Προς το περιεχόμενο

Καθυστερήσεις σε miditech i2 Control-37


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει το 2007 ένα midi keyboard controller

 

ctrl37_platte.jpg

 

Αυτό το συνέδεα με USB με το pc μου και προσπαθούσα να γράψω μουσική στο Nuendo.

Είχα όμως τρελές καθυστερήσεις και πολύ χαμηλές εντάσεις. Έπρεπε να βάλεις τρελή δύναμη για να ακουστεί η νότα καλά. Μου είχαν πει για ASIO και για Latency, τα έψαξα λίγο, αλλά χωρίς τρελά αποτελέσματα. Μετά έφυγα και για Ελσίνκι (όπου έμεινα), οπότε ξεχάστηκε το θέμα.

 

Γυρνώντας, πριν κανένα χρόνο αγόρασα ένα MacBook Pro, και δοκίμασα να ηχογραφήσω στο Logic (το οποίο μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο/εύχριστο), με ίδια αποτελέσματα όμως στο midi.

Δεν έδωσα σημασία γιατί είχα βαρεθεί. Το latency το έχω 128, αλλά έχω δοκιμάσει να το πάω και 32.

Η κάρτα που χρησιμοποιώ είναι η M-Audio FireWire 410.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το keyboard?

Να το πάω για ανακύκλωση?

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Stage Piano, οπότε μάλλον έτσι κι αλλιώς θα μου είναι άχρηστο. Το θέμα είναι, θα μπορώ να το πουλήσω, γιατί απλά εγώ το συνδέω λάθος, ή είναι άχρηστο και έπρεπε να το είχα επιστρέψει όταν είχα εγγύηση?  ::)

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρώτα δοκίμασε να συνδέσεις μέσω MIDI. Όχι μέσω USB.

Εάν μέσω MIDI πάνε όλα καλά τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τους USB Drivers.

Εάν όχι, τότε κάποιο πρόβλημα έχει το ίδιο το controller.

 

Το καλύτερο θα ήταν να συνδέσεις το controller μέσω MIDI σε ένα sound module ή ένα synthesizer ή arranger έτσι ώστε να δεις εάν η ταχύτητα είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα δοκίμασε να συνδέσεις μέσω MIDI. Όχι μέσω USB.

Εάν μέσω MIDI πάνε όλα καλά τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τους USB Drivers.

Εάν όχι, τότε κάποιο πρόβλημα έχει το ίδιο το controller.

 

Το καλύτερο θα ήταν να συνδέσεις το controller μέσω MIDI σε ένα sound module ή ένα synthesizer ή arranger έτσι ώστε να δεις εάν η ταχύτητα είναι εντάξει.

 

Δεν έχω κάτι άλλο που μπορώ να το συνδέσω.

Υποθέτω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το βάλω με το MIDI πάνω στην κάρτα και να βρω και τροφοδοσία τότε

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι να σου πω, έστω κι έτσι.

Δηλαδή να βρείς έναν τρόπο να στείλεις το MIDI OUT σήμα από τα πλήκτρα του controller κατευθείαν σε MIDI IN ηχητικής μονάδας χωρίς να περάσει μέσα από drivers του PC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, έστω κι έτσι.

Δηλαδή να βρείς έναν τρόπο να στείλεις το MIDI OUT σήμα από τα πλήκτρα του controller κατευθείαν σε MIDI IN ηχητικής μονάδας χωρίς να περάσει μέσα από drivers του PC.

 

 

Το μόνο πράγμα με Midi in που έχω εκτός της κάρτας είναι το V-Amp Pro, αλλά υποθέτω θα είναι παίδεμμα  :-\

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου