Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση booster για καθαρά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Αν κ έχει συζητηθέι το θέμα κ εχουν γραφτεί πολλά θα ήθελα μερικές προτάσεις για booster..O λόγος που το χρειάζομαι είναι όχι για τα σολο σε distortion καταστάσεις καθώς για αυτο διαθέτω το fat foot και έχει booster που με βγάζει μπροστά στα solo.To θέλω το booster για να δυναμώνω όταν παιζω καθαρά και συγκεκριμένα στην θέση 2 κ 4 (εχω μια στρατ με  πενταθεσιο διακοπτη και απο μαγνήτες τον hot rails πισω τον vintage rails στη μεση κ το cool rails μπροστα)

Στις επιλογές μου ειναι το Boomster του Jam,το Vyagra booster και το Νιck greer sonic boost..Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε?(true bypass εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το budget σου δύναται να ανεβεί λίγο, άκου οπωσδήποτε και το xotic rc booster, είναι ιδανικό για την δουλειά που το θέλεις :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πρότεινα το carl martin hydra boost, από τα πιο μη παρεμβατικά booster που έχω δοκιμάσει.

http://carlmartin.com/product%20hydra%20boost.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει εντελώς καθαρό booster. Αλλά προσθέτουν λίγο top end, αλλά κομπρεσσάρουν ή τετραγωνίζουν λίγο τα πρίμα κ.λ.π.

 

Το πιο διαφανές αυτή τη στιγμή θεωρείται το Timmy του Paul Cochrane. Προσωπικά όμως θα σου πρότεινα να ακούσεις για τη δουλειά που το θές και τον κομπρέσσορα του Keeley και το SHO του ZVex (κλώνους του SHO βρίσκεις και πάμφθηνους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το budget σου δύναται να ανεβεί λίγο, άκου οπωσδήποτε και το xotic rc booster, είναι ιδανικό για την δουλειά που το θέλεις :).

Ειδικά με το tweak του Scott Henderson! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει εντελώς καθαρό booster. Αλλά προσθέτουν λίγο top end, αλλά κομπρεσσάρουν ή τετραγωνίζουν λίγο τα πρίμα κ.λ.π.

συνιθως ναι αλλα υπαρχουν εξαιρεσεις...εχω το CAE τις MXR το οποίο περα απο καταπληκτικο πεταλι μια απο τις χαρακτιριστικες του ιδιοτιτες που το κατατασεις εξαιρετικο ειναι οτι ειναι εντελως ουδετερο!Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε καποιον που θελει να κρατησει τον ηχο του απαραλακτο!

Προσωπικά όμως θα σου πρότεινα να ακούσεις για τη δουλειά που το θές και τον κομπρέσσορα του Keeley και το SHO του ZVex (κλώνους του SHO βρίσκεις και πάμφθηνους). 
Νομιζω πως ο OP ηταν ξεκαθαρος..δεν ζητισε κομπρεσορα...ζηταει ενα clean booster που θα του ανεβάσει το volume ωστε να παρει εξτρα db για να βγει μπροστα στα σολο του...Ας τον καθοδηγησουμε σωστα πανω σε αυτο που θελει.Οριστε δες φιλε OP τα reviews http://www.harmonycentral.com/products/4074 και εδω ειναι και η τιμη του στο thomann...για εμενα (και για πολλους) το καλυτερο clean boost της αγορας και η τιμη του τρομερα χαμηλη για την ποιοτητα του. http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm

 

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντυπωση οτι το Carl martin δεν ειναι true bypass....

 

ε,και?

 

δοξα τω θεω το μισο...ροκ με μη tbp πεταλια γραφτηκε (και συνεχιζει να γραφεται)...και μια χαρα ακουγεται...

 

anyway για τη δουλεια που θελεις παρε αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys για τις προτάσεις..Θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω κ να κρατήσω αυτο που μου κολλάει καλύτερα..! Η γνώμη σας για τα booster του RAT? (Έλληνας που φτιάχνει custom πεταλάκια)Έχει παίξει κανείς σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Νομιζω πως ο OP ηταν ξεκαθαρος..δεν ζητισε κομπρεσορα...ζηταει ενα clean booster που θα του ανεβάσει το volume ωστε να παρει εξτρα db για να βγει μπροστα στα σολο του...Ας τον καθοδηγησουμε σωστα πανω σε αυτο που θελει.

 

Ναι παρ' όλα αυτά έχω δει πολλές φορές να προτείνονται ως clean boosters πετάλια τα οποία έχουν πολύ compression και μάλιστα πολύ κακής ποιότητας κατά τη γνώμη μου (π.χ το RC Booster εμφανίζεται σε κάθε παρόμοιο thread). Επίσης ο OP δεν ζήτησε να να βγαίνει μπροστά στα solo του

O λόγος που το χρειάζομαι είναι όχι για τα σολο σε distortion καταστάσεις καθώς για αυτο διαθέτω το fat foot και έχει booster που με βγάζει μπροστά στα solo.To θέλω το booster για να δυναμώνω όταν παιζω καθαρά

ζητάει κάτι που θα του ανεβάζει μόνο τα καθάρα parts. Εκεί ένας καλός κομπρεσσορας κάνει θαυμάσια δουλειά και μάλιστα κάτι μοντέρνο όπως οι κομπρεσσορες της Diamond δεν χρωματίζει καθόλου έντονα. Είναι θα έλεγα πολύ πιο διάφανοι σαν πετάλια από πολλά "καθαρά" boosters.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου