Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα - Χαμηλο action - λεπτο neck - ποια κιθαρα ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα φιλως...αν δαιν δοσις 23.000 εβρο..& τιν κηθαρα δαιν τιν εχι φτιαξι ο μπαρμπα Σαμ Γκουρου στιν καλιβα του στω Μισισιπι με το..χαιρι του κε μαι αγιοξυλο απο το Αγειο Ορος   κυθαρα τις πρωκοπις δαιν περνις....

 

SF, μου θύμησες τον Γιαννακη...

 

[flash=200,200]

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα. Έχω μία πάμφθηνη samick rl4 την οποία έχω σετάρει πολύ χαμηλά (ο ίδιος) και παίζω με 10άρες χορδές πανεύκολα σχεδόν σαν να είναι εννιάρες.

Πιστεύω λοιπόν ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι ακριβή η κιθάρα.

Παίζει επίσης μεγάλο ρόλο το μήκος της κλίμακας. ΟΙ κιθάρες με 25,5' κλίμακα έχουν πιο μεγάλη τάση χορδών όπως αναφέρθηκε πριν από μία με 24,9' κλίμακα, λόγω της μικρής τάσης που έχουν οι χορδές στη 2η περίπτωση. Άρα χρείαζεσαι και μικρότερη δύναμη στα δάχτυλα.

Το σχήμα του λαιμού είναι προσωπική υπόθεση και πως σου κάθεται εσένα ανάλογα με το πόσο μακριά δάχτυλα έχεις, τι παίζεις κλπ. Δεν είναι απαραίτητα πιο εύκολα στο παίξιμο τα λεπτά μπράτσα, όπως αναφέρθηκε και από άλλους.

Εύχομαι να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει κάποια στιγμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σας...Είμαι καινουριος στο σάιτ και θα ήθελα τα φώτα σας...

Παίζω επαγγελματικά σε διάφορα μαγαζιά με ηλεκτροακουστική έντεχνα-λαικά-παραδοσιακά κ.ά.(δεν μπορώ ηλεκτρική λόγω του είδους)΄.Έχω μία ovation celebrity...Θέλω να την αλλάξω και να πάρω μια ηλεκτροακουστική με λεπτό σκάφος(έχω κοιλιά) και πιο λεπτό μπράτσο καθώς το αριστερό μου χέρι τώρα τελευταία κουράζεται εύκολα κι έχω πολλά μουδιάσματα και πόνους...

Προσανατολιζόμουν σε άλλο μοντέλο της ovation ή σε Godin.

Παίζω ΜΟΝΟ ακορντα και κυρίως μπαρέ.Δεν με ενδιαφέρει ο φυσικός της ήχος αλλά να με εξυπηρετεί στο πάλκο(καλά ηλεκτρικά-κουρδιστήρι) και να είναι ξεκούραστη.Παίζω πολλές φορές και 7-8 ώρες σε live....

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας...

 

Υ.Γ. έχω μικρή παλάμη και κοντά δάχτυλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας...Είμαι καινουριος στο σάιτ και θα ήθελα τα φώτα σας...

Παίζω επαγγελματικά σε διάφορα μαγαζιά με ηλεκτροακουστική έντεχνα-λαικά-παραδοσιακά κ.ά.(δεν μπορώ ηλεκτρική λόγω του είδους)΄.Έχω μία ovation celebrity...Θέλω να την αλλάξω και να πάρω μια ηλεκτροακουστική με λεπτό σκάφος(έχω κοιλιά) και πιο λεπτό μπράτσο καθώς το αριστερό μου χέρι τώρα τελευταία κουράζεται εύκολα κι έχω πολλά μουδιάσματα και πόνους...

Προσανατολιζόμουν σε άλλο μοντέλο της ovation ή σε Godin.

Παίζω ΜΟΝΟ ακορντα και κυρίως μπαρέ.Δεν με ενδιαφέρει ο φυσικός της ήχος αλλά να με εξυπηρετεί στο πάλκο(καλά ηλεκτρικά-κουρδιστήρι) και να είναι ξεκούραστη.Παίζω πολλές φορές και 7-8 ώρες σε live....

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας...

 

Υ.Γ. έχω μικρή παλάμη και κοντά δάχτυλα...

Επειδή έχω και εγώ ένα θέμα με το δείκτη στο αριστερό (αρχή τενοντίτιδας), θα σου προτείνω να μην κοιτάξεις καθόλου ακουστικές, αλλά ηλεκτροκλασικές, με στενή ταστιέρα όπως η ηλεκτροκλασική της Fender.

Μη σε φοβίζει το γεγονός ότι μιλάω για ηλεκτροκλασική και τα διαστήματα τάστων, οι ηλεκτροκλασικές έχουν άλλη κλίμακα και συνεπώς μικρότερα διαστήματα.

Εγώ προσωπικά έχω σωθεί με την ηλεκτροκλασική.

Τέλος, καλώς ήλθες στο NOIZ.  

 

Edit: Πήγαινε να δοκιμάσεις πολλές και διαφορετικές ηλεκτροκλασικές με λεπτό σώμα και σίγουρα θα βρεις κάτι να σου κάνει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγώ ένα θέμα με το δείκτη στο αριστερό (αρχή τενοντίτιδας), θα σου προτείνω να μην κοιτάξεις καθόλου ακουστικές, αλλά ηλεκτροκλασικές, με στενή ταστιέρα όπως η ηλεκτροκλασική της Fender.

Μη σε φοβίζει το γεγονός ότι μιλάω για ηλεκτροκλασική και διαστήματα τάστων, οι ηλεκτροκλασικές έχουν άλλη κλίμακα και συνεπώς μικρότερα διαστήματα.

Εγώ προσωπικά έχω σωθεί με την ηλεκτροκλασική.

Τέλος καλώς ήλθες στο NOIZ. 

Nά'σαι καλά φίλε μου...Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ηλεκτροκλασσική καθώς θέλω συρμάτινες χορδές και το παίξιμο είναι ''σκάψιμο'' όλο τέμπα με πένα...Σόλα μηδέν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια σε οποια Parker βρεις.....!!! Επειγοντως....!  :D

 

 

Συμφωνω απολυτα,parker και ξερο ψωμι για ξεκουραστο παιξιμο,εμενα μ αρεσει πολυ και το σχημα.πουλαει κανεις καμια σε τιμη..κρισης? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nά'σαι καλά φίλε μου...Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ηλεκτροκλασσική καθώς θέλω συρμάτινες χορδές και το παίξιμο είναι ''σκάψιμο'' όλο τέμπα με πένα...Σόλα μηδέν...

Και εγώ ακκόρντα παίζω (κατά βάση) με πένα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Επίσης να ξέρεις ότι στις ακουστικές δεν μπορείς να έχεις όσο χαμηλό action θέλεις, διότι από ένα σημείο και μετά ταστάρουν (άσχημα) και το σημείο λίγο πριν ταστάρουν δεν νομίζω να είναι αυτό που θέλεις για το πρόβλημα σου, καθώς το χαμηλό action στις ακουστικές προϋποθέτει και χοντρές χορδές (0.12 για να αποφύγεις όσο γίνετε το ταστάρισμα).

 

Τα ακκορντάκια στην κλασική μια χαρά ακούγονται, αν έχεις και καλή προενίσχυση είναι ακόμα καλύτερα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ακκόρντα παίζω (κατά βάση) με πένα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Επίσης να ξέρεις ότι στις ακουστικές δεν μπορείς να έχεις όσο χαμηλό action θέλεις, διότι από ένα σημείο και μετά ταστάρουν (άσχημα) και το σημείο λίγο πριν ταστάρουν δεν νομίζω να είναι αυτό που θέλεις για το πρόβλημα σου, καθώς το χαμηλό action στις ακουστικές προϋποθέτει και χοντρές χορδές (0.12 για να αποφύγεις όσο γίνετε το ταστάρισμα).

 

Τα ακκορντάκια στην κλασική μια χαρά ακούγονται, αν έχεις και καλή προενίσχυση είναι ακόμα καλύτερα.

με προβλημάτισες τώρα..(θετικά )

Δεν είμαι κλασικός παίχτης και το παίξιμο με δάχτυλα δεν το κατέχω εν αντιθέσει με πένα...

Αλλά αν μου λές ότι μια χαρά ακούγονται και με πένα οι νάυλον στα τέμπα...

Η δικιά μου ovation με έχει τρελάνει στο ταστάρισμα...την έχω χαμηλώσει για να μη με κουράζει κιόλας...Τι εννοείς χαμηλό action?δεν τον έχω ξανακούσει τον όρο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβλημάτισες τώρα..(θετικά )

Δεν είμαι κλασικός παίχτης και το παίξιμο με δάχτυλα δεν το κατέχω εν αντιθέσει με πένα...

Αλλά αν μου λές ότι μια χαρά ακούγονται και με πένα οι νάυλον στα τέμπα...

Η δικιά μου ovation με έχει τρελάνει στο ταστάρισμα...την έχω χαμηλώσει για να μη με κουράζει κιόλας...Τι εννοείς χαμηλό action?δεν τον έχω ξανακούσει τον όρο αυτό...

Χαμηλό action εννοούμε το σετάρισμα καθ'ύψος των χορδών σε σχέση με την ταστιέρα.

Και είναι πολύ φυσικό να σ'έχει τρελάνει στο ταστάρισμα, ειδικά αν παίζεις με 11άρες ή ακόμα χειρότερα με 10άρες.

 

Κάνε μια βολτούλα το απόγευμα να ακούσεις καμιά δεκαριά ηλεκτροκλασικές και όποια σου αρέσει την παίρνεις ή ξαναέρχεσαι εδώ για μία δεύτερη γνώμη.

Να σου προτείνω να ακούσεις την φτηνή Fender CG-4CE, την λίγο πιο ακριβή Godin A6 Nylon (αλλά νομίζω υπάρχει και στις αγγελίες του ΝΟΙΖ), την Crafter CT-125 και βλέπεις και καμία άλλη σε Alhambra κλπ.

 

Edit: Καλό Διάβασμα!!!

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_aeg10nnt_konzertgitarre.htm

http://www.thomann.de/gr/ortega_rce131sn.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_cdn240sce_na.htm

http://www.thomann.de/gr/manuel_rodriguez_caballero_model_10_cutaway.htm

http://www.thomann.de/gr/walden_cn570ceg.htm

http://www.thomann.de/gr/ortega_rce244mtgb.htm (για πιο καθαρά ακκόρντα λόγο του maple).

http://www.thomann.de/gr/ortega_coral_ny.htm

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα προτεινα να αγορασεις κανενα μπαλακι αφρολεξ και και να αρχισεις σιγα σιγα να γυμναζεις τα χερια σου , για να μην παθαινεις τενοντιτιδες...

 

Οι τενοντιτιδες καταπολεμονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου