Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Boss GT-8 στο FX-Loop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello everyone

 

Έκανα την εξής συνδεσμολογία: Kιθάρα->ενισχυτής, Return ενισχυτή-> output πεταλιέρας και Send ενισχυτή-> input πεταλιέρας. Με αυτόν τον τρόπο διατηρώ τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή μου, σωστά?

 

Λοιπόν, έφτιαξα μερικά patches με τα εφέ που με ενδιαφέρουν (delay, chorus, slicer κ.τ.λ.), απενεργοποίησα τα pre-amp τους, και θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ή είχαν ασχοληθεί με την GT, ποιά άλλα ''κουμπάκια'' να ενεργοποιήσω, ώστε να έχω βέλτιστο αποτέλεσμα. Στη μέση και αριστερά της πεταλιέρας, υπάρχουν τα κουμπιά COMP, EQ, WAH, LOOP, FX-1, AMP CTL, FX-2, MASTER. Eντάξει με τα fx-1,2 επιλέγω και παραμετροποιώ τα εφέ που θέλω...wah δεν θέλω...EQ υποθέτω πρέπει να παραμείνει σβηστό, αφού δεν θέλουμε να συνεισφέρει σε κάτι άλλο η πεταλιέρα πέρα των εφέ. Τα COMP και LOOP σε τί χρησιμεύουν?

 

Επίσης, ποιές εντάσεις πρέπει να διατηρήσω, τόσο στο master level των patches όσο και στο γενικό level της πεταλιέρας (αυτό που είναι δίπλα στο output) ώστε το σήμα που θα δίνει η GT στο FX-LOOP του ενισχυτή να μην αλλάζει τον χαρακτήρα του ενισχυτή? (γιατί φαντάζομαι ότι αν έχεις χαμηλά το μαστερ του ενισχυτή και φουλ το μαστερ της πεταλιέρας όσο να'ναι θα ''χάσεις'' κάπως από τον ήχο σε σχέση με το αν κάνεις το αντίστροφο...σωστά  ???)

 

Ελπίζω να εγινα κατανοητός...ακούω λοιπόν τις συμβουλές σας!  8)

 

υ.γ. Για output select, επέλεξα ''Combo Return''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επαναφέρω το λίγο το θέμα γιατί συνεχίζω τους πειραματισμούς μου πάνω στην ''ξεχασμένη'' μου GT-8....

 

Όπως είπα και πριν έκανα το εξής

 

Έκανα την εξής συνδεσμολογία: Kιθάρα->ενισχυτής, Return ενισχυτή-> output πεταλιέρας και Send ενισχυτή-> input πεταλιέρας. Με αυτόν τον τρόπο διατηρώ τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή μου, σωστά?

 

Το δοκίμασα σε πρόβες και σε live και μου φάνηκε ΟΚ. Είχα τον ήχο του ενισχυτή μου, + κάποια effects (pedal bend, chorus, delay) που τα ανεργοποιούσα όποτε ήθελα.

 

Σήμερα έκανα την περίφημη 4 cable μέθοδο. Την πρώτη φορά που το έκανα, είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω το κουμπί ''Loop'' της πεταλιέρας, και έτσι ''νέκρωσαν'' τα knobs του ενισχυτή. Νόμιζα ότι αυτό ήταν φυσικό και ότι το preamp του ενισχυτή καταργείται με αυτή τη μέθοδο. Μετά κατάλαβα πως δεν είναι έτσι, αφού ενεργοποιώντας το κουμπί ''Loop'' της πεταλιέρας είχα πρόσβαση και στον ενισχυτή. Βέβαια, όταν θες να χρησιμοποιήσεις το γκάζι του ενισχυτή και απενεργοποιείς τo preamp της πεταλιέρας έχεις τεράστια πτώση σε ένταση...υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις στάθμες.

 

Μετά σκέφτηκα με την ίδια μέθοδο να απενεργοποιήσω πάλι το preamp της πεταλιέρας, αλλά εκτός από το γκάζι του ενισχυτή μου και τα εφφέ της gt-8, να χρησιμοποιήσω και τα overdrive-distortion της πεταλιέρας. Στην ουσία δηλαδή να εχω 2 overdrive πεταλάκια στα πόδια μου, το ένα να είναι το foot-switch του ενισχυτή και το άλλο o ''εξομοιωτής'' του πεταλιού boss od-1 (π.χ.). Απότι ξέρω όμως κανονικα τα overdrive πετάλακια μπαίνουν μπροστά στον ενισχυτή και όχι στην λούπα (εξάλλου έβγαζε θόρυβο στο βάθος...)...

 

Έχω μπερδευτεί λιγάκι, μάλλον καταλήγω στο να κρατήσω την GT-8 μόνο για τα καλά εφέ που έχει (delay, chorus e.t.c.) αλλά όχι με 4cm αλλά με την προηγούμενη που ανέφερα παραπάνω, και να αγοράσω κάνα-δυο overdrive πεταλάκια ξεχωριστά και να τα βάλω μπροστά από τον ενισχυτή για να έχω ποικιλία στους παραμορφωμένους ήχους....Ενδιαφέρουσες εξομοιώσεις έχει η GT δεν λέω, αλλά θέλει τελικά αρκετό ψάξιμο...αν έχετε κάποια συμβουλή ευχαρίστως να την ακούσω (μήπως στην πραγματικότητα ΜΠΟΡΩ να βάλω ένα ''πετάλακι'' της GT-8 ΜΠΡΟΣΤΑ από τον ενισχυτή με την 4cm? Κάνω κάτι λαθος στο fx-chain π.χ.?)

 

Συμβουλές ευπρόσδεκτες!!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει με GT-8, αρά δεν έχω να σου πω συγκεκριμένα τι ακριβώς κουμπιά πρέπει να πατήσεις... :(

 

Από όσο ξέρω, οι πεταλιέρες λειτουργούν με την εξής λογική στην αλυσίδα:

 

Πρώτα έχουν τα stompboxes που έχεις επιλέξει να είναι πριν την προσομοίωση (δεν ξέρω αν η GT-8 έχει την δυνατότητα αυτή, εγώ έχω την POD X3 και την έχει. Μπορώ τα delay,reverb και modulation να τα βάλω και πριν την προσομοίωση ενισχυτή. Τα gate,compressor και drive δεν αλλάζουν θέση)

 

Μετά πάει η προσομοίωση ενισχυτή-καμπίνας που έχεις επιλέξει

 

Τέλος πάνε τα εφφέ που έχεις βάλει στο "loop" της εικονικής αλυσίδας της πεταλιέρας (δηλαδή μετά την προσομοίωση ενισχυτή). :)

 

Η 4cm σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το εξής:

 

Να βάλεις τα πετάλια που έχεις πριν την λούπα της πεταλιέρας πριν το preamp του ενισχυτή και αυτά που έχεις στην λούπα της πεταλιέρας μετά το preamp και πριν τον τελικό.

Έτσι θα έχεις gate,comp και drive πριν τον ενισχυτή και τα delay etc μετά το preamp.

Αυτό μετράει πάρα πολύ...

Πρέπει απλά να αφήσεις ανοικτή τη λούπα της πεταλιέρας. :)

Έτσι θα είναι σαν να έχεις ένα Pedalboard στα πόδια σου.

 

Τώρα, αν ο ενισχυτής σου είναι καλός, φτιάξε patches με τα πετάλια που θέλεις από την πεταλιέρα και απενεργοποίησε όλες τις προσομοιώσεις ενισχυτών από τα Patches αυτά

(αν έχεις καλό ενισχυτή, τι να κάνεις την προσομοίωση).

Κανάλια από drive σε καθαρό, αλλάζε τα με το footswitch του ενισχυτή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μήπως στην πραγματικότητα ΜΠΟΡΩ να βάλω ένα ''πετάλακι'' της GT-8 ΜΠΡΟΣΤΑ από τον ενισχυτή με την 4cm?)

Μπορείς!! Κοίταξε τα bold (και ιδιαίτερα τα υπογραμμισμένα)!! ;) ;) ;)

 

 

 

Method 1: Straight into a guitar amp

This method is the simplest to achieve but also the least flexible. Plug the guitar into the GT-8 input. Plug the GT-8 Left (mono) output, into the amp’s main guitar input. If you are using a guitar amp that doesn’t have an FX Loop this will be the only option. There are two major drawbacks with this method:

You will always be using the preamp section of your amp. If you use one of the Preamp sims on the GT-8 you will have two preamps in series (the output of one preamp feeding into the input of a second). This can make it considerably more difficult to find the right settings on both preamps to obtain a good sound.

All of the effects in the GT-8 will always be before the amplifier’s preamp. Some effects work best before the preamp (Wah, Distortion, Pedal Bend, etc.) while others (Reverb, Delay, etc.) are generally accepted to be better placed after the preamp. The effect of this ‘drawback’ can be somewhat mitigated by careful setting of the amplifier’s preamp and placing the effects where they ‘belong’ in the GT-8 Effects Loop.

Method 2: Direct into a PA board, FRFR, power amplifier, or guitar amp FX Return jack(s)

This method will provide the most accurate reproduction of the tones of the GT-8 since it eliminates the ‘two preamps in series’ drawback of the previous method. Plug the Guitar into the GT-8 input. Plug the GT-8 output jack(s) into the PA mixing board (you may want to use DI boxes for this), the FRFR amp inputs, the power amp input(s) or a guitar amp FX Return jack(s). Pretty simple and good results.

 

Method 3: Four-Cable Method (4CM)

This method is the most complicated (and requires the most cables) but it allows the use of a guitar amplifiers preamp in place of (or in addition to if you really want to) the Preamp Sims in the GT-8. It can also function exactly as method 2, feeding the output of the GT-8 directly to the power amp section of the amplifier. You can also use another MFX instead of a regular amplifier. This is an extremely flexible way to work with the GT-8 (particularly so because you can place any effect you like anywhere in the FX chain - before or after your amp)!

 

With the 4CM, if you have the GT-8 Loop On and the GT-8 Preamp Sim Off, you are using the preamp section of the actual guitar amp and it can be placed wherever you like in the GT-8 FX chain (it is represented by the Lp entry in the chain). If you have the GT-8 Loop Off, you are connected exactly as in method 2 and should use one of the GT-8's preamp/cabinet combinations.

Here's how you wire things up for the 4CM:

Guitar Out > GT-8 Input Jack.

GT-8 FX Loop Send > Amp Input (yes, right up front).

Amp FX Loop Send > GT-8 FX Loop Return.

GT-8 Left(Mono) Output > Amp FX Loop Return.

If your guitar amplifier supports stereo FX Loop Return (two Return jacks) you can also connect the GT-8 Right Output > Amp Second FX Loop Return.

Alternatively - If you have a second amp you can also connect GT-8 Right Output > Second Amp FX Loop Return.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα σου δωσω τη μονη συμβουλη που δινω σε οσους προσπαθουν να βγαλουν καλο ηχο με τον συνδιασμο μοντερνα πεταλιερα-λαμπατος ενισχυτης:

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ,

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ.

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ

 

ΦΤΙΑΞΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ LEVEL ΣΟΥ

 

 

Α,οταν τελειωσεις ΞΑΝΑ-τσεκαρε οτι τα

 

LEVEL ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ.

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω εχω την gt8 τι εργαλειο...για ηχογραφησεις γτ απ οτι κατάλαβα δεν θα μπορέσω να τη χρησιμοποιησω για live... τι σκατά μονο εγω δεν έχω καταλάβει πως να κάνω αυτο το μηχάνημα να δουλεψει σωστα?αλλα απ την αλλη και ο ετερος κιθαριστας τησ μπάντας που μπορει να χακαρει και την νασα δέν εμαθε ποτέ να την χρησιμοποιει...σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω εχω την gt8 τι εργαλειο...για ηχογραφησεις γτ απ οτι κατάλαβα δεν θα μπορέσω να τη χρησιμοποιησω για live...

Γιατί?? Ίσα ίσα που σε live θα σου δώσει το κάτι παραπάνω!!

Ότι θέλεις ρώτησε εδώ (λίγα ξέρω κι εγώ αλλά ίσως μπορέσω να βοηθήσω)!!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά (πότε αναστήθηκε το θέμα καλέ??  ;D )

 

2-3 μέρες μετά το τελευταίο μου ποστ, κατάλαβα ποιο ήταν το λάθος μου

 

 

Σήμερα έκανα την περίφημη 4 cable μέθοδο. Την πρώτη φορά που το έκανα, είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω το κουμπί ''Loop'' της πεταλιέρας, και έτσι ''νέκρωσαν'' τα knobs του ενισχυτή. Νόμιζα ότι αυτό ήταν φυσικό και ότι το preamp του ενισχυτή καταργείται με αυτή τη μέθοδο. Μετά κατάλαβα πως δεν είναι έτσι, αφού ενεργοποιώντας το κουμπί ''Loop'' της πεταλιέρας είχα πρόσβαση και στον ενισχυτή. Βέβαια, όταν θες να χρησιμοποιήσεις το γκάζι του ενισχυτή και απενεργοποιείς τo preamp της πεταλιέρας έχεις τεράστια πτώση σε ένταση...υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις στάθμες.

 

Είχα το ext. loop της πεταλιές ΜΟΝΙΜΩΣ ενεργοποιημένο, είτε έπαιζα με τα pre-amp της πεταλιέρας είτε με του ενισχυτή  :-[

Γι'αυτό είχα τόσο τρομακτική διαφορά στις στάθμες  ;D

 

Το σωστό είναι αυτό

 

With the 4CM, if you have the GT-8 Loop On and the GT-8 Preamp Sim Off, you are using the preamp section of the actual guitar amp and it can be placed wherever you like in the GT-8 FX chain (it is represented by the Lp entry in the chain). If you have the GT-8 Loop Off, you are connected exactly as in method 2 and should use one of the GT-8's preamp/cabinet combinations.

 

Πάντως δεν..... έλυσα όλα μου τα προβλήματα ανακαλύπτωντας τούτο....γιατί και πάλι όπως αναφέρει ο Superfunk πρέπει να φτιάξεις σωστά τα level σου για να πάρεις καλό και ισοσταθμισμένο αποτέλεσμα. Επίσης πρέπει να ρίξω μια ματιά στο fx-chain γιατί πιθανόν να έχω κάτι λάθος και εκεί...Πάντως η αλήθεια είναι ότι...με κούρασε  ;D

Η πεταλιέρα έχει όμως πολύ καλά εφφέ και σκέφτομαι όπως είπα και σε αυτό και σε άλλα threads να την έχω μόνο σαν εφεδιέρα...γκάζι από πεταλάκια μόνο  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου