Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τα πολλα πεταλια στο stage!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταλαβα... Ειχα δει μια φορα ενα video στο youtube που εδειχναν τα πεταλια του κιθαριστα των kings of leon που τα ειχε βαλει μεσα σε κατι συρταρια και χρησιμοποιουσε μονο μια πεταλιερα και ενα δυο ακομα αλλα δεν ειχα καταλαβει τι ακριβως εκανε! Ξερω ξεφευγω αλλα ο John Buckland των Coldplay που παιζει σε τετοιο στυλ(αλλα καλυτερα κατα την ταπεινη μου γνωμη) ενω χρησιμοποιει και αυτος πεταλιερα τετοιου τυπου της Tc electronics εχει κανονικα τα πεταλακια του απο διπλα και τα χρησιμοποιει. Φυσιολογικα δεν θα επρεπε και αυτος να εχει ενα τετοιο συστημα με τα συρταρια και ετοιμα preset για να χρησιμοποιει αυτο το εργαλειο?

 

(πο ρε φιλε μερικοι ανθρωποι ειναι πραγματικα κωλοφαρδοι! Ακου εκει 20.000$)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Buckland χρησιμοποιει ενα midi controller/switcher ειδικα φτιαγμενο απο αυτον:

 

http://www.mikehillservices.com/About-Mike-Hill-Services-1-w.asp

 

(το ξερω γιατι γνωρισα τον guitar tech του στο Vintage & Rare στο Λονδινο και του εκανα κανονικη....ανακριση.... ;D)

 

απλα αντι να εχει τα πεταλια σε ρακ τα εχει μπροστα του για να μπορει να τα πειραζει ,δεν χρησιμοποιει πεταλιερα της TC ELECTRONICS αλλα εχει δυο TC Electronic 2290 Delay (και δυο  Line 6 Echo Pro , καθως και ενα Eventide H7600) στο ρακ του...

 

δες εδω φτηνιες... ;D

 

http://www.mikehillservices.com/client-gallery-37-c.asp

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(το ξερω γιατι γνωρισα τον guitar tech του στο Vintage & Rare στο Λονδινο και του εκανα κανονικη....ανακριση.... ;D)

Το φαντάστηκα. Εσύ ειδικά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και του εκανα κανονικη....ανακριση.... ;D)

 

 

sf ερωτηση,αν καποιος ας πουμε εχει πολλα λεφτα και μαλλον παιζει και καλη μουσικη και πουλαει και ακουγεται,πως βρισκει εναν guitar tech?τον προσεγγιζουν εταιρειες,αναζητα ο καλιτεχνης μονος του καποιον,πως δηλαδη στηνεται ο ηχος του,π.χ ο edge ειχε στο μυαλλο του τις ντουλαπες με τα εφφε και τα Midi και τα switch η καποιος του μαθε μυστικα εφοσον τα εσκασε πρωτα..η απλα διαβασε ασχοληθηκε και εβγαλε ηχο μονος του εντελως??

 

το να στησεις ενα κεφαλι μια καμπινα ενα μικροφωνο καποια πεταλακια τριγυρω σου οκ μετα απο λιγα χρονια το κανεις,οταν μπλεκεις με rack ντουλαπες συρταρια switch και λοιπα πως γινεται??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YouTube - Broadcast Yourself

 

Adrian Belew Electronic Guitar Part 2

 

Adrian Belew Electronic Guitar Part 3

 

Ειπε καποιος κατι για πολλα πεταλια?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πρεπει να γραψεις ενα βιβλιο! Σοβαρα τωρα, εχεις ακουσει και εχεις δει τοσα σε τετοια θεματα που θα ηταν ευαγγελιο!

 

2)Δηλαδη αυτος ο τυπος ευθυνεται για τον απιστευτο ηχο του Βuckland?(απο τα πιο ωραια καθαρα που εχω ακουσει)

 

3)Εχει πειραξει και τους ενισχυτες για αυτο ακουγονται τοσο απιστευτα?(δηλαδη οκ twin reverb ειναι, ειναι φυσικο να ακουγονται ωραιοι αλλα οχι και τοσο ωραιοι)

 

4)Τους κακομοιρηδες πεινανε!!

 

Α παντως εγω βρηκα τελικα το boss rv-3 που χρησιμοποιουσε πιο παλια και ειναι απλα τελειο! Απο τα πιο καλα πεταλια και σε λογικη τιμη που ειχαν βγει σε τετοιο στυλ! Το τι εκανα για να το αποκτισω ασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας-ενας... ;D

 

Πρεπει να γραψεις ενα βιβλιο! Σοβαρα τωρα, εχεις ακουσει και εχεις δει τοσα σε τετοια θεματα που θα ηταν ευαγγελιο!

 

μπα τα γραφω εδω μεσα...καλυτερα ειναι... ;D

 

 

2)Δηλαδη αυτος ο τυπος ευθυνεται για τον απιστευτο ηχο του Βuckland?(απο τα πιο ωραια καθαρα που εχω ακουσει)

 

οχι ο ...Buckland ευθυνεται... :)

 

 

3)Εχει πειραξει και τους ενισχυτες για αυτο ακουγονται τοσο απιστευτα?(δηλαδη οκ twin reverb ειναι, ειναι φυσικο να ακουγονται ωραιοι αλλα οχι και τοσο ωραιοι)

 

οχι δεν ειναι twin,Fender Hot Rod Deville 4X10 ειναι (ναι αυτοι....οι...χαλια...κατα πολλους ....guru στα ιντερνετικα φορουμ... ;D),το μονο που τους κανει ειναι να αλλαζει ολα τα πλαστικα input jacks με μεταλλικα,να τους βαζεις JJ λυχνιες  και να τσεκαρει το wiring,πολλες φορες το ενισχυει.

 

αυτο το....τοσο ωραιο που ακους ειναι η ΠΑΡΑΓΩΓΑΡΑ που εχουν βασικα... :)

 

sf ερωτηση,αν καποιος ας πουμε εχει πολλα λεφτα και μαλλον παιζει και καλη μουσικη και πουλαει και ακουγεται,πως βρισκει εναν guitar tech?τον προσεγγιζουν εταιρειες,αναζητα ο καλιτεχνης μονος του καποιον,πως δηλαδη στηνεται ο ηχος του,π.χ ο edge ειχε στο μυαλλο του τις ντουλαπες με τα εφφε και τα Midi και τα switch η καποιος του μαθε μυστικα εφοσον τα εσκασε πρωτα..η απλα διαβασε ασχοληθηκε και εβγαλε ηχο μονος του εντελως??

 

το να στησεις ενα κεφαλι μια καμπινα ενα μικροφωνο καποια πεταλακια τριγυρω σου οκ μετα απο λιγα χρονια το κανεις,οταν μπλεκεις με rack ντουλαπες συρταρια switch και λοιπα πως γινεται??

 

απλα αντι να μελεταει...κλιμακες ο Edge μελεταγε...εφε....guitar tech γινεσαι περνωντας διαφορα σταδια και ξεκινωντας απο απλος roadie....(εδω ο Noel Galagher ηταν guitar tech & roadie... ;D)

 

ολα γινονται με διαβασμα και οπως λες και εσυ ΠΟΛΥ ασχολια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα τετοιο να βρεις την υγεια σου

 

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_octaswitch.htm

το κοίταξα αλλα δεν μου κανει...  :-\ το συγκεκριμενο δουλεύει με DIP switches με τους οποιους επιλεγεις ποσα πεταλια θα αναβουν ταυτοχρονα στο καθε loop..εγω θελω να μπορω να κανω διαφορετικα pressets σε πολλα banks με ένα πεταλι...π.χ. αμα εχω σε μια bank delay,distortion,chorus,και σε μια αλλη bank να εχω παλι ta idia delay,distortion,chorus αλλα αυτη τη φορα με αλλες ρυθμισεις...τι χαρακτιριστικα θα πρεπει να κοιταξω να εχει??

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω! Αλλα αν δεν μπορεις να αλλαξεις τα settings στα πεταλια ποσο μπορει να βοηθησει? (δεν το λεω ειρωνικα απλα δεν ξερω). Εννοω σιγουρα θα διευκολυνει στο να μην χορευεις πανω στην σκηνη αλλα περα απο αυτο δεν μπορει να βοηθησει στο να βελτιωθει ο ηχος η να εχεις διαφορετικα ηχητικα αποτελεσματα απο τα ιδια πεταλια?

 

πχ εχεις ενα οποιοδηποτε delay. Δεν μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις του επιλεγοντας καποιο αλλο preset? Η με reverb ας πουμε? Σωστα?

δεν είναι μαγικό...

αντί να χορεύεις επιλέγεις συνδυασμούς πεταλιών με ένα μόνο πάτημα....

δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τις ρυθμίσεις τους...

χωρίς αυτό απλά θα χόρευες....δεν θα είχες πρόσβαση στις ρυθμίσεις τους...

ε τώρα απλά δεν θα χορεύεις... :P

 

το κοίταξα αλλα δεν μου κανει...  :-\ το συγκεκριμενο δουλεύει με DIP switches με τους οποιους επιλεγεις ποσα πεταλια θα αναβουν ταυτοχρονα στο καθε loop..εγω θελω να μπορω να κανω διαφορετικα pressets σε πολλα banks με ένα πεταλι...π.χ. αμα εχω σε μια bank delay,distortion,chorus,και σε μια αλλη bank να εχω παλι ta idia delay,distortion,chorus αλλα αυτη τη φορα με αλλες ρυθμισεις...τι χαρακτιριστικα θα πρεπει να κοιταξω να εχει??

να πάρεις πολλές φορές το ίδιο πετάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου