Προς το περιεχόμενο

παλαια κομικς ..εσεις ποια διαβάζατε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Διαβάζοντας τις απαντήσεις του ωδειοκώστα αλλά και άλλων μαμούθ  ;D του ΝΟΙΖ, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ, πόσα κοινά έχουμε στη ζωή μας, πόσο μοιάζουμε χωρίς πολλές φορές να το ξέρουμε, πόσα μας κάνουν αδέλφια στη ζωή και τα ξεχνάμε-έστω, κάποιες φορές...να είστε καλά φίλοι μου.

 

προσυπογράφω μέχρι κεραίας...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asterix φανατικά. Ακόμα και τώρα τα ξαναδιαβάζω για 666 φορά. Λουκυ Λουκ μια στις τόσες αν και τα έχω διαβάσει ήδη 500 φορές τα περισσότερα (μου λείπουν δυστυχώς καμιά 20ρια)

Αρκετά (μικρό) μίκυ που ξεφορτώθηκα μαζικά μετά τα 18 και ακόμα με βλαστημάει ο έβρις. Και μετά πολλά σκόρπια Λεονάρντο, Ιζνογκουντ και κανένα μάρβελ που διάβαζε η αδερφή μου αλλά βαριόμουν εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asterix φανατικά. Ακόμα και τώρα τα ξαναδιαβάζω για 666 φορά. Λουκυ Λουκ μια στις τόσες αν και τα έχω διαβάσει ήδη 500 φορές τα περισσότερα (μου λείπουν δυστυχώς καμιά 20ρια)

Αρκετά (μικρό) μίκυ που ξεφορτώθηκα μαζικά μετά τα 18 και ακόμα με βλαστημάει ο έβρις. Και μετά πολλά σκόρπια Λεονάρντο, Ιζνογκουντ και κανένα μάρβελ που διάβαζε η αδερφή μου αλλά βαριόμουν εγώ.

 

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιον λειπουν τευχη ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ ,ΑΣΤΕΡΙΞ ,ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ .αν ενδιαφερεται καποιος πμ.Επισης η εταιρεια Μαμμουθ κομιξ επανεκδιδει κατα καιρους τα λουκυ & αστεριξ .Νομιζω οτι υπαρχει site ,ψαξτε το (εγω τα εχω σχεδον ολα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asterix φανατικά. Ακόμα και τώρα τα ξαναδιαβάζω για 666 φορά. Λουκυ Λουκ μια στις τόσες αν και τα έχω διαβάσει ήδη 500 φορές τα περισσότερα (μου λείπουν δυστυχώς καμιά 20ρια)

 

Να σημειώσω ότι αν και τα Λούκυ Λουκ είναι περισσότερα σε αριθμό, αυτά που δεν είναι με τον Γκοσινί είναι παραπάνω από τα μισά (σε αντίθεση με τον Αστερίκιο νομίζω), και έτσι υπάρχουν πολλά Λούλυ Λουκ που είναι εντελώς ΜΟΥΦΑ...Δεν μιλάω φυσικά για τα πρώτα Λουκυ Λουκ που ο Μόρις τα έκανε μόνος του και τα κείμενα (Aντιμέτωπος με τον Πατ Πόκερ, Η επιστροφή του Τζοε η σκανδάλη) που ήταν άλλωστε πιο μικρές ιστορίες (που φιλοξενούνταν σε εφημερίδες τότε) αλλά τα μεταγενέστερα όπως κάτι Μάρσελ Ντάλτον, Προφήτης και κάτι άλλα μαυρα χάλια...απορώ πως την πάλεψα να τα διαβάσω (α και το τελευταίο Αστερίξ με τον ''μικυ μαους'' ήταν επιεικώς απαραδεκτο..τί απαράδεκτο δηλαδή...αχαρακτήριστο...

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ ο Λούκυ από τον Αστερίκιο..(I love western staff  ;D)

 

Όσον αφορά άλλα κόμιξ, ο Μπλεκ και ο Λοχαγός Μαρκ εντάξει μου άρεσαν (βέβαια οι άγγλοι ήταν πάντα σχεδιασμένοι άσχημοι, μοχθηροί και βλάκες ένω οι Αμερικάνοι ήρωες και κομψοί, ε ήταν λίγο ''πατριωτικό'' κόμικ πως να το κάνουμε  :P )

 

Υπήρχαν κάτι ενδιαφέροντα κόμιξ της marvel,( νομίζω υπάρχουν ακόμα) με ιστορίες του Wolverine αν θυμάμαι καλά που ήταν κάποιος πιο σκληρά από τα κλασσικά της marvel

(α, τώρα που το θυμήθηκα ειδική μνεία στο spiderman, όχι το έγρωμο κόμικ, ένα πιο μικρό και με πολλές σελίδες-ιστορίες που οι σελίδες ήταν εναλλάξ απρόμαυρες-''κοκκινωπές'', σαν το ''περιπέτεια'' του λοχαγού Μαρκ)

 

αλλά το all time classic στα πιο ''σκληρά'' κόμιξ ήταν τα απαντα του κιμμέριου με το βλοσσηρό βλέμμα, του Κοναν του Βάρβαρου  :P

 

Από μεταγενέστερα κόμιξ με super ήρωες, το Spawn  είχε ενδιαφέρουσα πλοκή αρχικά αλλά από μια φάση και μετά με κούρασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιον λειπουν τευχη ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ ,ΑΣΤΕΡΙΞ ,ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ .αν ενδιαφερεται καποιος πμ.Επισης η εταιρεια Μαμμουθ κομιξ επανεκδιδει κατα καιρους τα λουκυ & αστεριξ .Νομιζω οτι υπαρχει site ,ψαξτε το (εγω τα εχω σχεδον ολα )

Γενικά βρίσκονται και στο κέντρο της Αθήνας.

Τα αστεριξ που επανεκδίδονται και αγοράζω (γιατί η συλλογή είναι της αδερφής μου! ) είναι πολύ καλά αν και σε μερικά αντιλήφθηκα κάτι μικρο αλλαγές στη μετάφραση με το χειρότερο για μένα στον αστερίξ Λεγεωνάριο όπου τις ατάκες του Διχτυτέννις (τρίχες στη μύτη, στα χέρια κλπ) τις μετέφραζε πλέον Τριχοφρύδης, Τριχοχέρης κλπ. Ντάξει πλάκα έχει και αυτό αλλά δε μου αρέσει να μου αλλάζουν τα παλιά καλά γνωστά και κλασσικά αστεία.

 

Να σημειώσω ότι αν και τα Λούκυ Λουκ είναι περισσότερα σε αριθμό, αυτά που δεν είναι με τον Γκοσινί είναι παραπάνω από τα μισά (σε αντίθεση με τον Αστερίκιο νομίζω), και έτσι υπάρχουν πολλά Λούλυ Λουκ που είναι εντελώς ΜΟΥΦΑ...Δεν μιλάω φυσικά για τα πρώτα Λουκυ Λουκ που ο Μόρις τα έκανε μόνος του και τα κείμενα (Aντιμέτωπος με τον Πατ Πόκερ, Η επιστροφή του Τζοε η σκανδάλη) που ήταν άλλωστε πιο μικρές ιστορίες (που φιλοξενούνταν σε εφημερίδες τότε) αλλά τα μεταγενέστερα όπως κάτι Μάρσελ Ντάλτον, Προφήτης και κάτι άλλα μαυρα χάλια...απορώ πως την πάλεψα να τα διαβάσω (α και το τελευταίο Αστερίξ με τον ''μικυ μαους'' ήταν επιεικώς απαραδεκτο..τί απαράδεκτο δηλαδή...αχαρακτήριστο...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπλεκ

2. Αγόρι

3. Μανίνα

4. Μίκυ Μάους

 

και μερικές φορές αγόραζα και Κατερίνα γιατί είχε κάτι αφίσες που ήθελα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ φανατικός Λουκυ Λουκ - αστερίξ και ντίσνεη.

 

Ιάσωνα, το "τηγανήτες για τους Ντάλτον" που παρέθεσες, ήταν το πρώτο κόμικ που έπεσε στα χέρια μου!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τα περισσότερα προσυπογράφω και εγώ... Όμως αυτός ήταν η απόλυτη προτίμηση μου (τον διάβαζα στο Aγόρι)...

 

Μάλλον από μικρός είχα ένα θέμα με το... heavy metal  ;D

judge_dredd_wallpaper_01.thumb.jpg.36ce035011ebcb4f374500eead4fb3af.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου