Προς το περιεχόμενο

hackintosh; Η εναλλακτική λύση;


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sfaku

Είναι ενδιαφέρον ότι έχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ στο νομικό σκέλος (επειδή προφανώς μόνο αυτό κατέχεις) και έχεις εντελώς αγνοήσει το δεύτερο τμήμα της απάντησής μου (το οποίο είναι το μόνο που ενδιαφέρει τους αναγνώστες).

 

Δεν έχω κολλήσει αγαπητέ μου. Απαντώ σε αυτό ακριβώς που είπες. Δεν ρώτησες: καλά τι γίνεται με την ηθική πλευρά του ζητήματος, αλλά μίλησες για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Επειδή στη ζωή μου την τελευταία δεν την εγκρίνω ως πρακτική, και επειδή εδώ διαβάζουν και άλλοι, πρέπει να είμαστε σαφείς, ειδικά όταν δεν κάνουμε πλάκα αλλά εγκαλούμε κάποιον. Εξού και η νομική απάντηση.

 

Τώρα, για την ηθική πλευρά του ζητήματος, και επειδή λες ότι είμαστε δημιουργοί. Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η νομική πλευρά και η ηθική πλευρά συνδέονται. Αν έχω πληρώσει για την κόπια μου του snow leopard, δεν αδικώ κανέναν developer ούτε και την apple. Σωστά; Για αυτό και δεν υπάρχει νόμος που να μου απαγορεύει να το βάλω στο pc μου. Υπάρχει μόνο ιδιωτική συμφωνία. Μη το μπερδεύουμε με την πειρατεία. Δεν είναι ούτε νομικά, ούτε ηθικά. Ούτε η apple φαίνεται να έχει την παραμικρή όρεξη να κυνηγήσει αυτή την ιστορία. hype και πωλήσεις της φέρνει. Είναι μία από τις 2-3 πιο ανθηρές εταιρείες στον κόσμο σήμερα. Άρα για ποια ηθική ζημιά μιλάμε και τι σχέση έχει που είμαστε δημιουργοί; Μην κάνουμε συνειρμούς του τύπου "αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο, άρα αστυνομικός=μπουζούκι".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να το δουλέψω για λίγο μόνος μου και όχι απλά να το δω, αλλιώς υπάρχουν και βίντεο στο youtube που όμως τα βαριέμαι πάαααρα πολύ.

Eάν ήσουν Αθήνα, θα σου έδινα ένα παλιό να βγάλεις το άχτι σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κολλήσει αγαπητέ μου. Απαντώ σε αυτό ακριβώς που είπες.

 

Όχι, δεν απαντάς σε αυτό ακριβώς που είπα. Το ότι εσύ έχεις (κατά προτίμησή σου) μία πολύ συγκεκριμένη/νομική αντίληψη για το τι είναι "πνευματική ιδιοκτησία" δε σημαίνει ότι όλοι εδώ (ή αλλού) συμμεριζόμαστε αυτή την άποψη. Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ο όρος σε νομικό επίπεδο, αλλά υπάρχουν και άλλα επίπεδα, τα οποία ο νόμος δεν είναι σε θέση να τα εξετάσει, κατά την ίδια έννοια που η γραμματική δεν έχει την ίδια σχέση με το λόγο όπως εκείνη που έχει η ποίηση.

 

Δεν ρώτησες: καλά τι γίνεται με την ηθική πλευρά του ζητήματος, αλλά μίλησες για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Επειδή στη ζωή μου την τελευταία δεν την εγκρίνω ως πρακτική, και επειδή εδώ διαβάζουν και άλλοι, πρέπει να είμαστε σαφείς, ειδικά όταν δεν κάνουμε πλάκα αλλά εγκαλούμε κάποιον. Εξού και η νομική απάντηση.

 

Δεν ρώτησα για την ηθική πλευρά του ζητήματος, διότι δεν αναφέρομαι στην ηθική πλευρά του ζητήματος (σημείωση προς αναγνώστες: εδώ ο sfaku χρησιμοποιεί τον όρο "ηθική" πάλι ως νομικό όρο, ξέρετε.. η γνωστή παρεξήγηση που είχε οδηγήσει γνωστό πρώην υπουργό να λέει πως "ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό", κάτι που άλλωστε ο sfaku αποδέχεται επίσης λίγες γραμμές παρακάτω).

 

Αν έχω πληρώσει για την κόπια μου του snow leopard, δεν αδικώ κανέναν developer ούτε και την apple. Σωστά;

 

Ενόσω γίνεται αντιληπτό από τους αναγνώστες ότι χρησιμοποιείς τον όρο "αδικεί" με τη νομική του έννοια, τότε "ναι, σωστά".

 

Για αυτό και δεν υπάρχει νόμος που να μου απαγορεύει να το βάλω στο pc μου. Υπάρχει μόνο ιδιωτική συμφωνία.

 

Οι ιδιωτικές συμφωνίες δεν διέπονται από το νόμο; Ενδιαφέρον.

 

Μη το μπερδεύουμε με την πειρατεία.

 

Δεν είπα τίποτε για πειρατεία. Θα μπορούσα, διότι στη νεοελληνική ο όρος έχει να κάνει με κλεπταποδοχή λογισμικού, αλλά δεν το έκανα.

 

Δεν είναι ούτε νομικά, ούτε ηθικά. Ούτε η apple φαίνεται να έχει την παραμικρή όρεξη να κυνηγήσει αυτή την ιστορία. hype και πωλήσεις της φέρνει. Είναι μία από τις 2-3 πιο ανθηρές εταιρείες στον κόσμο σήμερα. Άρα για ποια ηθική ζημιά μιλάμε και τι σχέση έχει που είμαστε δημιουργοί;

 

 

Όπως ειδοποίησα νωρίτερα, έχεις αντίληψη του ηθικού και του νόμιμου παρόμοια με του Βουλγαράκη.

 

Μην κάνουμε συνειρμούς του τύπου "αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο, άρα αστυνομικός=μπουζούκι".

 

Τι να σου πω φίλε μου... αυτά απασχολούσαν εσάς τους τριτοδεσμίτες. Εγώ πήγαινα σινεμά με τη κοπέλα μου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις κλικ στο κουμπάκι accept ενός EULA σημαίνει οτι βάζεις την υπογραφή σου σε ένα συμβόλαιο ανάμεσα στην εταιρία και σε εσένα. Αυτό διέπεται από κάποια νομοθεσία. Αν δεν τηρήσεις τους όρους του συμβολαίου, η εταιρία (ευτυχώς αυτό συμβαίνει σπάνια, γιατί δεν θα έφταναν όλοι οι δικηγόροι της γης) έχει το δικαίωμα να σε κυνηγήσει. Είναι και ανήθικο, γιατί απλά δεν τιμάς την συμφωνία που έκανες.

 

Have a look!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_license_agreement

 

Όσον αφορά το hackintosh, δεν βρήκα σχεδόν τίποτα για drivers καρτών ήχου (pro και semi pro), άρα για μουσική τουλάχιστον χρήση, forget it.

 

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επείδη έχω ενα PC που το έχω dual boot σε windows 7 και Hackintosh, να πω ότι το hackintosh δουλεύει τέλεια χώρις κανένα πρόβλημα και κάνοντας διάφορα benchmarks είναι σε ιδιαίτερα καλές αποδόσεις (συγκρίνοντας με original macs).

 

Όσον αφορά το hackintosh, δεν βρήκα σχεδόν τίποτα για drivers καρτών ήχου (pro και semi pro), άρα για μουσική τουλάχιστον χρήση, forget it.

 

Σχετικά με αυτό, οι πιο πολλές κάρτες έχουν και drivers για mac και λειτουργούν μια χαρά.

 

ΥΓ. Εγώ προσωπικά το hackintosh το έχω μόνο για Final Cut Pro και τίποτε άλλο γιατί προτιμώ να κάνω την δουλειά μου στα windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλει,

 

Βλέποντας πολύ σινεμά παλιότερα, απέκτησες κενά... Το αποτέλεσμα είναι να γίνεσαι προσβλητικός, όχι επειδή έχεις δίκιο αλλά επειδή δεν κατάλαβες. Για πάμε στο ψητό τώρα - ή θα πας σινεμά;

 

Το ότι εσύ έχεις (κατά προτίμησή σου) μία πολύ συγκεκριμένη/νομική αντίληψη για το τι είναι "πνευματική ιδιοκτησία" δε σημαίνει ότι όλοι εδώ (ή αλλού) συμμεριζόμαστε αυτή την άποψη.

 

Αδυνατείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν πολλές έννοιες πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν υπάρχει ζήτημα πνευματικής ιδιοκτησίας, είναι ταυτόχρονα και νομικό, και ηθικό. Δεν υπάρχει ολιγον έγκυος. Ο διαχωρισμός είναι μόνο στο κεφάλι σου. Η σύγχυσή σου είναι η εξής. Κάθε πράξη παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων συνιστά και αθέτηση του EULA. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Δεν ισχύει όμως και αντιστρόφως. Κάθε αθέτηση του EULA δεν συνιστά απαραίτητα και παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας. Γιατί το EULA ρυθμίζει πολλά πράγματα και όχι μόνο την πνευματική ιδιοκτησία. Πώς λοιπόν αν αθετώ έναν όρο για τη χρήση, που αφορά άλλο κομμάτι του EULA, παραβιάζω την πνευματική ιδιοκτησία; Εσύ μου λες: είτε κλοπή έκανες, είτε απάτη, είτε πέρασες με κόκκινο, φόνος είναι. Ε όχι φίλτατε, δεν είναι το ίδιο, είναι άλλου τύπου παράβαση (ή καλύτερα αθέτηση). Δεν λέω ότι δεν υπάρχει κανενός είδους παράβαση, λέω ότι δεν είναι αυτή που λες. Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες, γιατί δεν έχω χρόνο να το γυρίσω σε ταινία.

 

Οι ιδιωτικές συμφωνίες δεν διέπονται από το νόμο; Ενδιαφέρον.

 

Πάλι αδυναμία κατανόησης. Πουθενά δεν είπα ότι δεν διέπονται από το νόμο. Είπα ότι δεν αποτελούν νόμο, και για αυτό δεν μπορεί η αθέτησή τους να διωχτεί αυτεπάγγελτα. Αυτό δεν επιδέχεται συζήτηση, νομικά είναι έτσι. Διέπονται λοιπόν από το νόμο και επίσης από την ηθική, και εδώ όντως ο yannakis έχει δίκιο ότι ηθικά το να παραβείς το EULA δεν είναι σωστό. Για τι μεγέθους ηθικό ατόπημα μιλάμε όμως; Σταμάτα λίγο να κοιτάς τη μεγάλη οθόνη, να στο πω με ένα παράδειγμα.

 

Ο Μπετόβεν βγάζει ένα cd με καινούργια κομμάτια του. Αυτό το cd έχει 15€. Εγώ πληρώνω τα 15€ και το αγοράζω. Μέσα βλέπω ένα EULA. Το EULA κάπου έχει έναν όρο που λέει: εγώ ο Μπετόβεν θέλω να παίξεις το cd μου μόνο σε συσκευή SONY γιατί έχω μετοχές σε αυτή την εταiρεία. Αυτό δεν είναι νόμος, είναι μία δεσμευτική επιθυμία του Μπετόβεν. Εγώ όμως έχω cd player MARANTZ. Παίζω το cd αυτό στο MARANTZ παραβαίνοντας τον όρο για τη χρήση. Έχω διαπράξει παραβίαση πνευματικής περιουσίας; Όχι βέβαια! Μπορεί να μου πει ίσως "έχασα λεφτά γιατί έχω μετοχές στη Σόνι και δεν αγόρασες το cd player της συγκεκριμένης εταιρείας". Μπορεί να προσπαθήσει να το διεκδικήσει και στο δικαστήριο. Αλλά θα ήταν λίγο άδικο. Γιατί πλήρωσα τον ίδιο αγοράζοντας το cd του. Άσε που, επιπλέον, έχω τηλεόραση SONY, ψυγείο SONY, αερόθερμο SONY και βάρκα SONY. Και μετά από δυο μήνες πήρα και cd player SONY. Θα μπορούσε λοιπόν να με μηνύσει, αλλά δεν τον συμφέρει. Και θα ήταν και λίγο άδικο, γιατί τον έχω ωφελήσει ήδη πολλαπλά. Αν ήταν σκορ στη μπάλλα, θα με κέρδιζε 15-1. Ε, δεν θα καταθέσει ένσταση για αλλοίωση αποτελέσματος, επειδή το γκολ μου ήταν οριακά οφσάιντ.

 

Πουθενά δεν είπα ότι το να αθετεί κανείς ένα κομμάτι του EULA είναι επιβραβεύσιμο. Το μόνο που λέω είναι ότι είναι minor, ιδίως όταν για να παραβείς τον όρο αυτό έχεις ήδη ωφελήσει εμπορικά την Apple, αγοράζοντας ένα προϊόν πνευματικής περιουσίας που κανονικά δεν θα αγόραζες (λειτουργικό). Πόσο μάλλον όταν ο συνομιλητής σου είναι από τους πολύ καλούς χρήστες και πελάτες της Apple. Τα τελευταία χρόνια ως ιδιώτης έχω δαπανήσει πάνω από 5.000 στα προϊόντα της (mac, iphone, ipod, λογισμικό). Εντάξει, είχα για δυο μήνες και μία εγκατάσταση hackintosh για να κάνω την πλάκα μου, και έτσι αθέτησα τη συμφωνία στο θέμα της χρήσης. Επίσης προ δύο ετών πέρασα ένα φανάρι με πορτοκαλί. Για τέτοια ανηθικότητα μιλάμε. Δεν έχω μούτρα να κοιτάξω το παιδί μου... Άτεμη κενονία... Στο γκρεμό πάμε...

 

Ελπίζω να μη μου απαντήσεις γιατί έχουμε κουράσει τον κόσμο. Δες καμιά ταινία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το hackintosh, δεν βρήκα σχεδόν τίποτα για drivers καρτών ήχου (pro και semi pro), άρα για μουσική τουλάχιστον χρήση, forget it.

 

Οποιαδηποτε καρτα ηχου ειναι συμβατη με mac (=ολες), ειναι συμβατη και με macintosh. Αρα, για μουσικη χρηση, τρεχατε!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη μου απαντήσεις γιατί έχουμε κουράσει τον κόσμο. Δες καμιά ταινία.

 

Επέλεξες να απευθύνεις σαρκασμό στον λάθος άνθρωπο.

 

Οι έννοιες των λέξεων δεν διαμορφώνονται από νομικούς, αλλά στη κοινωνία. Ο όρος "πνευματική ιδιοκτησία" έχει πολύ πλατύτερο περιεχόμενο στη κοινωνία, απ' ότι έχει στην επιστήμη που επέλεξες να υπηρετείς. Μάλιστα, πριν μερικά χρόνια, στη χώρα μας δεν είχε κανένα νομικό περιεχόμενο, όπως θα χαρούν να σε ενημερώσουν μεγαλύτεροί σου (ηλικιακά και νομικά), αλλά σαφώς είχε στη κοινωνία.

 

Εγώ δεν είμαι νομικός, το noiz.gr δεν είναι δικτυακός τόπος στον οποίο συναντούνται νομικοί (ως τέτοιοι) και (απ' όσο είμαι σε θέση να συμπεράνω συμμετέχοντας σχεδόν μία δεκαετία) δεν πλειοψηφούν οι νομικοί ως θαμώνες. Οπότε, από που-και-ως-που είμαστε υποχρεωμένοι να συζητούμε και να αντιλαμβανόμαστε τις λέξεις σύμφωνα με το νομικό τους περιεχόμενο; Επειδή σου κάπνισε εσένα; Μήπως θέλεις να μας δώσεις και το νομικό ορισμό για το τι σημαίνει "αμοιβή", τι σημαίνει "μουσική", τι σημαίνει "έργο τέχνης" ή οτιδήποτε σχετικό, ώστε να συζητάμε τα πάντα επ' αυτής της βάσεως;

 

Εγώ χρησιμοποιούσα τον όρο "πνευματική ιδιοκτησία" σε κείμενά μου, όταν οι δικηγόροι και οι δικαστές αυτής της χώρας δεν ήξεραν ούτε πως γράφεται, και καλούνταν να επιλύσουν διαμάχες τέτοιου τύπου έχοντας μηδέν αριθμό δεδικασμένων. Οπότε, επίτρεψέ μου να προτιμώ την κατά-πολύ-πλατύτερη έννοια που έχω στο νου μου και να αδιαφορώ για τη δική σου ή του νομικού συστήματος που εκπροσωπείς.

 

Άλλωστε, σου απάντησαν και άλλοι, εξηγώντας σου ότι (απ' όποια μεριά και να το δει κανείς) στην παραβίαση του EULA υπάρχει καταπάτηση συμφωνίας η οποία ελέγχεται (ασφαλώς) από το νόμο, καίτοι στη χώρα που ζούμε δε συμβαίνει ακόμη αυτεπάγγελτα. Το ζουμί είναι, ότι αυτός που το κάνει, ακροβατεί τεχνολογικά και νομικά, οπότε είμαστε υποχρεωμένοι (από ένα δημόσιο βήμα) να προειδοποιήσουμε και για τις δύο αυτές παραμέτρους, αντί να κάνουμε επίδειξη γνώσεων και ευφυολογημάτων.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sfaku παραδέχτηκε πως είναι παραβίαση κάποιας συμφωνίας απλά σου λέει πως δεν πρόκειται να σε κυνηγήσει κανείς, όπως και το ότι είναι "άνευ μεγάλης σημασίας" αυτή η παραβίαση...

αλλά όπως αναφέρθηκε....δεν υπάρχει ολίγον έγκυος...

 

τώρα...για το αν θα συζητάμε νομικά...

πιστεύω πως και ΦΥΣΙΚΆ και πρέπει να συζητάμε νομικά....

δεν συμφωνώ πως νομικό=ηθικό αλλά όταν συζητάμε για νόμους, συζητάμε για νόμους και όταν συζητάμε για ηθική, συζητάμε για ηθική....

οι νόμοι ισχύον και εντός και εκτός noiz....γιατί να μην τους αναφέρουμε...δεν το κατάλαβα....

σεβαστό πως ασχολείσαι με την πνευματική ιδιοκτησία πριν έρθει στην ελλάδα...

αλλά τώρα υπάρχει....και έχει χωθεί παντού....οπότε δεν μας παίρνει να την αγνοούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sfaku παραδέχτηκε πως είναι παραβίαση κάποιας συμφωνίας απλά σου λέει πως δεν πρόκειται να σε κυνηγήσει κανείς

 

ΑΝ μου λέει αυτό, τότε είναι απαράδεκτος και μη-αντάξιος να φέρει τον τίτλο του νομικού, διότι αυτό που λες σημαίνει "κάνε την μπινιά και μη σε νοιάζει γιατί ακόμη δε κυνηγούν αυτούς που το κάνουν", αντίληψη στην οποία οφείλονται τα χάλια της χώρας.

 

Όμως, δεν πιστεύω ότι λέει αυτό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου