Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει νομοθέσια σχετικά με την ένταση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παμε καλα μωρε; Ενταξει και εγω συμφωνω οτι πρεπει πρωτα να σκεφτομαστε να μην ενοχλουμε παρα τι μπορει να παθουμε αν ενοχλησουμε αλλα αν το παμε ετσι αν δωσεις και μερικα παραπανω μπορουν να τον σκοτωσουν κιολας για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα κανει τα ιδια οταν γινει καλα!!

 

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι έγραψα.

 

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει την ιδέα της νομιμότητας, πρέπει να θυμάται ότι ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει την ιδέα της νομιμότητας (σου θυμίζω τον Μπάγιεβιτς που δε ζήταγε συγνώμην για το ότι είχε χειροδικήσει, και προτίμησε να πληρώσει το πρόστιμο που προβλέπει ο νόμος).

 

Αν είμαστε άνθρωποι, δεν αφήνουμε τα πράγματα να φτάσουν εκεί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, αλλά όπως προκύπτει από την τελευταία φράση σου, νομίζεις ότι εξαρτάται από τα γούστα σου και την καλωσύνη σου το τι θα κάνεις. Σου λένε λοιπόν, ότι οι πολυκατοικίες (και οι δήμοι, και οι πόλεις, και οι γειτονιές) διέπονται από γραμμένους και άγραφους κανόνες τους οποίους δεν μπορείς να παραβιάσεις.

 

 

Γι'αυτό στο σπίτι έχω 15w ενισχυτή και στο προβάδικο τον 250αρι.

Γι'αυτό στο πρώτο post μου έδωσα και μερικές ιδέες για ηχομόνωση.

Με το συγκρότημα μου έχουμε φτάσει να παίζουμε σε κανονικές εντάσεις και να μην ακούγεται τίποτα έξω. Ακόμα κι έτσι όμως μπορεί κάποιος να παραπονεθεί γιατί είναι ή στραβόξυλο ή ο Ζούπερμαν και ακούει τα πάντα και παντού.

Δυστυχώς τα τύμπανα είναι αυτά που μας αναγκάζουν να παίζουμε δυνατά, αλλά κάνουμε τα πάντα για να τα "συμμαζέψουμε".

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις την εντύπωση πως όταν εσύ κάνεις εξάσκηση στα rudiments ή δεν ξέρω τι, ο γείτονας αυτό που ακούει πρέπει να το θεωρεί "μουσική";

 

κοίτα φίλε, ο ΟΡ, με το όργανο που έχει επιλέξει να παίζει, ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλεί

 

και δεν θέλει να παίζει "μια φορά τουλάχιστον στη ζωή του", αλλά ΚΑΘΕ μέρα, επί ΜΙΑΜΙΣΗ ώρα

 

κατάλαβες;

 

ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλει???? Ε τότε να τα απαγορέψουμε τα ντραμς τελείως! Εμένα με ενοχλουν ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ το κλαρίνο, ορισμένα περίεργα κουρδίσματα στην κιθάρα, και όταν ο γείτονας κάνει εξάσκηση σε ντο δίεση πεντατονική! Πόσες φορές στη ζωή του δικαιούται να παίξει κάποιος όργανο που ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλεί? Δεν καταλαβαίνω και γιατί να παίζει λογικός άνθρωπός όργανο που ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλεί, προφανώς όλοι οι ντράμερ είναι αντικοινωνικά άτομα που έχουν ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ σκοπό τους να ενοχλουν τον καλό κόσμο. Ας μην περνάμε στα όρια της γελοιότητας. Άλλο το να τα βρίσκουμε στο θόρυβο σαν άνθρωποι και άλλο η παράνοια... μάλλον κάποιος έχει γείτονα ντράμερ και το κρατούσε πολλά χρόνια μέσα του!  Στη γειτονιά μου ακούγονται και ντραμς που όπως είπαμε είναι ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλητικό όργανο, και άλλα πιο επιτρεπόμενα όπως κιθάρα και πιάνο. Επίσης ακούγονται κατα καιρούς διάφορα εργαλεία καθώς και οι σχετικές μουσικές όταν χωρίζει κάποιο λυκειόπαιδο. Αστυνομία φωνάζουν περίπου μία φορά στα πέντε χρόνια, και αυτό είναι μόνο για κάποιο γλέντι που παρατράβηξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρυ αλλά δεν γίνεται να παίζεις ακουστικά ντραμς σε πολυκατοικία, τελεία. (εκτός αν είναι άδεια...). Δεν έχει να κάνει με τη νομιμότητα, έχει να κάνει με τους στοιχειώδεις κανόνες κοινωνικής (και τελικά ανθρώπινης) συμπεριφοράς. Λύσεις υπάρχουν. Το να έχεις χεσμένους τους άλλους γιατί έτσι γουστάρεις δεν είναι μία από αυτές.

 

Σημειωτέον, κι εγώ (όπως και χιλιάδες άλλοι) έχω περάσει την πίκρα του "μένω-σε-διαμέρισμα-άρα-πώς-σκατά-θα-μελετήσω;" για πολλά χρόνια.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα τραβάει, αντί να ηθικολογούμε, καλό θα είναι να βοηθάμε τον OP στο ερώτημα που έβαλε. Αν θέλει να ενοχλεί, δικό του καπέλο, αλλά ο άνθρωπος ζήτησε δύο πράγματα. Την νομοθεσία που πιστεύω ότι καλύψαμε και προτάσεις για ηχομόνωση. Πείτε κάτι πάνω σε αυτό, βάλτε τα αντίστοιχα links από παρόμοια θέματα, γενικά βοηθήστε και τον OP να βγάλει μια άκρη.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πάρα πολλά μουσικά όργανα δε γίνεται να παίζεις κανονικά, όπως πρέπει να παίζεται το όργανο σε πολυκατοικία, για αυτό και εμείς που παίζουμε κάνουμε ένα σωρό συμβιβασμούς στον ήχο. Από εκεί και πέρα οποιοσδήποτε μπορεί να ισχυριστεί ότι και ο παραμικρός ήχος που ακούγεται τον ενοχλεί - η νομοθεσία υπάρχει για να βάζει ένα όριο και να καλύπτει τόσο το γείτονα όσο και τον ίδιο το μουσικό. Νομίζω όλοι έχουμε περάσει λίγο-πολύ από αυτή τη φάση. Σχεδόν πάντα επικρατεί η λογική, τώρα παράξενοι υπάρχουν (και γείτονες και μουσικοί) αλλά ευτυχώς είναι λίγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

guys, το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ σοβαρό για να γίνοντε υπεραπλουστεύσεις....και καλώς ή κακώς δεν αρκεί η ύπαρξη και η τήρηση της αντίστοιχης νομοθεσίας. Πολύ απλά γιατί στα πλαίσια της κοινωνίας και της (ασφυκτικής πολλές φορές) συνύπαρξης πρέπει πρώτα απ'όλα να επικρατεί ο στοιχειώδης αλληλοσεβασμός ανάμεσα στις (διαφορετικές πολλές φορές) ανάγκες μας.

 

Οι ώρες κοινής ησυχίας και η διατήρηση συγκεκριμένων εντάσεων δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα αν δεν συμβαδίζουν με τις συγκεκριμένες κάθε φορά ανάγκες......για παράδειγμα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για τον γείτονα μου που δουλέυει νυχτοφύλακας ότι εγώ μπορώ να του σπάω "νόμιμα" τα νέυρα....

 

έχω πολυετή πείρα από αυτού του είδους τις διαμάχες (ως μουσικός και ακροατής....ως επαγγελματίας κατάλαβα από πολύ νωρίς που τελειώνουν τα δικαιώματα μου και που αρχίζουν οι υποχρεώσεις μου) , στο 99% των περιπτώσεων από την πλευρά αυτού που ενοχλούσε, και με κάθε ειλικρίνεια δηλώνω πως στο σύνολο των περιπτώσεων είχα άδικο....πολύ απλά γιατί δεν λάμβανα υπ'όψη το πιο απλό απ'όλα....ότι εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα βρισκόμουν και από την απέναντι όχθη....και μόνο τότε συνειδητοποιείς πραγματικά την ουσία αλλά και το μέγεθος του προβλήματος που μπορεί να δημιουργείται όταν κάποιος απλά υπερβαίνει (ακόμη και νόμιμα....δεν έχει τελικά σημασία) τα άγραφα αλλά εντελώς ξεκάθαρα όρια της καλής γειτονίας....

 

Είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα και μάλιστα με πολύ σοβαρές προεκτάσεις όχι μόνο λόγω των προβλημάτων που μπορεί να δημιουργεί στις ανθρώπινες σχέσεις αλλά και πρωτίστως γιατί αποτελεί και ένα μείζον θέμα σχετικά με την ψυχική υγεία του σύγχρονου κάτοικου μιας μεγαλούπολης.

 

Από εκεί και πέρα τα πράγματα μπορούν και πρέπει να είναι απλά.....φροντίζεις να κάνεις το παν γιαν μην ενοχλείς αλλά και αντίστοιχα να μην ενοχλείσαι όταν δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά....

 

Και μην ξεχνάτε ότι στις περισσότερες αυτών των περιπτώσεων οι παρεξηγήσεις και οι καυγάδες είναι προιόν έλειψης επικοινωνίας και όχι αποτέλεσμα του ίδιου του προβλήματος.

 

Φυσικά και υπάρχουν (και θα συνεχίσουν να υπάρχουν) ακραίες και ανίατες περιπτώσεις και από τις 2 "αντιμαχόμενες" πλευρές (και φυσικό είναι αν σκεφτείς και τα ποσοστά ηλιθιότητας στις σύγχρονες κοινωνίες) αλλά θέλω να πιστεύω πως αποτελούν τελικά την ελάχιστη εξαίρεση στον κανόνα.

 

bottom line......μάθετε να συζητάτε με αλληλοσεβασμό στις ανάγκες και στις ιδιαιτερότητες του καθένα από εμάς.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλει???? Ε τότε να τα απαγορέψουμε τα ντραμς τελείως! Εμένα με ενοχλουν ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ το κλαρίνο, ορισμένα περίεργα κουρδίσματα στην κιθάρα, και όταν ο γείτονας κάνει εξάσκηση σε ντο δίεση πεντατονική! Πόσες φορές στη ζωή του δικαιούται να παίξει κάποιος όργανο που ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλεί? Δεν καταλαβαίνω και γιατί να παίζει λογικός άνθρωπός όργανο που ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλεί, προφανώς όλοι οι ντράμερ είναι αντικοινωνικά άτομα που έχουν ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ σκοπό τους να ενοχλουν τον καλό κόσμο. Ας μην περνάμε στα όρια της γελοιότητας. Άλλο το να τα βρίσκουμε στο θόρυβο σαν άνθρωποι και άλλο η παράνοια...

Βασικα δεν εχεις δικιο γιατι τα drums δεν ειναι θορυβος...οποτε εξ ορισμου ναι ενοχλουνε...τα drums παραγουν κροτο(τα ταμπουρα βασικα,για πιατινια δεν ειμαι σιγουρος) το οποιο δεν εμπιπτει στα 3 ειδη των θορυβων...Εξαλου για αυτο πολλες φορες ειναι χαζο να γραφουμε αξιες για ταμπουρο...δεν υφισταται αυτο...

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας!!!Καλημερα!!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχεις δικιο γιατι τα drums δεν ειναι θορυβος...οποτε εξ ορισμου ναι ενοχλουνε...τα drums παραγουν κροτο(τα ταμπουρα βασικα,για πιατινια δεν ειμαι σιγουρος) το οποιο δεν εμπιπτει στα 3 ειδη των θορυβων...Εξαλου για αυτο πολλες φορες ειναι χαζο να γραφουμε αξιες για ταμπουρο...δεν υφισταται αυτο...

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας!!!Καλημερα!!!!

 

Νομίζω το υπεραναλύουμε το θέμα :). Ούτε ντράμς θέλω να παίζουν πάνω από το κεφάλι μου όταν κοιμάμαι, ούτε βιολί - που είναι μεν μελωδικότατο αλλά με το "κατάλληλο" παίξιμο είναι ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ™ πιο ενοχλητικό από ντράμς. Δεν είναι το όργανο και ο τύπος της κυματομορφής το πρόβλημα, ούτε τα μουσικά μας γούστα, ούτε ότι ο καλός ντράμερ μας αρέσει και ο κουλός ενοχλεί. Είναι θέμα λογικής αντιμετώπισης και συμβιβασμών και απο τις δύο μεριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου