Προς το περιεχόμενο

Ποια 2x12 καμπινα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@ KostasP ώραια η επιλογή της Tube Town. Nα σου πώ ότι παρόλο που έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα την είχα ξεχάσει...

 

@ Vassilis-7- Απλά θυμίζω ότι πρόκειται για birch plywood (δηλαδή κόντρα πλακέ, δηλαδή πεπιεσμένες με κολλα φλίδες ξύλου. Σιγά τη  διαφορά με τον πολτό του MDF δηλαδή...).

 

Αν θες να πάρεις τη γνώμη σαν γιος ξυλουργού με κάποιες δεκαετίες μέσα στα ξύλα είναι η εξής: Ηχητική συμπεριφορά και των δύο είναι ουδέτερη, και τα δύο όμως είναι πολύ ανθεκτικά, δεν στραβώνουν κ.λ.π.

 

@ metalmike. Συγγνώμη για τις απαντήσεις μου σε αυτά που εσυ έχεις γράψει πέντε posts πιο πάνω. Και με όλο τον σεβασμό στις διάφορες γνώμες, επειδή ακόμα δεν διάβασα κάπου ότι η φθηνοκαμπίνα της Harley Benton με τα ρετάλια είχε κάποιο πρόβλημα θα μου επιτρέψεις να μη δεχτώ ούτε αυτό που λες, για τα άλλα παληκάρια που προτείνουν τη Marshall για τους λόγους που εξήγησα ήδη στα προηγούμενα post μου στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ metalmike. Συγγνώμη για τις απαντήσεις μου σε αυτά που εσυ έχεις γράψει πέντε posts πιο πάνω.

 

Αν δε μπορεις να διαβαζεις σωστα αυτα που γραφω και δεν θυμασαι αυτα που εχω πραγματικα γραψει τοτε μην απαντας καν γιατι εκτιθεσαι και παραπληροφορεις αυτους που διαβαζουν το thread και λες πως εχω γραψει πραγματα που δεν εχω γραψει ΠΟΤΕ. Aλλα ξεχασα, εισαι γιος ξυλουργου...

 

14773b2971c73b-43.-Pinocchio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια 2*12 προτινετε για τον marshall jvm205h? για μεταλοκαταστασεις κυριως! χρηματα περιπου 400-500 το πολυ!

 

Καλησπέρα φίλε john 52 ,

 

Aρκετά σοβαρή αγορά (στα 450 ευρώ νομίζω) είναι η B52 2x12 τα specs θα τα δεις εδώ : http://www.b-52stealthseries.com/ST212S.html

 

Η εν λόγω καμπίνα βρίσκεται Θεμιστοκλέους 54 Εξάρχεια , 210-3615540 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σ αρεσουν οι μεταλλοκαταστασεις πιθανον να σου αρεσουν περισσοτερο τα G12T-75 μεγαφωνα παρα τα vintage30.

Θα ελεγα οτι μια 1936 θα ηταν μια χαρα για αυτο.

Εγω εδω και πολλα χρονια εχω 2 τεμαχια 1922 που ειναι το μικρο της αδερφακι και παρολο που δεν ξερω αν ειναι φτιαγμενες απο ξυλο γεροπλατανου του αμαζονιου ή απο συμπιεσμενες μασημενες τσιχλες,και στιβαροτατες και ανθεκτικοτατες ειναι με πολλεεεεες μετακινησεις στο ενεργητικο τους,και δεν τριζουν-χρωματιζουν-βαφουν και οτι αλλο μπορουν να κανουν καποια ηχεια.

Και τωρα παρολο που τα γουστα μου με πηγανε σε μια 1960ΑV με vintage μεγαφωνα,τις κραταω γιατι σιγουρα καπου θα ξαναχρησιμευσουν ειτε σε εμενα ειτε σε καποιον φιλο.

Αυτα περι των "μετριοκακων" καμπινων της Marshall συμφωνα με τους ειδικους καμπινολογους. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Οποιαδήποτε επιλογή αγοράς καμπίνας κάνεις φίλε john52 άκου την πρώτα μαζί με τον ενισχυτή σου και μετά κάνε το βήμα . Κατά την γνώμη μου δεν ακούγονται ωραία όλα τα κεφάλια σε όλες τις καμπίνες .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι ειπαν απο κατι και ευχαριστω! αλλα ειμαστε ισοπαλια με 15 τερματα! θα τρελαθω! γιαυτο θελω αν καποιος εχει τον marshall jvm να μου πει. παντως ξαναευχαριστω ολους!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σε βεβαιωσω οτι οι Harley Benton με τα Vintage 30 ακουγονται και βαρυτερες και πιο παχεις και πιο δυνατες απο τις  Marshall 1922 με τα G12T-75, και το ξερω απο πρωτο χερι, καθως εχω απο ενα ζευγαρι απο το καθε μοντελο......Ο λογος της διαφορας τους ειναι απλος:Τα Vintage 30, παρα το γεγονος οτι ειναι 15 watts λιγοτερα σε ισχυ, εχουν 100 db's spl, ενω τα  G12T-75 εχουν 97 db's, και οι καμπινες της Βenton ειναι μεγαλυτερες σε διαστασεις, οποτε τα λιτρα τους κανουν την διαφορα στο βαρος και το παχος του ηχου......Τωρα οσον αφορα το ηχοχρωμα των μεγαφωνων, λαβε υπ'οψιν το εξης:Ο διασημοτερος χρηστης των G12T-75 ειναι ο Malmsteen, ενω ο καταλογος χρηστων των Vintage 30 ειναι πολυ μακρυς.......Mustaine, Slash, Doug Scarratt(Saxon), Erik Turner(Warrant), Glenn Tipton, Kerry King........Το σιγουρο ειναι οτι και τα δυο μοντελα ειναι αυτο που λεμε roadworthy!!!!!!Σκυλια μοναχα!!!!Η καλυτερη, ισως, λυση θα ηταν το καινουριο μοντελο της Marshall, το 1936V με ιδιες διαστασεις με της Harley Benton και με Vintage 30, αλλα αυτο εξαρταται απο την τσεπη σου, καθοτι η τιμη τους ειναι 461 ευρω στο Thomann, οταν της Harley Benton ειναι 199!!!!!!Και, εν κατακλειδι, το καλυτερο που μπορεις να κανεις, ειναι να τις ακουσεις με τον ενισχυτη σου, οπως, πολυ σωστα, σου προτεινε ο BSolution........................

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τωρα οσον αφορα το ηχοχρωμα των μεγαφωνων, λαβε υπ'οψιν το εξης:Ο διασημοτερος χρηστης των G12T-75 ειναι ο Malmsteen,.....

 

 

Ενω πχ ο ANGUS YOUNG των AC DC ή ο Adrian Smith των Maiden ή ακομη και ο Clapton ειναι ασημοι μπροστα στον τιτατοτεραστιο Malmsteen.... (και η λιστα ειναι τεραστια για τους χρηστες-εστω και κατα καποιες περιοδους- των G12T-75)...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Οποιαδήποτε επιλογή αγοράς καμπίνας κάνεις φίλε john52 άκου την πρώτα μαζί με τον ενισχυτή σου και μετά κάνε το βήμα .

 

 

Κατσε γιατι ακομα δεν τον εχει παρει για να την δοκιμασει. Μαλλον θα ειναι ο marshall jvm205h

Ασε που δεν ξερω αν υπαρχουν εδω στην Ελλαδα ολες αυτες που ειπατε για να τις δοκιμασει οταν με το καλο...

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή εδώ και 1,5 χρόνο χρησιμοποιώ καμπίνα Tube-Town και είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμένος, όπως σου πρότειναν και τα παιδιά πιο πάνω έτσι θα σου έλεγα και 'γω να σκεφτείς σοβαρά αυτήν εδώ

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3099_TTC-212-REX-Pro.html

 

με Eminence Governor & Wizard mixed ή Celestion v30 & G12h

 

Εναλλακτικά, αν θες να γλιτώσεις 6kg από το συνολικό βάρος κοίτα Eminence Tonkerlite και Jensen Neo & Tornado

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου