Προς το περιεχόμενο

Harry Potter κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό με τα thestrals έχεις σίγουρα δίκιο. Αυτό με το trace πάλι δεν το πολυκαταλαβαίνω. Στους ανήλικους φυσικά επιτρέπεται να κάνουν μαγεία, απλά μόνο εντός των ελεγχόμενων ορίων του Hogwarts. Aν το κάνουν εκτός, εντοπίζονται πολύ εύκολα και αντιμετωπίζουν σοβαρές ποινές. Από κει και πέρα η μαγεία εκτός των ορίων του Hogwarts επιτρέπεται σε όλους τους ενήλικες, και αν το κάνουν τότε απλά αυτοί που ερευνούν καταλαβαίνουν (μερικές φορές) πως υπήρξε κάποιο spell casting αλλά χωρίς να γνωρίζουν από ποιον. Τι είναι ασυνεπές σε αυτό?

 

Βασικά από παλιά ντοκυμαντέρ τον καιρό του 2ου ή 3ου βιβλίου, είχα δει πως η Ρόουλινγκ  έκανε από την αρχή εξαντλητικές σημειώσεις και χειρόγραφα σχεδιαγράμματα για να συνδέσει τα πάντα, με πολλές λεπτομέρειες που δεν συμπεριλήφθηκαν καν στα βιβλία επειδή της άρεσε να πλουτίζει το background ενός χαρακτήρα με άπειρες λεπτομέρειες μόνο και μόνο για να τον νιώσει και να τον αποδώσει καλύτερα, χωρίς να γίνεται αυτό αποκλειστικά για τα βιβλία, τα οποία χρειάζονται μόνο τα απαραίτητα στοιχεία και όχι παραπάνω μιας και ο αναγνώστης κουράζεται/βαριέται εύκολα (βασικός κανόνας).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό με το trace πάλι δεν το πολυκαταλαβαίνω. Στους ανήλικους φυσικά επιτρέπεται να κάνουν μαγεία, απλά μόνο εντός των ελεγχόμενων ορίων του Hogwarts. Aν το κάνουν εκτός, εντοπίζονται πολύ εύκολα και αντιμετωπίζουν σοβαρές ποινές. ...και αν το κάνουν τότε απλά αυτοί που ερευνούν καταλαβαίνουν (μερικές φορές) πως υπήρξε κάποιο spell casting αλλά χωρίς να γνωρίζουν από ποιον. Τι είναι ασυνεπές σε αυτό?

 

Εδώ είναι το θέμα. Γίνεται ένα spell από ανήλικο μάγο.

Υποτίθεται το βρίσκουν χάρι στο "trace" που έχει ο μάγος.

Μέχρι να αποκαλύψει την ύπαρξη του trace (Deathly Hallows) δηλώνει ότι στο υπουργείο καταλαβαίνουν αν γίνει μαγεία στην περιοχή που είναι ο ανήλικος μάγος. Δεν διευκρινίζει κάτι άλλο. Οπότε πχ ενοχοποιείται μεν ο Χάρυ για το spell του Dobby, αλλά για τα 100 spells που κάνουν τα μέλη του order of the phoenix (στο 5ο) στο σπίτι του Χάρυ όπου και αυτούς φυσικά δεν θα προβλεπόταν από το υπουργείο να είναι εκεί, δεν κουνιέται ούτε φύλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα γιατί να "κουνηθεί φύλλο"? Αν είναι ενήλικοι δεν εντοπίζονται εύκολα, και επίσης δεν υπάρχει ποινή για το spell casting...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα γιατί να "κουνηθεί φύλλο"? Αν είναι ενήλικοι δεν εντοπίζονται εύκολα, και επίσης δεν υπάρχει ποινή για το spell casting...

Ούτε όταν είναι house elves θα έπρεπε να εντοπίζονται ή τέλος πάντων αλλιώς αντιμετωπίστηκε εκεί.

Τι θέλω να πω τη μια φορά το trace ουσιαστικά (στην περίπτωση του Dobby) δεν θα έπρεπε να του είχε χρεώσει τη μαγεία, αλλά τη χρέωσε, ενώ στην περίπτωση των μελών από το order δεν χρεώθηκε τίποτα.

 

ΥΓ: Δε ξέρω για σένα, αλλά εμένα το geek o meter έπιασε κόκκινο. Άκους εκεί υπερανάλυση Χάρυ Πότερ. Και δεν είναι και κανένα καλό υλικό για κάψιμο... Ε ρε ντροπές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις όντως να κάνουμε ανάλυση του Harry Potter as geeky as it can get? :P

Εύη γιατί όχι?

Δεν κατάλαβα ότι θα υλοποιούσατε την απειλή τόσο εμφατικά.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ότι θα υλοποιούσατε την απειλή τόσο εμφατικά.  8)

 

Κάτσε να σου πω εγώ κάτι που θα σε ενδιαφέρει περισσότερο: ο Τέρυ Γκίλιαμ (Brazil, 12 Monkeys κλπ) είχε κάνει το κόσμο άνω-κάτω προσπαθώντας να πείσει την εταιρεία παραγωγής να του αναθέσει τη σκηνοθεσία της πρώτης ταινίας. Εκείνοι, το απέφυγαν κρίνοντας ότι είναι υπερβολικά εκκεντρικός για να "αγγίξει" το (πολύ) πλατύ κοινό στο οποίο ήλπιζαν. Ο Γκίλιαμ διαβεβαίωσε ότι ποτέ στο μέλλον δε θα σκηνοθετήσει ταινία με "Πότερ" και εμάς μας έμεινε αυτή η σειρά δημοφιλέστατων ανοησιών.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω.....

Ευφυής είναι αναμφίβολα αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκούντως σκοτεινός.

Εδώ που τα λέμε όποιος έχει δει Munchausen, Grimm, Parnassus και του το αρνήθηκε, σίγουρα δεν έχει τα ίδια γούστα με μένα. ;)

Αλλά όντως δεν ξέρω αν ένας decadent ροκοκό Πότερ θα είχε την ίδια απήχηση.

Και ο Tim Burton είναι (αν θέλει) σκοτεινός  ;D (και ευφυής) αλλά έχω την αίσθηση ότι τελευταίως επαναλαμβάνεται.....

Όπως είπα βεβαιως και ως έχουν, δεν με χαλάνε ουδόλως.

Ούτε με εξιτάρουν βεβαίως, βεβαίως.

Χαζεύω ευχάριστα το ταρατατζούμ και τα γουρλωμένα μάτια των παιδιών μου.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ότι θα υλοποιούσατε την απειλή τόσο εμφατικά.  8)

Εγώ προειδοποίησα αλλά...

 

Όταν ξαναδιαβάσω τα βιβλία που θα γίνει σίγουρα μιας το καλοκαιρι χρειάζεται και χαλαρή ανάγνωση, θα φορτώσω τον μπλόντυ με πμ γεμάτα με τις παρατηρήσεις μου!

 

Κάτσε να σου πω εγώ κάτι που θα σε ενδιαφέρει περισσότερο: ο Τέρυ Γκίλιαμ (Brazil, 12 Monkeys κλπ) είχε κάνει το κόσμο άνω-κάτω προσπαθώντας να πείσει την εταιρεία παραγωγής να του αναθέσει τη σκηνοθεσία της πρώτης ταινίας. Εκείνοι, το απέφυγαν κρίνοντας ότι είναι υπερβολικά εκκεντρικός για να "αγγίξει" το (πολύ) πλατύ κοινό στο οποίο ήλπιζαν. Ο Γκίλιαμ διαβεβαίωσε ότι ποτέ στο μέλλον δε θα σκηνοθετήσει ταινία με "Πότερ" και εμάς μας έμεινε αυτή η σειρά δημοφιλέστατων ανοησιών.

 

Δεν το ήξερα αυτό και κρίμα όντως. Θα μπορούσαν όντως οι ταινίες να είναι απείρως καλύτερες.

 

Και ο Tim Burton είναι (αν θέλει) σκοτεινός  ;D (και ευφυής) αλλά έχω την αίσθηση ότι τελευταίως επαναλαμβάνεται.....

Όχι μωρέ καθόλου...

Ο Τζόνυ Ντεπ θα έπαιζε τον Σίριους μάλλον; Δε συμφέρει, μικρός ρόλος. Την Helena Bonham Carter την έχουμε δεδομένη πάντως :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει, έγινε λίγο geeky η κουβέντα αλλά η συμμετοχή είναι εθελοντική και ίσως πιο ενδιαφέρουσα από την υπ'αριθμόν 1.428.695 geeky κουβέντα για κσύλα, μανίκια, nuts κλπ.

 

Δεν ξέρω ποιον άλλο σκηνοθέτη θα μπορούσαν να διαλέξουν. Το Χόλιγουντ, εδώ και πολλά χρόνια που ανακάλυψε την απήχηση του ανεξάρτητου κινηματογραφικού κυκλώματος, αναζητά κάποια αξιοπιστία μέσω φρέσκων ονομάτων που δεν έχουν φάει στη μάπα τους κανόνες του. Δυστυχώς τα προσεταιρίζει στο όνομα του οράματος της παντρειάς ποιότητας και εμπορικότητας. Αυτό έχει επιτευχθεί λίγες φορές, και τις περισσότερες καταλήγει στο ξενέρωμα - έως και ευνουχισμό - αυτής της αντισυμβατικής ματιάς, προσπαθώντας παράλληλα να μας πείσει να παραβλέψουμε το οξύμωρο του σχήματος "αντισυμβατικός μέσα σε ένα κατ'εξοχήν συμβατικό στερέωμα". Μερικές ταινίες του Πότερ ήταν εντελώς σε επίπεδο franchise, αλλά μερικές ήταν καλύτερες. Την τελευταία δεν την έχω δει ακόμα.

 

Όταν ξαναδιαβάσω τα βιβλία που θα γίνει σίγουρα μιας το καλοκαιρι χρειάζεται και χαλαρή ανάγνωση, θα φορτώσω τον μπλόντυ με πμ γεμάτα με τις παρατηρήσεις μου!

Γιου ντου δατ. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα την ταινια χθες,ΜΕΓΑΛΗ μουφα......ειδικα η σκηνη που ο Ποποτερ παει στον...παραδεισο μου θυμησε μια ταινια με τον ΤΣΑΚΩΝΑ που ειχα δει μικρος..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου