Προς το περιεχόμενο

παλαια κομικς ..εσεις ποια διαβάζατε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αν και σε μερικά αντιλήφθηκα κάτι μικρο αλλαγές στη μετάφραση με το χειρότερο για μένα στον αστερίξ Λεγεωνάριο όπου τις ατάκες του Διχτυτέννις (τρίχες στη μύτη, στα χέρια κλπ) τις μετέφραζε πλέον Τριχοφρύδης, Τριχοχέρης κλπ.

 

Πρώτη μετάφραση του Λεγεωνάριου και της κατοικίας των Θεών είναι μακράν τα πιο χιουμοριστικά κείμενα.

 

Ο δε Ουρανός που τους έπεσε στο κεφάλι δεν αντέχεται. Σε αντίθεση με το αφιέρωμα στον Ουντερζό που τα σπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για τα περισσότερα προσυπογράφω και εγώ... Όμως αυτός ήταν η απόλυτη προτίμηση μου (τον διάβαζα στο Aγόρι)...

 

Μάλλον από μικρός είχα ένα θέμα με το... heavy metal  ;D

Ρε Σαγαπούλη ΜΠΡΑΒΟ βρε θηρίο.

Μόλις μου βρήκες τι μου θύμιζαν οι στολές σας.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε Σαγαπούλη ΜΠΡΑΒΟ βρε θηρίο.

Μόλις μου βρήκες τι μου θύμιζαν οι στολές σας.......

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ουπς δεν το είχα σκεφτεί ποτέ  ;D Είδες τι παθαίνεις άμα την έχεις φάει από μικρός την πετριά... Περνάει στο υποσυνείδητο το θέμα και μετά σου βγαίνει αυθόρμητα...  ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ouatzu4.jpg

 

Αν και δεν είναι κόμικ με την αυστηρή έννοια του όρου, ούτε τόοοοοοοσο παλιό. Nevertheless, RESPECT.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα κλασσικά που αναφέρθηκαν (Μπλεκ, Αγόρι, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Σπάιντερμαν και εκατοντάδες Μίκυ Μάους) και τον Μικρό Ήρωα που αν και άσχετο με το θρεντ (ως μη κόμικ) καταβρόχθιζα, θυμήθηκα με νοσταλγία ετούτο (mid 80s στην Ελλάδα):

 

1.jpg

 

Ένας συνφορουμίτης το επεσήμανε κάτι σελίδες πριν αλλά πέρασε στο ντούκου. Για λεπτομέρειες: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?374-Camelot-3000-Star-Comics

Πολύ ωραίο και μια από τις παλιότερές μου αναμνήσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Όλα καλά και ωραία...  ,απο τον Μagnus στον  Pratt (hugo) ,τον βρώμο  Philippe Vuillemin και τον τεράστιο (μεγάλη αδυναμία) Francois Schuiten

 

ένα όμως  θα είναι για πάντα το αγαπημένο μου

334872

 

 

τα δυο  μέρες οργής  απλά για μένα είναι τα πιο επιδραστικά

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου