Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει νομοθέσια σχετικά με την ένταση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενώ οι ντράμερ που ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ ενοχλούν ό,τι μουσική και να παιζουν είναι απλώς κακοί άνθρωποι (αλλιώς γιατί να παίζουν)? Ωραία μας τα λες! Προσωπικά υποψιάζομαι άσχημη εμπειρία με τα ντραμς σε μικρή ηλικία...

 

ό,τι θες κατάλαβες, και ό,τι θέλεις λες

 

αν δεν θες να πάρεις το μήνυμα που σου μεταφέρουν όλοι στο τόπικ, δεν θα το πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι αρχιτέκτονες έφτιαχναν τη πτυχιακή τους, σχεδίαζαν βίλες με πισίνες και κολώνες Ιωνικού ρυθμού πεσμένες στο γρασίδι.

Οι περισσότεροι απο αυτούς, αφού πήραν το πτυχίο, σχεδίασαν τετράγωνα τσιμεντένια κουτάκια που μέσα τους έχεις τη καταπληκτική δυνατότητα να ακούς το καζανάκι του διπλανού.

 

Το θέμα της ηχομόνωσης πέρασε απαρατήρητο ενώ έπρεπε να είχε διευθετηθεί απο τον οικοδομικό οργασμό του '80. Οι συνέπειες δεν ήταν αρκετά ορατές τότε, τώρα είναι...

 

Φτιάξε ενα χώρο στο σπίτι να κάνεις τη τρέλα σου και μην δίνεις δικαίωμα σε κανέναν.

 

Άσε που το θέμα έχει και ψυχοφυσικές διαστάσεις, μιας και π.χ ο καθημερινός θόρυβος της πόλης έχει ενσωματωθεί στους περισσότερους και έτσι τα αμάξια "δεν ακούγονται" αλλά με μια νότα πιάνου σε αυτά τα db θα βγαίνανε όλοι στα μπαλκόνια να δούνε ...ποιός κάνει τόση φασαρία.  :P

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

"Αν ο γείτονας σου σε ενοχλεί με τη μουσική φασαρία του ως τη μια τη νύχτα,(λέμε τώρα)

τηλεφώνησε του στις τέσσερις και πες του πόσο πολύ σου άρεσε" ;D ;D ;D

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που το θέμα έχει και ψυχοφυσικές διαστάσεις, μιας και π.χ ο καθημερινός θόρυβος της πόλης έχει ενσωματωθεί στους περισσότερους και έτσι τα αμάξια "δεν ακούγονται" αλλά με μια νότα πιάνου σε αυτά τα db θα βγαίνανε όλοι στα μπαλκόνια να δούνε ...ποιός κάνει τόση φασαρία.  :P

 

Κάνεις λάθος σε αυτό. Υπάρχουν ακόμη περιοχές της πόλης (πάρα πολλές) που ο θόρυβος είναι λίγος. Επίσης, διευκρινίζω ότι μου αρέσει να ακούω μουσικούς να μελετούν, με τα λάθη τους και ολα. Όμως, αυτό δεν συμπεριλαμβάνει τους ντράμερ, διότι - όπως έχει σκιστεί να λέει ο άνθρωπος, αλλά κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε - κάνουν διαολεμένο θόρυβο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω κ την δικη μου ιστορια..σε πολυκατοικια ειμαι. οταν αγορασα το σετ μου το οποιο κ ηταν ακουστικο μιλησα με ολους τους γειτονες ρωτησα ποιες ωρες δεν εχουν προβλημα για να ακουνε ΠΟΛΥ θορυβο κ αφου εδειξα τι ακριβως ειναι πολυς θορυβος βρηκαμε μια λυση η οποια βολεψε κ εμενα κ εκεινους.

 

πρεπει να υπαρχει παντα θεληση για να βρεθει μια λυση...κ παντα θα γινουν υποχωρησεις.

με λιγα λογια αν εισαι τυχερος με τους γειτονες ολα καλα...αν παλι οχι....ατυχια ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι θες κατάλαβες, και ό,τι θέλεις λες

 

αν δεν θες να πάρεις το μήνυμα που σου μεταφέρουν όλοι στο τόπικ, δεν θα το πάρεις

 

Το μήνυμα που μεταφέρουμε όλοι στο τόπικ είναι λογική και ευαισθησία για όλους, ναι ακόμα και τους ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ μισητούς υποχθόνιους ντράμερ!! Δεν ξέρω, μπορεί για κάποιο λόγο να μην το ακούς και αυτό, αφού από όλα τα μουσικά όργανα αποφάσισες ότι τα ντραμς είναι ενοχλητικά από τη φύση τους ενώ κιθάρες, τρομπέτες και βιολιά σε πολυκατοικία βαράνε ελέυθερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα που μεταφέρουμε όλοι στο τόπικ είναι λογική και ευαισθησία για όλους, ναι ακόμα και τους ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ μισητούς υποχθόνιους ντράμερ!! Δεν ξέρω, μπορεί για κάποιο λόγο να μην το ακούς και αυτό, αφού από όλα τα μουσικά όργανα αποφάσισες ότι τα ντραμς είναι ενοχλητικά από τη φύση τους ενώ κιθάρες, τρομπέτες και βιολιά σε πολυκατοικία βαράνε ελέυθερα...

 

όπως είπα και παραπάνω, Ο,ΤΙ θες σε βολεύει καταλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα drums παραγουν κροτο(τα ταμπουρα βασικα,για πιατινια δεν ειμαι σιγουρος) το οποιο δεν εμπιπτει στα 3 ειδη των θορυβων...Εξαλου για αυτο πολλες φορες ειναι χαζο να γραφουμε αξιες για ταμπουρο...δεν υφισταται αυτο...

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας!!!Καλημερα!!!!

 

Αυτή η πληροφορία είναι όντως άχρηστη, γιατί είναι λανθασμένη.

Αν εννοείς ως τρία είδη θορύβων τους λευκό, ροζ και καφέ, σου θυμίζω οτι αυτοί δεν είναι οι μόνοι θόρυβοι, απλά χρησιμοποιούνται για ακουστικές μετρήσεις επειδή βολεύει η φύση τους για την εξαγωγή συμπερασμάτων.

 

Θόρυβος είναι ο οποιοσδήποτε απεριοδικός ήχος και βέβαια, ο κρότος είναι και παραείναι θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου