Προς το περιεχόμενο

Mod σε Visual Sound Volume Pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εχει 2 trimpots το ενα ειναι για το in1  και out1 και το αλλα in2 out2 αντιστοιχα! αλλα αυτα λειτουργουν οταν το χρησιμοποιεις στο active mod. Να σε ρωτησω, ξερω οτι το πεταλι εχει ενα buffer στο κυκλωμα. Oταν το λειτουργεις σε passive mod λειτουργει αυτο ή μονο στο active mode λειτουργει?

μονο στο active λειτουργει το buffer και μονο αν ανοιξεις δυνατα τα 2 trim pots και το εχεις πανω απο την μεση στην ενταση...........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνωμη παιδες, αλλα επειδη ειμαι κι εγω κατοχος και παντα την ειχα την απορια....οταν λετε active mod εννοειτε απλα οταν ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ? Και αν ναι, τοτε το buffer ΓΙΑΤΙ δεν λειτουργει απο την αρχη του sweep και ανεξαρτητως της θεσεως των trim pots, παρα μονο μετα τη μεση και με τα τριμ ποτς στο full? Doesn't make sense to me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από όσα έχω δει μέχρι σήμερα (με εξαίρεση λίγους με μεταβλητή εμπέδηση) δεν υπάρχει "λίγο" buffer, "πολύ" buffer ή άλλες διαβαθμίσεις. Ή είναι on ή οff. Kαι όταν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ρυθμίζεται με διακόπτη. Αυτό συμβαίνει και στο παρόν πετάλι. Όταν είναι σε active mode, ο buffer είναι συνεχώς ενεργοποιημένος. Τα δυο εσωτερικά trimpots ρυθμίζουν το gain του πεταλιού στα δυο inputs που διαθέτει, με την ευχέρεια να ρυθμιστεί άνω του unity gain και να χρησιμοποιηθεί σαν καθαρό boost.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντως το πεταλι αυτο πωλειται και φτιαχτηκε ΑΚΡΙΒΩΣ για το λογο που θελεις να αποβαλεις απο αυτο...

Κανενα βολιουμ πενταλ δεν εχει λεντς...

Ουσιαστικα χαλας το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του...

+1

Ας αγόραζες ένα κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδες, αλλα επειδη ειμαι κι εγω κατοχος και παντα την ειχα την απορια....οταν λετε active mod εννοειτε απλα οταν ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ? Και αν ναι, τοτε το buffer ΓΙΑΤΙ δεν λειτουργει απο την αρχη του sweep και ανεξαρτητως της θεσεως των trim pots, παρα μονο μετα τη μεση και με τα τριμ ποτς στο full? Doesn't make sense to me...

με πιανεις αδιαβαστο μιας και το εχω "στειλει " το συγκεκριμενο πεταλι καιρο τωρα - απλα αυτο που ειπα πιο πανω ηταν οτι εγω απο εκει το καταλαβαινα οτι λειτουργει το buffer.........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από όσα έχω δει μέχρι σήμερα (με εξαίρεση λίγους με μεταβλητή εμπέδηση) δεν υπάρχει "λίγο" buffer, "πολύ" buffer ή άλλες διαβαθμίσεις. Ή είναι on ή οff. Kαι όταν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ρυθμίζεται με διακόπτη. Αυτό συμβαίνει και στο πετάλι αυτό. Όταν είναι σε active mode, ο buffer είναι συνεχώς ενεργοποιημένος. Τα δυο εσωτερικά trimpots ρυθμίζουν το gain του πεταλιού στα δυο inputs που διαθέτει, με την ευχέρεια να ρυθμιστεί άνω του unity gain και να χρησιμοποιηθεί σαν καθαρό boost.

ελπιζω να μην εννοεις εμενα  ;D

εγω ειπα οτι λειτουργει μονο στο active mode + το σχολιο που εκανα απο πανω.........οτι δλδ εκει το καταλαβαινα οτι λειτουργουσε το buffer (κουφος?? )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια! Νομιζω οτι ο bloody με καλυψε και τον ευχαριστω πολυ. Το ανοιξα και ειδα οτι ηταν οντως στην επιλογη active με τα τριμ ποτς τερμα κλειστα και αρα στο unity gain  (καταλαβα καλα???).

Πολυ βολικα τα visual sounds λογω του καλου τους buffer. Εγω εχω ενα Double trouble OD στην αρχη της μπροστα αλυσιδας και το visual sounds volume pedal στην αρχη της αλυσιδας του effect loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unity gain είναι το επίπεδο ίδιου gain (ας πούμε "έντασης") με εκείνο όταν το πετάλι είναι απενεργοποιημένο. Μπορεί να το θες να είναι πιο πάνω (πχ. για σόλο ή για μεμονωμένες νότες), αλλά μπορεί και όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, ξερω τι εστι unity gain, η ερωτηση μου πηγαινε περισσοτερο στο αν πρεπει να ειναι τερμα κλειστα τα τριμ ποτς για να επιτευχθει αυτο στο συγκεκριμενο πεταλι, κατι που δεν θα συνεβαινε πχ με το volume knob ενος οποιουδηποτε κανονικου booster/OD κτλ πεταλακιου. Με πιανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου