Προς το περιεχόμενο

Multicore καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στη διαδικασία κατασκευής στουντιο και πιο συγκεκριμένα είμαι στα τελειώματα (εδώ και 6 μήνες έτσι λέω σχεδόν, γιατί ελπίζω...ακόμα) και πρέπει να επιλέξω μεταξύ κάποιων καλωδίων τα οποία θα χρησιμοποιούνται για μικρόφωνα και ακουστικά και θα συνδέουν το studio room με το control room. Τα καλώδια θα είναι των 16 και 8 ζευγών multicore με θωράκιση σε κάθε ζεύγος και συνολική θωράκιση σε όλο το καλώδιο.

 

Είμαι ανάμεσα σε διάφορες μάρκες άλλες τις βρίσκω στην Ελλάδα και όχι στο εξωτεριό αλλά πανάκριβα ενώ άλλες φθηνά αλλά στο εξωτερικό και μόνο και αυτό γιατί θέλω να πάρω κουβάρι με το μέτρο και όχι έτοιμη κατασκευή. Σε έτοιμο (που δεν μου κάνει) βρίσκω σε όλες τις μάρκες.

 

Έτσι είμαι ανάμεσα σε...

 

Belden (22+Ευρώ/μ)

Klotz (14Ευρω/μ)

Cordial (12Ευρώ/μ)

Mogami (Δεν έχω ακόμα τιμή)

 

Μην σας ξεγελάει η τιμή, έχει να κάνει με τον dealer Ελλάδας ή εξωτερικού, το θέμα είναι η ποιότητα.

 

Εσείς τι λέτε, παρακαλώ πείτε αν έχετε δοκιμάσει κάποια και έχετ πραγματικά αντικειμενική άποψη για την εμπειρία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εξαρτάται από σένα και το setup σου. Όλα δουλεύουν με κορυφή το Belden.

Γιά μένα αυτό είναι το πιό φθηνό αφού θα το βάλεις μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δουλεύουν με κορυφή το Belden.

Γιά μένα αυτό είναι το πιό φθηνό αφού θα το βάλεις μία φορά.

+1

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά τσέκαρε και τι παίζει με τη διαθεσιμότητα της κάθε μάρκας (αν πρόκειται για Ελλάδα), το χρόνο παράδοσης (αν μιλάμε για εξωτερικό) και πόσο είναι το ελάχιστο μήκος που μπορείς να πάρεις (αυτό εξαρτάται από την πολιτική της κάθε εταιρίας-εμπόρου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δουλεύουν με κορυφή το Belden.

Γιά μένα αυτό είναι το πιό φθηνό αφού θα το βάλεις μία φορά.

 

Αν εννοείς αυτό που λένε "το ακριβό είναι φθηνό" καλώς.

Αλλιώς, από τις τιμές που έχει βρει ο OP, το belden είναι το πιο ακριβό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν εννοείς αυτό που λένε "το ακριβό είναι φθηνό" καλώς.

Αλλιώς, από τις τιμές που έχει βρει ο OP, το belden είναι το πιο ακριβό.

 

Και αυτό που λες "το ακριβό είναι φθηνό".

Αλλά το Belden γενικότερα το έχω εγκαταστήσει όχι μόνο εγώ αλλά και πάρα πολλοί άλλοι σε σοβαρές και βαριές εγκαταστάσεις χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, όχι μία και δύο φορές.

Μην ακούς εμένα, ρώτησε και αλλού να σου πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την ποιότητα της belden (άλλωστε δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και δεν έχω δουλέψει ποτέ belden).

Απλά είπα ότι είναι η πιο ακριβή επιλογή από τις υπόλοιπες και όχι η πιο φθηνή.

Εννοείται βέβαια ότι αν δεν είναι πολλά τα μέτρα και πιστεύει κανείς ότι είναι ό,τι καλύτερο, τότε go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως είπα πιό πάνω, εξαρτάται από το setup που έχει και από το τι θέλει να διαθέσει.

Όχι πως δεν θα κάνει την δουλειά του και με πιό φθηνά καλώδια. Απλά αν τα βάλει δίπλα - δίπλα και γνωρίζει, θα δεί (ακούσει) την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η mogami είναι η ποιο ακριβή επιλογή από αυτές που αναφέρει ο publius.

 

Εγώ χρησιμοποιώ και mogami και belden και klotz, με τα mogami και belden που είναι σε μεγάλο μήκος δεν μπορώ να βρω μεταξύ τους διαφορές. Τα klotz τα έχω μόνο σε patch cables.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου