Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα - Χαμηλο action - λεπτο neck - ποια κιθαρα ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι' αυτό παθάινει τενοντίτιδες, αλλά δεν το έχει ακόμη καταλάβει.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ τα πολυ λεπτα μπρατσα ειναι....η...ΣΥΝΤΑΓΗ για τενοντιτιδα,οσο παχυτερο το μπρατσο τοσο καλυτερη στηριξη προσφερει στο χερι (και ετσι απλα ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑΣ την τενοντιτιδα)

 

Θα ηθελα λοιπον τη συμβουλη σας και εδω θα σημειωσω πως ψαχνω κατι το οποιο να μπορει να δεχτει πολυ πολυ χαμηλο action χωρις να τριζει η να ξεθωριαζει στα σηκωματα διοτι κιθαρες τυπου gibson les paul κ.λ.π δεν μπορουν να επιτυχουν κατι τετοιο για κανενα λογο.

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες με το σωστο SET UP/FRET DRESS & FRET LEVELING μπορουν να εχουν ΠΟΛΥ χαμηλο action...& οταν λεμε ΟΛΕΣ εννοουμε ΟΛΕΣ,φυσικα μια και θελεις ΠΟΛΥ χαμηλο action καλυτερα να παρεις κιθαρα με 10αρι και πανω radius (επισης πρεπει να γνωριζεις οτι οι κιθαρες με πολυ μεγαλο radius 14 και πανω ειναι κουραστικες στα ακκορντα οποτε αν παιζεις και ακκορντα και σολα η καλυτερη λυση ειναι απο 12αρι-14αρι radius).

 

Aρα στην τελικη το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα με μοντερνο radius & ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΜΑΣΤΟΡΑ για να σου κανει το καταλληλο  SET UP/FRET DRESS & FRET LEVELING.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σε όλους!

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες spirosg, ez και nestoras στο θέμα του πάχους του μπράτσου.

Φίλε behindthemask, μετά από προσωπική εμπειρία θα σε συμβούλευα να εστιάσεις στην θέση του αριστερού σου χεριού. Εν συντομία, η κιθάρα ψηλά -όταν παίζεις όρθιος-, σε διαγώνια θέση (σκέψου το headstock να είναι στο ύψος του πιγουνιού σου), ο αντίχειρας να μην ¨καβαλάει¨το μπράτσο και τα δάκτυλα κάθετα στην ταστίερα. Εννοείται ζέσταμα και αν μπορείς κάνε και μια αποθεραπεία μετά από πολύωρη εξάσκηση-εντατικό παίξιμο-αγχωμένο παίξιμο σε κάποιο live.

Λεπτό μπράτσο + Μπαρέ = άστα να πάν.

 

Τα παραπάνω είναι γενικοί κανόνες που ίσως τους έχεις ξανακούσει.

Τα λέω χωρίς να ξέρω που εντοπίζεται η τενοντίτιδα σου.

Προφανώς είναι πολύ σημαντικό να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό ορθοπεδικό ο οποίος να έχει γνώση και εμπειρία με τους τραυματισμούς των μουσικών (υπάρχουν όπως υπάρχουν πάρα πολλοί μουσικοί με αντίστοιχο πρόβλημμα)

 

Καλή συνέχεια!

 

Παιδια thanx για ολα...αλλα το ξαναλεω : πλεον δεν εχω κατι απλα κουραζομαι πιο ευκολα και προσεχω για να εχω...that's all

 

με βαση λοιπον την τωρινη μου κατασταση ρωτησα σε τι κιθαρα θα μπορουσα να απευθυνθω - :) κ φυσικα προσεχω ολα τα παραπανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα στην τελικη το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα με μοντερνο radius & ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΜΑΣΤΟΡΑ για να σου κανει το καταλληλο  SET UP/FRET DRESS & FRET LEVELING.

 

 

 

Όποια σου αρέσει, χωρίς πολλούς περιορισμούς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησα σε τι κιθαρα θα μπορουσα να απευθυνθω

 

λογικα (και αφου δεις ολα αυτα που εγραψα παραπανω) μια κιθαρα με ΜΙΚΡΗ σκαλα τυπου Gibson & top loading bridge θα εχει το μικροτερο Tension & θα παιζει πολυ μαλακα.

 

σε εναν.... ιδανικο κοσμο μια top loader telecaster με μοντερνο μπρατσο & σκαλα Gibson θα ηταν οτι πιο ευκολοπαιχτο,το θεμα ΗΧΟΥ θα το αναλαβουν οι μαγνητες οποτε δεν χρειαζεται να κολλησεις εκει.

 

στη θεση σου θα εφτιαχνα μια τετοια με WARMOTH parts.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμφωνήσω και εγώ καταρχήν , ότι (ειδικά εφόσον υπάρχει θέμα τενοντίτιδας) τα λεπτά μπράτσα δεν είναι καλή ιδέα. άσχετα αν έχεις δοκιμάσει πολλές κιθάρες όπως λες, πιστεύω ότι προς το παρών έχεις συνηθίσει τη συγκεκριμένη ibanez, και οτιδήποτε άλλο σου κακοφαίνεται.. Το σημαντικότερο είναι, όταν πονάς ή όταν συνεχίζει να υπάρχει η παραμικρή ενόχληση να ΜΗΝ παίζεις καθόλου, και όχι να ψάχνεις κιθάρα με την οποία το χέρι θα πονάει λιγότερο.  Εφόσον το πρόβλημα σου συνεχίζει, δες καλύτερα κάποιον ειδικό, αλλά και κάποιον καλό δάσκαλο κιθάρας που ενδεχομένως θα μπορούσε να σου δώσει κάποιες χρήσιμες συμβουλές αφού δει τον τρόπο που παίζεις και κρατάς την κιθάρα. Σε όρθια και καθιστή θέση. Τι ηλικία έχεις? Πόσο καιρό παίζεις κιθάρα? Πόσο καιρό υπάρχει το πρόβλημα με την τενοντίτιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια thanx για ολα...αλλα το ξαναλεω : πλεον δεν εχω κατι απλα κουραζομαι πιο ευκολα και προσεχω για να εχω...that's all

 

με βαση λοιπον την τωρινη μου κατασταση ρωτησα σε τι κιθαρα θα μπορουσα να απευθυνθω - :) κ φυσικα προσεχω ολα τα παραπανω :P

 

Ειναι πολυ καλο που το ξεπερασες παντως ανεξαρτητα απο το προβλημα σου το μπρατσο της κιθαρας τις χορδες κτλ κτλ...το πρωτο που πρεπει να προσπαθησεις να αλλαξεις ειναι το ποσο ελαφρα πατας τις χορδες...μονο το βαρος του δαχτυλου πεφτοντας συνηθως αρκει για να ακουστει η νοτα...οτιδηποτε παραπανω ειναι χαμενη ενεργεια συν οτι σου προκαλει αδικαιολογητη ενταση που και την ανεξαρτησια των δαχτυλων(η νουμερο ενα τροχοπεδη για καλη τεχνικη) σε επιρρεαζει και σε τσιτωνει χωρις λογο.

 

Πανω σε αυτη την λογικη τσεκαρε την Alexander Technique http://www.alexandertechnique.com/ ως ενα τροπο για να επανεξετασεις καποιο πραγματα για τη σταση του σωματος σου καθως πολλοι μουσικοι και οχι μονο...εχουν σωθει και τελικα παρολα τα σοβαρα προβληματα που τους ειχαν παρουσιαστει να ειναι σε θεση πλεον να παιζουν απολυτα χαλαροι χωρις να θυσιαζουν κατι για να το πετυχουν.

 

Τωρα για λαιμους θα σου ελεγα να δοκιμασεις και κανα scalloped  να δεις πως σου καθεται...μονο και μονο γιατι εκ των πραγματων σε αναγκαζει να εισαι ελαφροπατητης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω κατι αλλο.. Ποσα χρονια παίζεις? και τι είδος μουσικής?

 

 

 

 

 

Οσο αναφορα τα μπρατσα απ τις κιθαρες, προσωπικά εχω περασει απο πολυ λεπτα ως πολυ παχια. Δεν ειχα ποτε προβλημα με απειρες ωρες παιξιματος. Δε νομιζω πως ενα συγκεκριμένο προφιλ μπορει απο μονο του να κανει κακο, ουτε νομιζω πως 100% των παικτων που παιζουν π.χ με Ibanez ειχαν προβληματα.

 

Νομιζω πως ειναι κυρίως θεμα τεχνικης, σωματικης κατασκευης, και ισως κακης επιλογης χορδων για τα κυβικα των δαχτυλων του παικτη.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρωτα να σας ευχαριστησω και να τονισω για μια ακομη φορα οτι πλεον ειμαι καλα - εδω και χρονια - απλα προσεχω για να εχω -

 

 

 

rock k metal παιζω - ειμαι 30 - και εχω δει συνολικα πανω απο 40 γιατρους κ φυσιοθεραπευτες οποτε οι προτροπες για το πως θα το αντιμετωπισω περισσευουν μιας και ολα οσα υπωθηκαν περι στασης κιθαρας κ.λ.π τα γνωριζω ηδη και για αυτο η ερωτηση μου ηταν σαφης απ την αρχη:

 

Ποια κιθαρα μπορει να επιτυχει Ultra low action εκτος απο ibanez - τοσο απλα ----

 

 

Αυτο που θα ηθελα εκ νεου να μαθω αν γνωριζετε ειναι αν ενα scalloped neck θα βοηθουσε η οχι... και αν αυτο που λενε -- οτι ειναι πιο ευκολο το παιξιμο και αρκει λιγοτερη πιεση ειναι αληθεια η μυθος ---

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου