εγκαθίσταται από το original DVD και τρέχει χωρίς καμία αλλοίωσή του. Επίσης χρειάζεται πρόσθετους drivers και coding που έχουν γραφτεί από απλούς χρήστες και εκεί έγκειται μεγάλο μέρος της αστάθειας. Αλλά δεν είναι το ίδιο σαν να κρακάρεις ένα πειρατικό παιχνίδι ή το ilok μίας μουσικής εφαρμογής, γιατί εκεί πρέπει να επέμβεις στο ίδιο το λογισμικό που θες να εγκαταστήσεις, κάτι που είναι καταφανώς παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: Η γενικότερη συζήτηση δεν εμπίπτει στα θέματα πειρατείας (δεν θα συμμετείχα αλλιώς).

 

Η παραβίαση του EULA αποτελεί παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Ας μη λέμε τον Γιάννη, Γιαννάκη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τεχνικόν του πράγματος και για να εξηγηθεί καλύτερα και το νομικό. Πειρατεία και σπάσιμο δεν υφίσταται. Δεν αλλοιώνεις με κάποιο τρόπο το λογισμικό της Apple το οποίο επαναλαμβάνω πρέπει να είναι αγορασμένο. Αυτό που πειράζεις είναι το pc σου σε Low-level (καμία σχέση με το λειτουργικό). Κάνεις το pc σου να φαίνεται σαν να έχει τσιπάκι smc που έχουν τα mac. Και έτσι το λειτουργικό εγκαθίσταται από το original DVD και τρέχει χωρίς καμία αλλοίωσή του. Επίσης χρειάζεται πρόσθετους drivers και coding που έχουν γραφτεί από απλούς χρήστες και εκεί έγκειται μεγάλο μέρος της αστάθειας. Αλλά δεν είναι το ίδιο σαν να κρακάρεις ένα πειρατικό παιχνίδι ή το ilok μίας μουσικής εφαρμογής, γιατί εκεί πρέπει να επέμβεις στο ίδιο το λογισμικό που θες να εγκαταστήσεις, κάτι που είναι καταφανώς παράνομο.

 

Η παραβίαση του EULA αποτελεί παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Ας μη λέμε τον Γιάννη, Γιαννάκη.

 

για να μη παρει αλλες εκτασεις το θεμα ας το σταματησουμε εδω και όποιος ενδιαφερεται google και βρίσκει τα παντα...

 

πάντως για να λέμε του λόγου το αληθές το θέμα hackintosh μαλλον έκανε καλό στην apple...

έγινε πιο δημοφηλές το μαθανε πάρα πολλοί περισσότεροι που δεν ειχαν την αγοραστική δυνατότητα για mac και όσοι την είχαν ή θα την αποκτήσουν στο μέλλον μάλλον τους βλέπω για αγορά mac

εγω πχ μόλις μπορέσω θα χτυπήσω εναν imac ή mac mini...απευθείας mac δυσκολα θα επαιρνα γιατί ειναι πολλά λεφτα

μόλις μαθεις το osx το ερωτευεσαι δυσκολα το αποχωρίζεσαι γιατί ειναι πραγματικά λειτουργικό OS και δε σου μενει απο το να πάρεις εναν mac

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραβίαση του EULA αποτελεί παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Ας μη λέμε τον Γιάννη, Γιαννάκη.

 

Όχι αγαπητέ μου, αν έχεις στοιχειώδεις νομικές γνώσεις θα ξέρεις ότι το EULA είναι συμφωνία αστικού χαρακτήρα, μεταξύ ιδιωτών, μεταξύ δηλαδή εμένα και της Apple, εσένα και της Apple κ.ο.κ. Δεν τίθεται θέμα παραβίασης νόμου, πέραν της ίδιας της συμφωνίας. Η πνευματική ιδιοκτησία δεν χρειάζεται EULA, καλύπτεται από νομοθεσία και η παραβίασή της διώκεται αυτεπάγγελτα. Η αθέτηση αστικής συμφωνίας δεν μπορεί να διωχτεί. Μόνο κατόπιν καταγγελίας της από κάποιον συμβαλλόμενο. Η αθέτηση του EULA δεν αφορά τα πνευματικά δικαιώματα αλλά τη χρήση. Η Apple σου λέει μέσα από το συγκεκριμένο όρο του EULA: συναινείς να μη χρησιμοποιήσεις το λογισμικό σε non-Apple hardware. Μην συγχέουμε πράγματα. Τώρα, θα έρθει ποτέ η Apple να μηνήσει έναν-έναν τους hackintoshάδες; Ουδείς ξέρει, αλλά από την άλλη πάνω από 50% των hackintoshάδων είναι και mac users που απλώς πειραματίζονται, ενώ το όλο talk γύρω από το macosx μόνο αρνητικό δεν είναι για την apple.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του Hackintosh που συζητάτε, μήπως υπάρχει καμία (νόμιμη) Bootable CD/DVD έκδοση, ώστε κάποιος να μπορεί να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό (leopard ή snow) για να δει πως είναι πριν προχωρήσει σε αγορά?

Ας είναι και demo.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς, δεν υπάρχει bootable cd όπως στις εκδόσεις linux. Πρέπει να κάνεις εγκατάσταση. ΒΑσικά θα ήταν σχεδόν αδύνατο να φτιαχτεί live-cd για pc, γιατί σε αντίθεση με τα mac που φτιάχνονται με standard hardware specs, τα pc μπορεί να έχουν οτιδήποτε hardware (οποιαδήποτε μητρική, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, δικτύου κλπ), οπότε οι ασυμβατότητες είναι πολλές. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που αποτυχαίνουν πολλοί hackintosh.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του Hackintosh που συζητάτε, μήπως υπάρχει καμία (νόμιμη) Bootable CD/DVD έκδοση, ώστε κάποιος να μπορεί να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό (leopard ή snow) για να δει πως είναι πριν προχωρήσει σε αγορά?

Ας είναι και demo.

 

Υπάρχει όντως νόμιμος και αξιόπιστος τρόπος: η εγκατάσταση του OSX σε ένα emulator που λέγεται Virtual Box. Το χρησιμοποιούμε ως προγραμματιστές για να δοκιμάζουμε διάφορα πράγματα σε διάφορα λειτουργικά συστήματα.

 

@sfaku

Το νομικό σκέλος του ζητήματος είναι κάτι που κατέχεις καλά, αλλά εδώ (ως δημιουργοί) ενδιαφερόμαστε για το ουσιαστικό σκέλος, στα πλαίσια του οποίου, ο όρος "πνευματική ιδιοκτησία" έχει πλατύτερη έννοια.

 

Είναι ενδιαφέρον ότι έχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ στο νομικό σκέλος (επειδή προφανώς μόνο αυτό κατέχεις) και έχεις εντελώς αγνοήσει το δεύτερο τμήμα της απάντησής μου (το οποίο είναι το μόνο που ενδιαφέρει τους αναγνώστες).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δει πως είναι πριν προχωρήσει σε αγορά?

Τι να δείς ρε μάγειρα?....Τι το πέρασες pc? Πές μου τι θές να δείς να στα πώ εγώ όλα ;D ;D

 

Υπάρχει όντως νόμιμος και αξιόπιστος τρόπος: η εγκατάσταση του OSX σε ένα emulator που λέγεται Virtual Box. Το χρησιμοποιούμε ως προγραμματιστές για να δοκιμάζουμε διάφορα πράγματα σε διάφορα λειτουργικά συστήματα.

Θα κάνεις τέτοια Bill? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όντως νόμιμος και αξιόπιστος τρόπος: η εγκατάσταση του OSX σε ένα emulator που λέγεται Virtual Box. Το χρησιμοποιούμε ως προγραμματιστές για να δοκιμάζουμε διάφορα πράγματα σε διάφορα λειτουργικά συστήματα.

Και να υποθέσω ότι ακολουθείται η ίδια διαδικασία εγκατάστασης όπως και στην περίπτωση του hackintosh?

 

Τι να δείς ρε μάγειρα?....Τι το πέρασες pc? Πές μου τι θές να δείς να στα πώ εγώ όλα ;D ;D

Θα ήθελα να το δουλέψω για λίγο μόνος μου και όχι απλά να το δω, αλλιώς υπάρχουν και βίντεο στο youtube που όμως τα βαριέμαι πάαααρα πολύ.

 

Θα κάνεις τέτοια Bill? ;)

Αν με διαβεβαιώσουν ότι δεν έχει επιπτώσεις στη λειτουργία του PC μου, ναι μπορεί και να το δοκιμάσω.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου