Προς το περιεχόμενο

Camel dvd 2010


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε τα αλλα γκρουπ μαλλον δεν κανουν κατι σωστα μια και σε εμενα μονο χασμουρητα φερνουν.... ;D...οι CAMEL παντως παντα με συγκινουσαν και ηταν και μεγαλη επιρροη στα χρονια μου ως πληκτρας ο θεος που επαιζε πληκτρα....

Κοιταξε αν εχεις συνδεσει το ειδος αποκλειστικα με την τεχνικη.Ομως εγω αυτο που εχω καταλαβει ακουγοντας αυτο το ειδος σε ολες του σχεδον τις εκφανσεις απο prog folk εως kraut rock, progressive electronic,  ιταλικο prog και παει λεγοντας ειναι οτι ειναι ενα ειδος μουσικης το οποιο δεν θα προσαρμοστει αυτο στις αναγκες του ακροατη αλλα εσυ θα μπεις στον κοσμο τους και θα δεις το καθε αλμπουμ σαν ενα ταξιδι.Οσον αφορα τον Peter Bardens r.i.p απλα τεραστιος οπως και ο Αndy Ward στα drums και ο Doug Ferguson στο μπασο.Αν θελεις παντως να ακουσεις κατι που να σου αρεσει οπως οι Camel θα σου προτεινα  το πρωτο των Supertramp αριστουργημα και τρομερα υπιτιμημενο  Supertramp - Words Unspoken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελπιζω παντως να μην απευθυνεσαι σε μενα διοτι δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω οτι ακουω <<σχεδον>> αποκλειστικα prog rock, απλα ηθελα να πω οτι οι camel σε πρωτο βαθμο ακουγονται πολυπλοκοι αλλα σιγουρα δεν ειναι ουτε yes, ουτε king krimson, ουτε mahavishnou orchestra,ουτε gentle giant κτλ.

 

γενικα μην αρπαζεσαι, πιστευω οτι αυτοι που ακουν prog εκτος απο μερακληδες ειναι κ χαλαροι τυποι. ;)

 

Οχι δεν αρπαζομαι κουβεντα κανουμε  ;)Απλα ειναι κουραστικο να εχουν βρει ολοι και δεν αναφερομαι προς θεου στον superfunk την ντροπη της μουσικης στο  prog.Stay Prog ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ αναφερθηκε μπορει να  μου πει καποιος απο που να το αγορασω????? (Αθηνα)

Εννοειτε οχι μεσω δικτυου.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα, το καλύτερο prog- (techno-, art-, πείτε τε το όπως θέλετε) ροκ γκρουπ ever.

Μουσικάρες, χωρίς να παίζουν ένα εκατομμύριο νότες το λεπτό, έγραψαν εκπληκτικά κομμάτια και απίστευτες μελωδίες. Κρίμα που έφυγε ο Bardens, και μακάρι ο Latimer να ξεπεράσει τελείως τα προβλήματα υγείας του και να συνεχίζει να παίζει για χρόνια.

 

Α, και θεωρώ τον Andy Ward έναν από τους καλύτερους ροκ ντράμερς της δεκαετίας του '70, στο ίδιο επίπεδο με τους Bonham, Paice, Powell, Downey, Palmer και λοιπά τέρατα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωφρενικά τέλειοι οι Camel. Τους είδα το 2000 και μου σηκώθηκε... η τρίχα με τις σολάρες του Latimer αλλά και το γενικό συνθετικό & παικτικό επίπεδο. Είναι γίγαντες του progressive από το "Camel" έως το "A Nod & A Wink". Και βέβαια progressive δεν είναι τόσο η τεχνική, αλλά κυρίως η μουσική εξέλιξη και οι εξαιρετικές συνθέσεις. Και αν βρίσκουν κάποιοι τη ντροπή της μουσικής στο prog είναι τουλάχιστον αφελείς... Θα έπρεπε όμως να υπάρχει άπλετη ντροπή σε όσους κομπλεξικούς αδυνατούν να αντιληφθούν (πόσο μάλλον να συνθέσουν ή έστω να εκτελέσουν) το μεγαλείο της εν λόγω μουσικής... αλλά επειδή δε βλέπω να κοκκινίζει κανένας, ας ελπίσουμε τουλάχιστον να έχει ξεπεράσει ο Latimer το σοβαρότατο πρόβλημα της υγείας του. Πάω να ξανακούσω το Rajaz...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι κουραστικο να εχουν βρει ολοι και δεν αναφερομαι προς θεου στον superfunk την ντροπη της μουσικης στο  prog

 

κοιτα οντως καποια στιγμη η συγκεκριμενη σκηνη ειχε.... θανατωσει το ροκ ν ρολλ (ευτυχως εσκασαν μυτη οι Ramones,οι Clash  & οι Pistols & αναστηθηκε... ;D) με ατελειωτες ωρες υπερ-βαρετων σολο,50λεπτα...κομματια και μεσαιωνικα outfits με μπολικο glitter... ;D....σιγουρα ομως εβγαλε και καποια καλα προγματα....απλα καποιους δεν τους αγγιζει καθολου αυτη η μουσικη (οπως καποιους αλλους δεν τους αγγιζει το...πανκ... ;D)....αλλα ΝΤΡΟΠΗ της μουσικης σιγουρα δεν ειναι (δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει εστω και ενα μουσικο ειδος που να μην εχει καποια διαμαντια μεσα του),δημοκρατια εχουμε και ο καθενας ακουει οτι γουσταρει και βεβαια οσο περισσοτερα ειδη μουσικης μπορει να....ανεχτει τοσο το καλυτερο για αυτον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ αναφερθηκε μπορει να  μου πει καποιος απο που να το αγορασω????? (Αθηνα)

Εννοειτε οχι μεσω δικτυου.

 

Μου αρέσει που "εννοείται" κιόλας...

Κατέβα λοιπόν στο κέντρο, αν δε σε σκοτώσουν, δείρουν, λαμήσουν... αμέσως μετά το κουρείο του Μανώλη, δίπλα στο καστανάδικο της Κίτσας, θα δεις ένα μεγάλο ενημερωμένο δισκοπωλείο στο οποίο θα βρεις τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές. Πάρε μου και μένα ένα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δεις ένα μεγάλο ενημερωμένο δισκοπωλείο στο οποίο θα βρεις τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές.

 

παλι Χαρρυ Ποττερ διαβαζες? ;D ;D...εισαι παραμυθας τελικα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι Χαρρυ Ποττερ διαβαζες? ;D ;D...εισαι παραμυθας τελικα.... ;D

 

Μα.. τον μπαγάσα... προς στιγμήν νόμιζα ότι γύρισα στο 1985... άκου.. "εννοείται"...

 

Υ.Γ. Χάρυ Πότερ διαβάζουν μόνο μονοκύτταροι οργανισμοί με τάσεις αυτοκτονίας. Τις δε ταινίες τις παρακολουθούν μόνο οπαδοί του κολχοζικού ροκ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο site τους τα πουλανε ολα

 

http://www.camelproductions-store.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=dvds

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου