Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα - Χαμηλο action - λεπτο neck - ποια κιθαρα ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτο που θα ηθελα εκ νεου να μαθω αν γνωριζετε ειναι αν ενα scalloped neck θα βοηθουσε η οχι... και αν αυτο που λενε -- οτι ειναι πιο ευκολο το παιξιμο και αρκει λιγοτερη πιεση ειναι αληθεια η μυθος ---

 

thanx

 

Μύθος..Μέχρι και ο ίδιος ο Malmsteen έχει ομολογήσει ότι είναι πιο δύσκολο να παίξεις γρήγορα,απλά έχεις πολύ καλό grip στις χορδές.Είχα ένα scalloped μπράτσο το οποίο και πούλησα (δυστυχώς δεν το είχα καλορυθμισμένο γιατί είχα χάσει το φεντερόκλειδο της βέργας) και μπορώ να πω ότι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μύθος..Μέχρι και ο ίδιος ο Malmsteen έχει ομολογήσει ότι είναι πιο δύσκολο να παίξεις γρήγορα,απλά έχεις πολύ καλό grip στις χορδές.Είχα ένα scalloped μπράτσο το οποίο και πούλησα (δυστυχώς δεν το είχα καλορυθμισμένο γιατί είχα χάσει το φεντερόκλειδο της βέργας) και μπορώ να πω ότι ισχύει.

τελικά μύθος ή ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είναι θέμα συνήθειας το scalloped.

 

Έχοντας και scalloped και κανονικές κιθάρες μπορώ να πω ότι προσωπικά έχω την ίδια ταχύτητα όποια κιθάρα και να πιάσω.

 

Το θέμα είναι ότι το scalloped θέλει λιγότερη «δύναμη», αλλά μιλάμε για μικρές διαφορές εάν συγκρίνουμε το scalloped σε σχέση μια flat ταστιέρα με JUMBO τάστα…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Φίλε μου.

 

      Το πως έπαθες την τενοντίτιδα και αν αυτή έχει σχέση με το πάχος του μπράτσου και το action δεν το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι ποιές κιθάρες θα σε βολέψουν σε αυτό που ζητάς. Παίζω χρόνια με συμβατικές κιθάρες είτε δικές μου είτε διαφόρων φίλων (Fender USA, Am Deluxe, Gibson LP, Classic , Deluxe, διάφορες Ibanez, ESP, κλπ κλπ..)

 

      Κάποια στιγμή αποφάσισα να πάρω μια PRS (Αμερικάνικη βεβαια) εμπιστευόμενος την ποιότητα κατασκευής του Paul. Οντως αγόρασα μια Custom 22. Ηταν σεταρισμένη για 10 αρες. Επειδη ομως ειμαι επαγγελματιας και παιζω πολλές ώρες με κουραζαν.

Εβαλα λοιπον 9 αρες, πειραξα και λίγο το σιδερο του μπρατσου (μονος μου). Το αποτελεσμα?

 

    Παρα πολυ χαμηλό action χωρίς να τριζει (με μαλακο παιξιμο) και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ EFFORTLESS παιξιμο . όσο Καμμια κιθαρα που εχω παίξει στα 20 χρόνια στην Ελλαδα και στο εξωτερικό. παιζω 5 ωρες πανω στη δουλεια και ειμαι ξεκουραστος (με τη stratocaster ουτε 2 ωρες δεν αντεχα).

Προσοχη όμως το λεπτο μπρατσο με βολευει καλύτερα και εμάνα όπως και εσένα. (εγω εχω μικρη παλάμη) Wide Thin ειναι το neck Profile.

 

        Συνιστω λοιπον ανεπιφυλακτα την PRS Custom 22 Wide Thin Neck (εννοειται οτι δεν εχει floyd rose). Επισης το μετρημα της PRS ειναι 25'' που σημαινει οτι οι 9αρες ειναι πιο μαλακες απο μια κιθαρα με 25 1/2 ''

 

        Αν θέλεις βέβαια σε strat στυλ και μετρημα, θα σου πρότεινα μια καλή Tom Anderson. Ειναι λίγο δύσκολο να τις βρεις στην Ελλάδα βέβαια αλλά το playability του Tom είναι μυθικό. Εχω μια TA Classic και είναι μέλι το παίξιμο της. Δεν την εχω δοκιμασει με 8αρες όμως και έχει 25 1/2 '' μέτρημα που σημαινει ότι οι 9αρες ειναι λιγο πιο σκληρες (πιο τεντωμενες) σε σχεση με την PRS.

 

      Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. (Ξεκούραση για την τενοντίτιδα, διατάσεις χεριών δακτύλων κλπ, αργο ζεσταμα πριν το παιξιμο, και παγος..! Περαστικά)

 

      Εν κατακλείδει, Οτι πληρώνεις παίρνεις. Κατασκευαστές όπως ο PRS η ο Tom Anderson (και άλλοι.. D'Pergo, Melancon, Huber, )  μπορεί να είναι ακριβοί αλλά δεν έχουν καμμιά σχέση με άλλες μάρκες που προαναφέραμε είνα άλλη κλάση και στην ποιότητα κατασκευής και στο ψάξιμο του ήχου..

 

Φιλικά Γιώργος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστοτατος ο φιλος Γιωργος!!!!

Καλυτερα να δωσεις μια και καλη ενα γερο ποσο, παρα να παιζεις με οργανα

μαζικης παραγωγης

Να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοτατος ο φιλος Γιωργος!!!!

Καλυτερα να δωσεις μια και καλη ενα γερο ποσο, παρα να παιζεις με οργανα

μαζικης παραγωγης

Να εισαι καλα!

 

 

Η custom 22 ειναι φοβερη κιθαρα, εχει καλη κατασκευή, εχει ωραια ξυλα, ωραιους μαγνητες, ωραιο neck,  καλα κλειδια, και πολυ fairy dust ετσι ωστε να την πουλανε τοσο, και εμεις να την αγοραζουμε.

 

Καλες κιθαρες υπαρχουν σε ολες τις τιμες.

Υπαρχουν πανακριβες κιθαρες που απλα δεν βολευουν καποιους.

Το οτι θα δοσεις ενα καρο λευτα δεν ειναι εγγυση για τιποτα.

Το "μαζικη παραγωγη" ειναι σχετικο.

Το ποσο που πληρωνεις ενα οργανο εχει ενα οριο, απο εκει και περα πληρωνεις exclusivity, που δεν εχει να κανει τιποτα με την μουσικη.

 

 

 

Τώρα προς τον συμπαθέστατο φιλο που εκανε την αρχικη ερώτηση, θα ελεγα πως κανεις εδω μεσα δεν μπορει να σου πει παρε αυτο, και να πέσει μεσα. Αυτο ειναι δικο σου θεμα να το ανακαλύψεις, μην αγοράσεις κιθαρα κουτουρού, ειδικά αφου εχεις προβλημα στα χερια.

 

Μην μπεις στο τριπακι του αν θα δώσεις 10000 ευρω θα λυθούν τα προβλήματα σου.

Προσαρμόσου στο πρόβλημα σου και μην προσπαθείς να το παρακάμψεις "εξαγοράζοντας" το, κοιτα λιγο τον τροπο που παιζεις, προσπάθησε μια αλλη προσέγγιση.

 

Παίξε και γράψε καλη μουσική, και τα αλλα ειναι λεπτομέρειες...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ποια κιθαρα μπορει να επιτυχει Ultra low action εκτος απο ibanez - τοσο απλα ----

...

 

Όλες οι κιθάρες μπορούν να το κάνουν. Απλά θέλει να σου περιποιηθεί τα τάστα ένας μάστορας. Δες αυτά που σου είπε ο superfunk νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστοτατος ο φιλος Γιωργος!!!!

Καλυτερα να δωσεις μια και καλη ενα γερο ποσο, παρα να παιζεις με οργανα

μαζικης παραγωγης

Να εισαι καλα!

 

Υπάρχουν καταπληκτικά όργανα παραγωγής. Ας μην υπονοούμε ότι πρέπει κάποιος να πάει σε custom κατασκευή για να βρει ένα όργανο να παίζει. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να παει κανείς σε custom όργανο αλλά κατά τη γνώμη μου το .... action δεν είναι ένας από αυτούς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι κιθάρες μπορούν να το κάνουν. Απλά θέλει να σου περιποιηθεί τα τάστα ένας μάστορας. Δες αυτά που σου είπε ο superfunk νωρίτερα.

 

μπα φιλως...αν δαιν δοσις 23.000 εβρο..& τιν κηθαρα δαιν τιν εχι φτιαξι ο μπαρμπα Σαμ Γκουρου στιν καλιβα του στω Μισισιπι με το..χαιρι του κε μαι αγιοξυλο απο το Αγειο Ορος  κυθαρα τις πρωκοπις δαιν περνις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου